הכסף שלכם מנמנם?

הכסף שלכם מנמנם?

עם קצת חשיבה יצירתית ותשומת לב פיננסית, תוכלו לקבל ריבית גבוהה יותר על כספכם, וליהנות מחיסכון סולידי ומנזילות גבוהה

מאת: ענת יפה
סגנון חיים סיקסטיז

בני חמישים ומעלה, שלפני שנים רבות, בתחילת הקריירה, פעלו באחריות פיננסית וחסכו בהתמדה לתקופת הפנסיה, מגיעים לעשור השישי של חייהם כשלרשותם כספי החיסכון שצברו. כעת, נשאלת השאלה כיצד ניתן למקסם את התשואה על כספי החיסכון הללו.

גם השכירים שבינינו וגם העצמאים, אשר בתחילת הקריירה שלהם הבינו את חשיבות החיסכון לתקופת הפנסיה, דאגו להפריש מהכנסתם לחיסכון, הן באמצעות המעביד והן באופן פרטי. עם הגיענו לגיל הפרישה, ואפילו לפני כן, רובנו בעלי חיסכון מסוגים שונים: פקדונות, קרנות השתלמות שלא נפדו, קרנות פנסיה, כספים שנוצרו ממכירת בית ומעבר לדירה, ירושות וכד'.

רבים מאיתנו פועלים מכוח ההרגל ופשוט משאירים את הכספים היכן שהם נמצאים – אם זה בחברות הביטוח, בקרנות השונות, או במערכת הבנקאות המסורתית. לעתים, עלות דמי הניהול השנתיים גבוהה מהריבית שאנו מקבלים על הכסף. מסתבר כי בחשיבה יצירתית, תוך שימוש במסלולים עדכניים, ניתן להשביח משמעותית את התשואה על כספי החיסכון, במסלולים שהם גם אטרקטיביים ונזילים וגם סולידיים ובטוחים. מומחים מפלטפורמת בלנדר הלוואות חברתיות בין אנשים, מציעים לנו דרכי פעולה שיעבדו לטובת הכסף שלנו:

א. עירנות פיננסית

במקום לתת לכסף שלכם לנמנם בקופת הגמל, בבנק, בחברת הביטוח או אפילו בקרן חיסכון – מומלץ לבדוק מה עושה הכסף: כיצד הוא מפוזר בין אפיקי ההשקעה השונים, מה הם דמי הניהול שאתם משלמים, ומהי הריבית הריאלית אחרי קיזוז דמי הניהול. מומלץ לקבוע מועד, פעם בחודשיים לדוגמה, ולבדוק מה נעשה, מה השתנה בתנאים ולרענן את בחירותכם. אסור, בשום פנים ואופן, לזרוק דברי דואר שמגיעים מהגופים הללו. אף אחד מאיתנו לא אוהב את אותם מכתבים, אבל לפעמים הם מסתירים מידע חיוני מאוד אודות החיסכון שלכם.

ב. שינוי בהרגלי הצריכה

אם התרגלנו שכסף חוסכים בבנק או בקרן מסוימת, כדאי לפתוח את הראש למסלולים חלופיים. העולם הדיגיטלי חולל מהפכה באופן שבו אנו רוכשים כרטיסי טיסה, כרטיסים לסרטים, מזמינים מזון מהסופרמרקט ואפילו מוצאים בן/בת זוג באינטרנט. תחום חדש שצומח בשנים האחרונות נקרא Fintec – שילוב של טכנולוגיה ופיננסים.

כך, למשל, אנו יכולים היום ללוות כסף ולהלוות באינטרנט. אם פעם שלטו הבנקים בתחום זה, הרי שהיום קיימות חלופות אטרקטיביות ויחד עם זאת סולידיות לתחום ההלוואות, דוגמת בלנדר הלוואות בין אנשים. תחום שבעבר נשלט על ידי הבנקים, חברות כרטיסי האשראי וחברות הביטוח והיום נפתח לתחרות, הן בזכות השינויים הטכנולוגיים והן בזכות עידוד של הרגולטור.

ג. חשיבה יצירתית

זה שהגענו לגיל מבוגר לא אומר שאנחנו לא יכולים לאמץ כלים חדשים ועדכניים ולחשוב באופן יצירתי על המשאב החשוב ביותר בחיינו, שמבטיח לנו את הרווחה הכלכלית והביטחון לשנים הבאות. בבדיקה של חלופות השקעה, מומלץ לנהל טבלה מסודרת, בה נשווה את הריבית המובטחת, עלויות הניהול, המס המוטל על הרווח, הנזילות ורמת הסיכוי–סיכון של החיסכון.

לחצו להגדלה

חלופות השקעה לחוסך הסולידי

בדקנו חלופות חיסכון באפיקים אלטרנטיביים. אפיקים בעלי מאפיינים המתאימים ללקוח הסולידי, המחפש חיסכון נזיל וריווחי עד כמה שניתן. בהשוואה הקפדנו להשוות בין תפוחים לתפוחים.

בטבלה המצורפת ניתן לראות סימולציה לגבי חוסך שהשקיע 10,000 שקל ו-85,000 שקל בבלנדר, במדדים מובילים בבורסה בתל אביב, וכן מק"מ. הבדיקה מתייחסת לתקופה שבין נובמבר 2014 עד אפריל 2018. מהטבלה ניתן לראות כי הביצועים של בלנדר גבוהים ב-13.3% ממדד תל בונד 20.

בלנדר הלוואות בין אנשים

בלנדר הינה פלטפורמה אינטרנטית חברתית, המפגישה בין לווים שמעוניינים לקבל הלוואה בתנאים הוגנים לבין מלווים שמעוניינים לחסוך ולקבל תשואה טובה על החיסכון שלהם. התשואה נטו שמקבל החוסך בבלנדר עומדת על 5.35% (לפני מס). גובה המס בבלנדר הינו 15% בלבד, לעומת 25% באפיקי ההשקעה הצמודים או מניות.

קרן ביטחון

לצורך הבטחת כספי החוסך מפעילה בלנדר קרן ביטחון, המשמשת אמצעי הגנה מול פיגור תשלומים. על פי הנתונים העדכניים ביותר שנבדקו על ידי בלנדר, קרן הביטחון קיימה בהצלחה את כל חובותיה מול המלווים. המשמעות , שאף מלווה בבלנדר לא הפסיד כסף בהלוואה שנתן.

נזילות לכספי החוסך בבלנדר

לבלנדר מסלול למכירה ורכישה של הלוואות קיימות בין לקוחות. במסלול זה יכולים המלווים למכור את השקעתם וליהנות מנזילות מירבית.

בלנדר צומחת באופן משמעותי בשנים האחרונות. בשנה האחרונה פתחה סניפים במדינות באירופה ואף מכרה את הטכנולוגיה המתקדמת שלה למוסדות פיננסיים מובילים ברחבי העולם. בראש החברה עומדות דמויות מובילות בעולם הפיננסי בישראל: גיורא עופר – מנכ”ל בנק דיסקונט לשעבר ומבעלי קרן ההשקעות “להב”; דב קוטלר – מנכ”ל קבוצת ישרכארט, כ.א.ל ובנק איגוד לשעבר; דורון אביב – יו”ר קבוצת אביב; כריס גוטצ’ק – מקרן Blumberg Capital; וד”ר משה אולשבסקי – ממייסדי ISE.

לסיכום נאמר כי אף פעם לא מאוחר מדי להיות אקטיבי, להזיז את הכסף מהמקום שבו הוא מנמנם לאפיקים תחרותיים ועדכניים, כדי ליהנות מתשואה טובה יותר ונזילות גבוהה.


אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת אשר לכדאיות השקעה במוצרים פיננסיים שונים, ואין בו משום תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכיו האישיים של כל אדם. תשואת העבר אינה מדד או ערובה לתשואת העתיד. ט.ל.ח; *9906; www.blender.co.il

תגובות