פלטפורמת Youtube לא מגינה על אנונימיות משתמשיה

פלטפורמת Youtube לא מגינה על אנונימיות משתמשיה

ממחקר שנערך במחלקה להנדסת מערכות תקשורת באוניברסיטת בן-גוריון בנגב עולה כי למרות ניסיונות Youtube להגן על אנונימיות המשתמשים בה, האקרים וגופי מודיעין עדיין יכולים לגלות באלה סרטונים צפיתם

מאת: מערכת אקדמיה
אקדמיה אקדמיה וחברה

הודות לתעבורת אינטרנט מוצפנת אנו מרגישים בנוח ויודעים שמה שאנחנו עושים נשאר בגבולות המחשב הפרטי שלנו. אבל מחקרים רבים כבר הראו שההנחה כי תעבורה מוצפנת מוגנת לחלוטין בפני תוקפים אינה נכונה. למרות ההצפנה, עדיין אפשר להפיק מידע רב, ללא צורך בפריצת ההצפנה. אמנם אין גישה לתוכן המידע, אבל בהחלט ניתן לאסוף אינפורמציה לגבי מערכת ההפעלה, הדפדפן, פרוטוקול האפליקציה ואופן השימוש.

החוקרים מהמחלקה להנדסת מערכות תקשורת באוניברסיטה ביקשו לבדוק האם זה נכון גם כאשר צופים בסרטונים בפלטפורמת ה-Youtube, ומצאו שבהחלט ניתן להפיק תובנות מתוך תעבורת ה-Youtube המוצפנת, כמו למשל שם הסרטון הנצפה. המחקר בוצע על-ידי רן דובין, מומחה לרשתות תקשורת והגנת סייבר ויועץ לבית המשפט המחוזי בתביעות ייצוגיות בנושאים אלה. מחקרו של דובין, דוקטורנט במחלקה להנדסת מערכות תקשורת, התמקד באופטימיזציה של שידורי ווידאו אדפטיביים ברשת בהנחיית פרופ' עופר הדר, ובשיתוף עם ד"ר עמית דביר וד"ר אופיר פלא מאוניברסיטת אריאל.

דובין: "איסוף המידע הבשיל בעקבות מחקר מעמיק שבדק כיצד שירות הווידאו עובד, איך תוכן הווידאו מקודד, מהי הצורה שבה נגן הווידאו מבקש את המידע ואלו תבניות ניתן למצוא במידע במהלך הפצתו. איסוף הפרמטרים האלה אפשר לנו ליצור מכונת למידה פשוטה וחזקה שמזהה באחוזים גבוהים באיזה סרטון ספציפי ראיתם כרגע מתוך סט סרטים ידוע מראש".

כיוון ש-Youtube היא פלטפורמת הפצת הווידאו החברתית הגדולה בעולם, והיא משמשת לא רק להפצת מוזיקה אלא גם להעברת דעות והפגנות, ליכולת להפיק תובנות מתעבורת ה-Youtube יש חשיבות רבה. במסגרת המחקר, לא רצו החוקרים לזהות סרטים מתוך מגוון אינסופי של סרטים נצפים, אלא לזהות צפייה רק בסט סרטים שסומנו כחשודים. היכולת להבין אלה משתמשים צופים בקבוצת הסרטים מאפשרת להחזיר למשחק יכולות שהיו זמינות טרם עידן התעבורה המוצפנת. לזיהוי יש פן חיובי במקרה ומדובר בתא טרור, אך כמו במקרים רבים אחרים, מדובר בפגיעה בפרטיות ולכן המטרה הראשית של המחקר היא להמחיש שההצפנה שקיימת היום אינה מאפשרת להסתיר באיזה סרטים אנשים צופים.

לדברי דובין, שימוש אזרחי אפשרי בעקבות המחקר הוא מעקב אחרי פרסומות וספירת כמות הפרסומות אליהן משתמשים נחשפים בפלטפורמה מסוימת, שהוא מידע בעל ערך בתעשיות הפרסום והשיווק המקוונות. שימוש עתידי נוסף, שנמצא עדיין בשלבי מחקר, הוא מעקב אחר איכות הסרט אצל המשתמשים (ללא פתיחת ההצפנה). "ספקי שירותי האינטרנט שלנו רוצים לדעת שאכן ניתנת למשתמשים איכות טובה ורציפה, והתעבורה המוצפנת הופכת את השגת המידע לאתגר עצום ולנושא חם בתעשייה", אומר החוקר.

תגובות