מיגון חובק עולם

מיגון חובק עולם

עם מיגון המבוסס על חומרים מרוכבים, המספקים רמת מיגון גבוהה מאוד במשקל נמוך, הפכה חברת פלסן לאחד השחקנים המובילים בעולם בפיתוח וייצור פתרונות מיגון לכלי רכב לכוחות צבא, משטרה וביטחון, אך לא שוכחת את היותה חברה קיבוצית וספקית של צה"ל

מאת: יובל גמליאל
טכנולוגיה והייטק רשת ביטחון

אחת מהחברות הייחודיות בעולם המיגון בישראל ובעולם הינה חברת פלסן הקיבוצית העוסקת בתחום פיתוח, תכנון וייצור פתרונות מיגון לכלי רכב. פלסן נחשבת לספקית המיגון המובילה בתחומה בעולם, בעיקר תודות ליכולות פיתוח וייצור של מיגון המבוסס על חומרים מרוכבים, המספקים רמת מיגון גבוהה מאוד במשקל נמוך. בנוסף, פלסן עושה שימוש בכלי תוכנה מתקדמים לביצוע סימולציות ואנליזות בשלב הפיתוח ומנתחת בעיות מורכבות, תוך חיסכון בעלויות ניסויים מורכבים ויקרים וקיצור תהליכי מחקר ופיתוח.

החברה נוסדה בשנת 1985 והיא שוכנת בקיבוץ סאסא שבגליל. בבעלות החברה מפעלים בישראל (הכוללים חברת סטארט-אפ במעלות), צרפת וארה"ב והיא מעסיקה 1,300 עובדים, מהם כ–400 בארץ. מכירותיה השנתיות מסתכמות בכמה מאות מיליוני דולרים בשנה.

"פלסן הינה ספק ייחודי בענף מיגון הרכבים והיא מספקת פתרונות מיגון מתקדמים החל משלבי הגדרת הצרכים, העיצוב, הפיתוח, ההנדסה וכלה בייצור ואספקה מהירה וקפדנית, כאשר כל אלה נמצאים תחת קורת גג אחת ונותנים מענה כולל המותאם לצרכי הלקוח בכל שלבי הפרויקט", אומר דני זיו, מנכ"ל החברה, המציין עוד כי "לפלסן ניסיון של למעלה מ-30 שנה במאות פרויקטים. "הניסיון והידע המקצועי הרב של אנשי החברה בתחומי ההנדסה, הבליסטיקה והחומרים, בשילוב עמידה בסטנדרטים גבוהים ומחמירים, עם ניסיון קרבי מוכח ומחוייבות אישית לכל פרויקט, הפכו את פלסן לאורך השנים לספקית מועדפת של צבאות וכוחות ביטחון, ולשותף מועדף על-ידי יצרני רכב מובילים ברחבי העולם".

מעבר לעיסוקה העיקרי, הרחיבה החברה עם השנים את תחומי פעילותה למתן פתרונות מיגון מקיפים לרכבים הכוללים מערכות ייעודיות למשימות הגנה, תצפית ומודיעין לרכבים טקטיים המיועדים לכוחות ביטחון והגנת המולדת (Homeland Security). אחד הפרויקטים המעניינים של החברה נוגע לאספקת פתרונות לצבא ארה"ב למיגון כלי רכב קלים שהותאמו לאיומים בפניהם עומדים חיילי המרינס באפגניסטן ובעיראק.

'גארדר' – רכב ממוגן 4X4, מצויד במערכות המתקדמות ביותר למשימות ביטחון והגנת המולדת

יכולת עבירות גבוהה

הרכבים הממוגנים המובילים של פלסן כוללים את רכב  ה"סנדקאט" (קרקל) –  רכב רב-משימתי טקטי, עם מיגון מקיף נגד ירי ומטענים, המשמש את כוחות המשטרה ומשמר הגבול במגוון פעילויות ומשימות. הסנדקאט הוא רכב שטח אמיתי 4×4 המבוסס על שלדת פורד 550 F. גוף הרכב בנוי כולו מחומרים מרוכבים דבר שמפחית את משקלו, משפר את יציבות הרכב ואת יכולת הנסיעה בשטחים קשים ומציע יכולת עבירות גבוהה בהרבה מהמקובל בכלי רכב ממוגנים. הרכב עוצב ותוכנן כולו בפלסן ומיוצר כולו במפעל פלסן בסאסא ישראל. הרכב המשוריין, המצטיין ברמת מיגון גבוהה של  STANAG3, תוכנן לאתגרים מבצעיים משתנים ולמגוון רחב של משימות כגון ביטחון שוטף לאורך הגבולות, פעילות במרחבים אורבניים ופעילות בשטחים מורכבים, באירועי טרור ובעיתות מלחמה.

לרכב ה"סנדקאט" מגוון דיגומים הניתנים להתאמה מודולרית, פנימית וחיצונית, לצרכיו המבצעיים של כל לקוח. המגוון כולל, בין השאר, רכב המשמש כאמבולנס, רכב להגנת שיירות, רכב פיקוד ושליטה, רכב חילוץ והצלה ורכב תצפית ומודיעין. הרכב צוייד במערכות מתקדמות ביותר של תצפית, מערכות לראיית לילה, מערכות נשק ועוד.

פיתוח חדשני נוסף של החברה הוא רכב 4X4 ממוגן להובלת לוחמים: ה"גארדר" Guarder , נגמ"ש המיועד לשוק הביטחון והגנת המולדת (home land security), למשימות משטרה וכוחות מיוחדים. הנגמ"ש הוא בעל יכולת עבירות ותמרון גבוהים בכל תנאי שטח ומשמש את הכוחות המיוחדים של משטרת מדינת סאו פאולו  (יחידת ה-CHOQUE) בברזיל להגנה על התושבים. הרכב נושא עד 24 לוחמים ומצוייד במערכות הגנה מתקדמות לאש ואב"כ, מערכות לראיית לילה תצפית, ניווט ונהיגה. הרכב מצוייד במערכת הידראולית לפריצת מחסומים, מכשולים ופינוי הדרך.

'גארדר' בשירות היחידה המיוחדת של משטרת מדינת סאו פאולו, ברזיל

'גארדר' בשירות היחידה המיוחדת של משטרת מדינת סאו פאולו, ברזיל

פרויקטים מובילים בארץ ובעולם

בשנים האחרונות זכתה החברה במספר פרויקטים מובילים בתחום הרכבים הצבאיים הטקטיים ובתחום הנגמ"שים (Armored Personnel carrier  APC ). בפלסן גאים במיוחד על זכייתם יחד עם חברת "אושקוש" (Oshkosh), יצרנית משאיות וכלי רכב צבאיים אמריקאית, באחד המכרזים היוקרתיים ביותר בשוק הצבאי האמריקאי לייצור רכב שטח טקטי ממוגן רב-משימתי, ה- JLTV (  Joint Light Tactical Vehicle) עבור צבא ארה"ב. במסגרת הפרויקט פלסן אחראית על תכנון והנדסת המיגון המתקדם לרכב החדשני הכוללת גם חבילת הגנה יעילה בפני מטעני צד ומוקשים.

לאחרונה זכתה החברה בפרויקט משמעותי וגדול למיגון רכב ה"הוקאיי" (Hawkei) עבור צבא אוסטרליה. מדובר על פרויקט משותף עם חברת ת'אלס האוסטרלית במסגרתו מספקת החברה האוסטרלית כ-1,100 כלי רכב צבאיים לצבא אוסטרליה ופלסן שותפה לעיצוב הרכבים ואחראית על מיגונם. הפרויקט המשותף נמשך מזה מספר שנים.  העסקה היא חלק מתוכנית ההצטיידות LAND 121 של הצבא האוסטרלי. ההוקאיי שנבחר הוא כלי רכב שטח רב-משימתי ממוגן בעל כושר עבירות גבוה, המיועד להעברת חיילים. אספקת כלי הרכב תתפרש על חמש שנים.

לדברי דני זיו, מנכ"ל החברה, "אנחנו גאים על כך שנבחרנו לספק את פתרונות המיגון שלנו לפרויקטים מובילים בתחום הצבאי בישראל ובעולם. חברות בינלאומיות מובילות כ"אושקוש" "ת'אלס" ו"ג'נרל דיינמיקס" יודעות ומבינות שפלסן הינה בית מיגון מומחה ברמה עולמית. הצוות שלנו מקשיב בתשומת לב לדרישות הלקוחות ונמצא עימם בכל שלבי התכנון, הפיתוח וההנדסה על מנת לספק את רמות הבטיחות הנדרשות על ידי כל לקוח ובמקביל לשמור על יכולת התמרון, הנסיעה והבטיחות של כלי הרכב".

לצד זאת, מוסיף זיו כי "פלסן לא שוכחת את היותה חברה קיבוצית ישראלית וכחברה ספקית של צה"ל וכוחות הביטחון היא גאה לשרת את הכוחות הלוחמים בישראל".

תגובות