פועלים לקדם מדיניות פרו-תעשייתית

פועלים לקדם מדיניות פרו-תעשייתית

רובי גינל, מנכ"ל התאחדות התעשיינים, מנהל מאבק בלתי פוסק להקלת הרגולציה והביורוקרטיה ולהפחתת יוקר הייצור בישראל, תוך שיפור השירות לחברים בהתאחדות

מאת: יובל גמליאל | עינת פרידמן יחסי ציבור
מנהלים סחר ועסקים

מזה כשנתיים שרובי גינל, מכהן כמנכ"ל התאחדות התעשיינים, תוך שהוא מוביל בארגון הכלכלי החזק והוותיק שינוי כפול: הגדלת ייצוגן של חברות ההיי-טק וקידום המהפכה התעשייתית הרביעית בקרב חברות התעשייה. זאת, לצד שיפור מתמיד ברמת השירות שנותנת ההתאחדות לחבריה, הובלת מאבק בלתי פוסק להקלת הרגולציה והבירוקרטיה והפחתת יוקר הייצור בישראל.

כיצד ארגון ותיק כמו התאחדות התעשיינים שומר על רלוונטיות?

"כמו כל ארגון אשר שואף לשמור על מצוינות והובלה, ובוודאי ארגון כלכלי אשר מייצג את התעשייה הישראלית, נדרשנו לדייק את הן את הכלים שמעמידה ההתאחדות לרשות חבריה והן את העבודה מול הממשלה והכנסת". הוא מסביר כי "בשנתיים האחרונות הובלנו מהלך משמעותי בהתאמת השירותים והנגשתם לחברים, הגדלנו משמעותית את הפעילות עם התעשיינים והממשלה, וכל זאת תוך מעקב מוקפד אחר איכות השירות.

"לשמחתי, המהלך לשיפור המוצר ההתאחדותי, בו התחלנו בשנה שעברה, הביא השנה לגידול של 10% במספר חברי ההתאחדות, הגעה ליותר מ-6,000 פעילויות ייעוץ לחברים על-ידי מומחים מעולמות התוכן השונים בתעשייה והובלנו חיסכון של מאות מיליוני שקלים בהפחתת רגולציה, כאשר למעלה מ-5,000 חברים השתתפו בפעילויות ההדרכה, הכנסים והמפגשים עם מקבלי החלטות שארגנו השנה.

"במישור העבודה מול מערכת קבלת ההחלטות השקנו בתחילת השנה עם משרדי האוצר והכלכלה והתעשייה את תוכנית 'נטו תעשייה' שתוקצבה במיליארדי שקלים וכוללת מסלולים רבים לעידוד החדשנות, הייצור המתקדם, המו"פ וההשקעות הרכות בתעשייה", מספר גינל.

מעבר לייצור מתקדם וקידום תעשיית ההייטק

אחת הדוגמאות הטובות לדיוק השירות עליו מספר גינל הוא הידוק שיתוף הפעולה של ההתאחדות עם הרגולטורים והפחתת דרישות הרגולציה מחבריה. "כך, למשל, מינינו מומחה לרגולציית כיבוי אש, אשר בשיתוף פעולה עם הכבאות הביא לפתרון בעיות של המפעלים החברים בהתאחדות עם גופי הכבאות האזוריים וחסך מאות מיליוני שקלים", מספר גינל.

"דוגמה נוספת היא הקמת יחידת החדשנות והייצור המתקדם, אשר יזמה השנה את ה'אקסלרטור', תוכנית ייעוץ, שממפה את רצפת הייצור במפעלים לקראת מעבר לייצור מתקדם, תוך כדי התאמת הטכנולוגיה באופן פרטני למפעל, כמו סנסורים, רובוטיקה, מדפסות תלת-ממד. במקביל, עשרות חברות היי-טק הצטרפו לארגון והיום מובילות פורומים כמו פורום התוכנה, פורום האופטרוניקה, פורום הסייבר ועוד, אשר לכולם מטרות שהם מקדמים בעזרת העוצמה של ההתאחדות".

מהן המטרות שההתאחדות הציבה לעצמה לשנים הקרובות?

"הקמת וניהול תעשייה בישראל, הן בענפי הייצור המתקדם והן בענפי ההיי-טק, הופכים לאתגרים מסובכים יותר ויותר. המטרה העיקרית של ההתאחדות, בהובלת נשיא ונשיאות ההתאחדות, הנה להוביל למדיניות פרו-תעשייתית, כך שכל מערכת קבלת ההחלטות תבין את החשיבות של חיזוק חוט השדרה הייצורי ושמירה על העצמאות התעשייתית בישראל. רוב הכלכלות המפותחות הבינו את חשיבות הפעילות התעשייתית לצמיחה, ליציבות הכלכלית ולרמת החיים אחרי המשבר הכלכלי בשנים 2008-2009.

"בישראל, עשור אחרי, אנחנו עדיין מרגישים צורך להיות עם האצבע על הדופק בכל החלטה ממשלתית ובכל יוזמת חקיקה, כי חשיבות השמירה על תעשייה חזקה עדיין לא חלחלה. על מנת לשמור על פעילות תעשייתית עצמאית ומתקדמת, חשוב לנקות את סביבת הייצור מרגולציה עודפת, לנהל נכון את מערך החינוך וההכשרה הטכנולוגית, להוזיל משמעותית את עלות הייצור ובעיקר לחבק את התעשייה הישראלית, שכן התעשיינים הישראלים באמת עושים עבודה ניהולית יוצאת דופן בסביבה מאד מאתגרת".

המגזר העסקי בישראל מתלונן רבות על נטל הרגולציה. כיצד אתם מתמודדים עם כך כגוף המייצג אותן מול הממשלה?

“בהתאחדות פועלים צוותים שזוהי מטרתם המרכזית. בשנתיים האחרונות חיזקנו את נושא קשרי הממשל והרגולציה והיום יש לנו מומחי תוכן שמתמחים הן בעבודה מול הרגולטור והכנסת והן במתן ייעוץ וסיוע לחברות בהתאחדות. בזכות פעילות עיקשת זו הצלחנו להביא להחלטת ממשלה, שעברה בינואר השנה, לצמצום הרגולציה על התעשייה ב-25% מדי שנה, ואנחנו מלווים את יישום ההחלטה בצוותים משותפים עם הממשלה. כל זאת, לצד צוותים שעובדים בכל עולמות התוכן של התעשייה (איכות סביבה, בריאות, תקינה ועוד) עם המשרדים הרלוונטיים".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

    רובי גינל
    (צילום: יוסי אלוני)

שם: רובי גינל.

גיל ומצב משפחתי: 49, גרוש +2.

השכלה: תואר ראשון בכלכלה ומינהל עסקים, תואר שני במינהל עסקים עם התמחות בשיווק

תפקיד: מנכ"ל התאחדות התעשיינים.

תפקידים קודמים: יועץ כלכלי במשרד רוה"מ, מנהל מרכז טיפוח היזמות הארצי, סמנכ"ל כלכלה ורגולציה ומשנה למנכ"ל בהתאחדות התעשיינים.

תחביבים: ספורט, קריאה, נטפליקס וטיולים בעולם.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

סיוע לתעשייה הישראלית

מהו האתגר הניהולי המרכזי בהתאחדות ומהו הסגנון הניהולי שלך, מרוכז או מבוזר?

"בשונה מחברות עסקיות, את התאחדות התעשיינים מוביל נשיא פרו-אקטיבי ורב-ניסיון, שרגא ברוש, לצד הנהלות של חברי ההתאחדות, אשר מנהלים אותה הן ברמת הענף והן ברמת הנושא באמצעות ועדות כמו ועדת כלכלה, ועדת עבודה ועוד. תחת הנהלות אלה פועלים צוותים מקצועיים, שמורכבים ממנהלי יחידות ענפיות או מרחביות, מנהלי לקוח ומומחי תוכן. בנוסף, ההתאחדות היא ארגון בן למעלה מ-90 שנה, עם דנ"א משלו ויש לשמור על האיזון בינו ובין הצורך לעמוד לשמור על ההובלה וחדשנות. כך שהאתגר המרכזי היה והינו שמירה על עוצמתו של הארגון, תוך עדכון מתמיד של תחומי הפעילות ושמירה על מצוינות.

"במערכת מורכבת זו, אנו מאשרים את האסטרטגיה בהתאם למדיניות התעשיינים, ובונים תוכניות עבודה שנתיות מדידות, כאשר למנהלים תחתי יש אחריות מלאה להוצאת המדיניות לפועל. בנוסף, הארגון כאמור הינו גם ארגון שירותי וגם ארגון לובי, כך שתשומת הלב הניהולית צריכה להתחלק בין שיפור השירות לבין עבודה רציפה מול מערכת קבלת ההחלטות, כולל בלת"מים משמעותיים על בסיס יומי.

"לשמחתי עובדי ההתאחדות הנם עובדים מקצועיים, מסורים ואף חשוב מכך – מאמינים בלב שלם במטרות ההתאחדות ובערך של סיוע לתעשייה הישראלית. בסביבת עבודה כזו, תפקיד המנכ"ל הוא זכות ואני גאה מאד, הן לנהל אותם והן לעבוד למען התעשייה הישראלית".

תגובות

Comments are closed