העצמה נשית בבית ג'אן

העצמה נשית בבית ג'אן

בילדותו לצד סבו הפלח בהר מירון, הוא התוודע לצמחי הגליל - המשמשים אותו כיום בפיתוח של כ-80 מוצרי טיפוח ואנטי-אייג’ינג המשווקים ברחבי העולם. להצלחת העסק המשפחתי של ד”ר זיאד דבור, לשעבר הרוקח הראשי של צה”ל, שותפות גם שבע נשים מכפר ילדותו והסביבה

מאת: אור חי (צילומים: יח"צ)
סחר ועסקים עסק משפחתי

מה הקשר בין הסבתות הדרוזיות מבית ג’אן לבין מעבדה טכנולוגית, עם פיתוח של כ-80 מוצרי טיפוח ואנטי-אייג’ינג? התשובה: Dr. Dabour – מפעל קוסמטיקה העומד בתקינה האירופאית, שבו מועסקות כיום שבע נשים, ללא תעודת מקצוע, שעד לפני מספר שנים אפילו לא דיברו עברית ואנגלית.

     מצה"ל – למוצרי אנטי
     אייג’ינג. ד”ר דבור

מאחורי החזון וההגשמה עומד ד”ר זיאד דבור, בן 58, מהכפר הדרוזי בית ג’אן שבשמורת הר מירון – שמורת הטבע הגדולה והעשירה בצמחיית מרפא בארץ – שהקים את החברה ביחד עם אשתו כעסק משפחתי הכולל את שני בניו (רואה חשבון ורופא) ושתי בנותיו (עורכת דין ומהנדסת ביו-טכנולוגיה, אשר מנהלת את המפעל).

כשהחליט להקים את המרכז הקוסמטי הייחודי, ביקש ד”ר דבור להעצים נשים תוך מתן מענה ל-3 העוגנים שעליהם מבוסס חזון המפעל – המחויבות החברתית, הבריאות שבמוצרים, והשמירה על סביבה נקייה מכימיקלים מזיקים. כיום זוכים חזונו, כמו-גם הדרך לחיבור בין הנשים לבין הרפואה המערבית, להתעניינות ברחבי העולם.

תחת המותג ‘ד”ר דבור’ פועלים מפעל קוסמטיקה ומעבדה המייצרת סדרות מוצרים ייחודיים לשמירה על בריאות ומראה צעיר של העור, המבוססות על הצמחים שמפארים את הרי הגליל. מוצרי החברה משווקים כיום ב-13 נקודות מכירה מהצפון ועד תל אביב, ומתחילת שנת 2018 ישווקו המוצרים באמצעות חברת ‘פיינגרש’ המתמחה בתחום בתי המרקחת מזה 50 שנה.

סודות המרפא מהגליל

כילד, נהג דבור ללוות את סבו, פלח מהגליל, לעבודות בכרמים, בפלחה וברעיית העיזים. כבר אז, התוודע דבור למגוון צמחי הגליל השונים, אסף את כל סיפורי המרפא מפי הסבתות וזקני העדה, והרווה את צימאונו באוצרות הידע המסורתי שעברו בסוד מפה לאוזן. כשבגר, הצטרף דבור לצה”ל והשלים קריירה מפוארת בדרגת סגן-אלוף, התמחה בתחום הפרמקולוגיה והיה הרוקח הראשי של צה”ל. בתוך כך, השלים תואר דוקטור במדעי הרפואה מהטכניון, עם התמחות באינטראקציות בין צמחי מרפא ובין תרופות. כיום דבור חבר בוועדת סל הבריאות ומרצה מבוקש בבתי ספר לרפואה, סיעוד ופיזיותרפיה, פרמקולוגיה קלינית, ביו-כימיה וצמחי מרפא.

עם שחרורו מהשירות, החליט ד”ר דבור לחזור אל שורשיו: הוא ראיין למעלה מ-100 נשים מאזור מגוריו, וביקש להשקיע את עתידו בשילוב בין מסורת המרפא רבת-השנים הגלילית לבין הידע, הטכנולוגיה והכלים של המאה ה-21. התוצאה: חברת ‘ד”ר דבור’ שהוקמה ב-2010 ומייצרת כ-80 מוצרי אנטי-אייג’ינג עם מרכיבים טבעיים, המשווקים בסין ובארץ (דרך מועדון לקוחות אקסקלוסיבי), לצד ביקושים ברוסיה, קנדה וצרפת.

במעבדות החברה, ששוכנות בלב שמורת הר מירון, מציעים לאורחים ליהנות ממרכז מבקרים מטופח שבו ניתן להתרשם מלמעלה מ-60 צמחי מרפא, להשתתף בסדנאות ובסיורים שונים, ללמוד כיצד מכינים מוצרים מהטבע ועוד. “היכרותנו המעמיקה עם מרכיבים טבעיים התורמים לתהליכים הביוכימיים והפיזיולוגיים של העור”, מסביר ד”ר דבור, “מהווה משאב בלתי-נדלה בפיתוח ובייצור סדרות מוצרים ייחודיות לשמירה על מראה צעיר ועל בריאות העור והשיער. השילוב בין ניסיון החיים ובין הניסיון המקצועי העצום שצברנו, מאפשר לנו להציע את השילוב המושלם שבין סודות המרפא מהגליל לבין הידע והטכנולוגיה של ימינו”.

מעגלי השפעה פעילים

בראשיתו, פעל המיזם של ד”ר דבור תחת אג’נדה חברתית של תמיכה והעסקת נשים דרוזיות, שבגלל מגבלות חברתיות ודתיות התקשו למצוא עבודה מחוץ לכפר. כך, נבחר ד”ר דבור לעבוד יחד עם ‘עמותת 360 – החממה לעסקים חברתיים’ התומכת ומלווה עסקים חברתיים באמצעות תוכנית שנתית מקיפה לפיתוח העסק.

באמצעות הידע, הקשרים והניסיון שלה, מסייעת החממה ליזמים להצליח ולבסס תרבות עסקית חדשה בישראל, לטובת המשק כולו. המודל שלפיו פועלת 360 הנו קולקטיב אימפקט, שבמסגרתו היא מרכזת סביב היזם מעגלי השפעה פעילים של אנשים, גופים וארגונים שיכולים לתת לו ערך. במסגרת הליווי, מקבלים העסקים תמיכה רציפה לאורך שנת פעילות שכוללת ליווי לפיתוח עסקי, תמיכה שיווקית, מנטורינג, שירותי ייעוץ משפטי, הנהלת חשבונות ועוד.

את העמותה הקימו ‘מינגה – הזירה לעסקים חברתיים’ ומשרד עוה”ד שמילוביץ-גרינגרד-פורשטט-דונר (SGFD). בימים אלו הוציאה העמותה קול קורא ליוזמות ויזמים חברתיים שיצטרפו לפעילותה באמצעות תוכנית דו-שלבית מיוחדת.


פרטים באתר החברה: www.drdabour.com | בפייסבוק: קוסמטיקה טבעית בגליל ד''ר דבור | ובאינסטגרם: dr.dabou

תגובות