"עם קצת מחשבה והרבה יצירתיות – כל ראייה אפשר לנצח"

"עם קצת מחשבה והרבה יצירתיות – כל ראייה אפשר לנצח"

טביעת אצבע ומסדר זיהוי נחשבות לשתי ראיות חזקות ביותר כנגד נאשמים בהליך פלילי, אלא שגם לראיות החזקות ביותר יש עקב אכילס. צריך רק למצוא אותו. שוחחנו על כך עם עו"ד ירון גיגי שבשנים האחרונות הצליח להביא לזיכויים בכמה מהפרשיות המתוקשרות והמדוברות בארץ

מאת: גלית שפיר (צילום: יח"צ)
הפרקליטים סחר ועסקים

הסיפור הבא קרה אמנם לאדם המכונה "ראש ארגון פשע", אך הוא צריך להטריד כל אדם בישראל: ראש ארגון פשיעה, שהיה נתון במעקב צמוד של בלשי המשטרה, נצפה באחד הימים בדרכו למפגש עסקי בבאר-שבע. לטענת השוטרים, במהלך נסיעתו חזרה מן המפגש נזרקה שקית מרכב מלווה שנסע צמוד לרכבו. " האקדח המעשן", קרי הראיה שקשרה אותו אל אריזת הסם אשר הושלכה במהלך מרדף, נדמתה תחילה ככזו שלא תאפשר כל מרחב תמרון להגנה. נטען כי בזכות עבודה מאומצת של מומחי המז"פ המשטרתיים, אותרה טביעת אצבע של אותו ראש ארגון על אריזת הסם שהושלכה במרדף.

לכפור בכל נקודת מוצא

לאור קיומה של טביעת אצבע מרשיעה על שקית הסמים, לא היה זה פלא שהוגש כתב אישום חמור בבית המשפט המחוזי בגין סחר בסמים כנגד אותו ראש ארגון פשע. ההפתעה הייתה כאשר עו"ד ירון גיגי הצליח להביא לזיכויו וביטולו של כתב האישום ופועל יוצא לשחרורו מבית האסורים ללא עונש.

כיצד הצלחת להביא לסגירת התיק כנגד הלקוח שלך, כשלפרקליטות הייתה ראייה כל כך חזקה של טביעת אצבע שקשרה אותו למקרה?

"עבודת הסניגור היא לכפור בכל נקודת מוצא שהיא. וגם כאן, אחת מנקודות המוצא של הפרקליטות הייתה שטביעת האצבע שנמצאה כזהה לזו של מרשי נתפסה על השקית שבתוכה הקוקאין. אלא שלאחר בדיקה מדוקדקת שערכתי, התברר כי טביעת האצבע המתאימה לא נלקחה משקית הקוקאין, אלא מידית רכבו של הלקוח שלי. נשמע הזוי שטעויות כאלה יכולות לקרות, אלא שכך היה. מפחידה עוד יותר המחשבה שיתכן שזו בכלל לא הייתה טעות, כי אם אולי מעשה מכוון…"

איך הגיבו בפרקליטות?

"הם הודו שהייתה טעות, התנצלו ופתחו בבדיקה פנימית. כמובן שהלקוח שלי שוחרר מיד אחרי חודש ששהה במעצר לשווא".

מה הבעייתיות בשימוש בטביעת אצבע?

"קיימת נטייה לחשוב שהתיק סגור כשישנה חוות דעת של מומחה פורנזי המאשר שנמצאה התאמה בין טביעת אצבע של הנאשם לבין זאת שנמצאה בזירת הפשע. אך יש גם מקרים בהם חלות שגיאות בדרך שבה נלקחה טביעת האצבע מהזירה וליקויים בטביעות האצבע שנמצאות במאגר, שאינן תקינות  לצורך השוואה".

עורכי דין פליליים נאלצים להתמודד בניהול תיק בבית משפט עם מגוון ראיות פורנזיות ועדויות, שעל פניהן נראה כי ללקוח צפויה הרשעה ושנות מאסר רבות. במהלך הקריירה ארוכת השנים שלו נתקל עו"ד ירון גיגי בתיקים שבהם הצליח להוביל לזיכוי והפחתת העונש בזכות יצירתיות וחשיבה מחוץ לקופסה.

מה קורה כשבידי המשטרה יש ראיות שקושרת את הלקוח לעבירה?

"חשוב במקרים כאלה לבקש מהפרקליטות להציג את אותה ראיה בבית משפט. יש מקרים שבהם מתברר פתאום שהראייה פשוט נעלמה או הושמדה, מה שיכול להוביל לזיכוי. כך למשל, היה לי מקרה של בחור צעיר, שלטענת המשטרה, גידל מריחואנה במשקל של כשני טון. אני טענתי בבית המשפט, כי מדובר היה בכלל בגידול ירקות, בין היתר גידול בזיליקום, וביקשתי מהפרקליטות להציג את הראייה בפני בית המשפט. אלא שאז התברר שהגידולים פשוט הושמדו כי לא נמצא מקום לאחסן אותם. כמובן שבתיק הזה האישום על עבירת הסמים נמחק והלקוח ניצל ממאסר ממושך".

איך מתמודדים עם מסדר זיהוי?

"ככל ראייה, גם מסדר זיהוי עשוי להיות מוטה או שקרי והכל תלוי בנסיבות. לעיתים, הדברים הטריוויאליים ביותר הם שמביאים לשיבוש החקירה. הנקודה במסדר זיהוי היא לברר ולמצוא האם ישנו סיכוי שאותו עד, שזיהה את הנאשם במסדר הזיהוי, ראה את הנאשם לפני המסדר באופן שקושר את הנאשם לדבר העבירה. היה לי תיק ניסיון רצח שהראיה המרכזית, עליה התבססה המדינה כנגד הנאשם, הייתה עד שזיהה אותו במסדר זיהוי.

"אלא שהתברר שיום לפני מסדר הזיהוי, במסגרת דיון המעצר של הלקוח שלי, צילמה התקשורת את הלקוח כאשר פניו גלויות. אותו עד, שזיהה את הלקוח במסדר זיהוי שנערך במשטרה, הודה בבית המשפט, כי הוא צפה בחדשות אותו היום וכך זיהה את הלקוח שלי. כלומר, נוצר ספק שמא זיכרון הנאשם במוחו של העד נצרב לאור הצפייה בתקשורת ולא כתוצאה מהאירוע. גם במקרה זה זוכה הלקוח מכל אשם ושוחרר לביתו".

מה הקשיים בניהול משפט פלילי?

"במדינה שלנו קשה מאוד לנצח ולהשיג צדק. אחוזי ההרשעה הם מהגבוהים בעולם המערבי. לא פעם אתה חש כחייל בודד, למוד קרבות, שנאבק יום-יום בגופים החזקים ממך. לא קל להציג גישה ביקורתית ספקנית, לשחות נגד הזרם, להילחם נגד הפרקליטות, הציבור והתקשרות. הלחץ, לפעמים, הוא אדיר ואינו נסבל. תפקידי אינו רק לוודא שהמערכת עובדת בצורה תקינה ולא דורסת את הנאשמים, אלא לנצח את המערכת בכל תיק ותיק, קטן כגדול. איני מקבל שום דבר מאליו. אני מפקפק, שואל, מאתר סדקים ופרצות ולפעמים מערער על השיטה כולה. וכאשר יש זיכוי או ניצחון, ההנאה גדולה ביותר והיא מתדלקת אותי למרחקים ארוכים".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

עו"ד ירון גיגי: תעודת זהות

מצב משפחתי: נשוי + 3.

השכלה: תואר ראשון במשפטים.

תחום פעילות: פלילי ועבירות צווארון לבן.

תחביבים: טיולי טבע וספורט.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

 

תגובות