למה חליתי בגלאוקומה?

למה חליתי בגלאוקומה?

גלאוקומה היא שק גדול של מחלות שהמשותף להן הוא לחץ תוך-עיני גבוה, פגיעה בשדה הראייה ונזק לעצב הראייה. ככל שחיים יותר, הסיכוי לחלות עולה - והגיל אינו גורם הסיכון היחיד. מודעות ואבחון המחלה חשובים מאוד

מאת: פרופ' איתן בלומנטל
בריאות ורפואה המדריך לראייה טובה

לא פעם פונה אליי מטופל שאובחן כחולה גלאוקומה ושואל אותי: מאיפה זה הופיע? מה יכולתי לעשות כדי למנוע זאת? תשובתי היא, כי גלאוקומה פשוט מתרחשת, בלי סיבה ובלי אשמים. מאידך, אם נרכז 100 אנשים מבוגרים בחדר, לא לכולם יהיה אותו הסיכון לפתח גלאוקומה, ועל כך בכתבה זו.

כדי להעריך מה הסיכון לפתח את המחלה, חשוב לדעת מה גילו של האדם. אם כל 100 האנשים בחדר בני 50, לשניים או לשלושה תהיה גלאוקומה. אם מדובר באנשים בני 70, הסיכון עולה, ואולי 4-5 מהם חולים, ואם הם בני 90, ל-8-10 מהם תהיה גלאוקומה. לפיכך, מסתבר כי אם נחיה מספיק שנים, ל-10% מאיתנו תהיה גלאוקומה, ואם נחיה כולנו עד 120, אולי ל-1/3? הגלאוקומה, אם כך היא מחלה שכיחה למדי, אולם בניגוד לסוכרת, מחלות לב או יתר לחץ דם, היא הרבה פחות "מפורסמת" ומוכרת.

כולנו רקמה אנושית אחת

הגורם השני בחשיבותו הוא קירבת משפחה לחולה גלאוקומה אחר, בפרט קירבת משפחה בדרגה ראשונה. הכלל הזה אומר שאם לאחד מהוריי או לאחיי/ אחיותיי אובחנה גלאוקומה, הסיכון שלי מוכפל. זאת אומרת, שאם בגיל 60, למשל, הסיכון של כולם הוא בערך 4%, הרי שלבן/ בת של חולה גלאוקומה שהגיע לגיל 60 הסיכון יהיה 8%.

מסיבה זו, חובתו של כל חולה גלאוקומה לשכנע ולעודד את בני משפחתו בדרגת קירבה ראשונה (הורים, אחים וילדים) ללכת להיבדק אצל רופא עיניים, וכבר בתחילת הביקור לומר: "לאבא/אמא/ אח שלי יש גלאוקומה והמליצו לי להיבדק ולשלול קיומה של מחלה זאת אצלי". המלצה זו חשובה בפרט כשבן המשפחה הגיע לגיל 40 ומעלה.

מגדר

למי יש יותר סיכון לחלות בגלאוקומה, לגברים או לנשים?

התשובה היא שלנשים יש סיכון מעט גדול יותר, אולם ברובו נובע מכך שנשים חיות יותר שנים מגברים, ולכן ככל שמזדקנים מגלים שאחוז הנשים בגילים הגבוהים עולה על אחוז הגברים. "בהערת שוליים" חשוב לציין, שגלאוקומה אינה מחלה אחת, אלא שק גדול של מחלות, שהמשותף להן הוא לחץ תוך עיני גבוה, פגיעה בשדה הראייה ונזק לעצב הראייה, שהינו "חוט החשמל" שמחבר את העין למוח.

יש גלאוקומות מסוגים שונים, חלקן מופיעות כבר בלידה (ואפילו ברחם) וחלקן קשורות לתרופות, לחבלות קשות בעין, כאלה שמופיעות לאחר ניתוחי עיניים שונים, ועוד. בגלל שהעין הינה איבר מופלא אך רגיש ועדין, שינויים וקלקולים שונים יכולים בעקיפין לגרום לעליית הלחץ בעין ולהופעת גלאוקומה.

מחלות שונות

מה לגבי סוכרת ויתר לחץ דם?

מסתבר שלמרות האמונה העממית בציבור שאלה גורמים להופעת גלאוקומה, האמת היא שהשפעתן קטנה, ושאין קשר חזק בין סוכרת או לחץ דם לבין גלאוקומה, למעט יוצא מן הכלל אחד: חולי סוכרת קשים – כאלה שקיים חשש לגבי תפקוד הכליות שלהם ושאצלם הופיע נזק קשה ברשתית, כזה שמצריך לייזר ולעתים ניתוח – נמצאים בסיכון גבוה לפתח סוג מסוים, אגרסיבי במיוחד, של גלאוקומה. אולם, ממש לא מדובר בחולה הסוכרת הרגיל, שמאוזן עם כדורים או אפילו עם זריקות אינסולין.

מה עושים?

לא הרבה. אם אובחנת כחולה גלאוקומה, חשוב שתפנים שמחלה זו לא תיעלם וצריך ללמוד לחיות איתה. חשוב להיות במעקב של רופא עיניים, שמדי כמה חודשים ימדוד את הלחץ בעיניים, יפנה לבדיקות שדה ראייה ויבצע בדיקות עיניים, ויעזור לכוון את הטיפול התרופתי ולשקול תוספת של לייזר אם המחלה התחזקה. במקרים קשים יוצע לחולה ניתוח, שמטרתו הורדת הלחץ ושמירה על עצב הראייה.

אם נודע לך שיש לך קרוב משפחה מדרגה ראשונה עם גלאוקומה, ועברת את גיל 35-40, חובה עליך לפנות לרופא עיניים שיאבחן האם גם אתה חולה בגלאוקומה. בדיקה זו יכולה לעשות את ההבדל בין גילוי מוקדם בשלב שבו איזון המחלה קל ופשוט, לבין מצב שבו הגלאוקומה תתקדם ללא כל טיפול, מבלי שהיא מאובחנת, ואז אחרי שנים רבות תתפרץ כגלאוקומה קשה ותוקפנית במיוחד.

ומה צריכים לעשות כל שאר האנשים? המלצתי היא לגשת מדי כמה שנים, החל מגיל 40 או 50, לרופא עיניים ולבקש בדיקה שגרתית. בבדיקה יחפש הרופא שלל מחלות ומצבים שניתן לטפל בהם כשהם מאובחנים בשלבים מוקדמים, או לחלופין יאמר שהכל תקין ושאין כל ממצאים בבדיקת העיניים.

מתי לקחת את הרכב שלך למוסך פעם אחרונה?

לא אחת אני בודק אדם, שיכול להיות חנווני או מנכ"ל, מורה או טייס, ומגלה אצלו מחלת עיניים קשה, שפשוט לא היה מודע לה עד שהתפרצה במלוא עוצמתה. אותו אדם לא היה מעז לשכוח להכניס את רכבו למוסך לפחות פעם בשנה, אבל "שכח" להיכנס לבדיקת רופא עיניים כבר מעל עשר שנים. מכאן הדרך להרים טלפון (או להקליד את אתר קופת החולים) ולתאם תור לבדיקת רופא עיניים בקופת חולים, צריכה להיות ברורה.


פרופ' איתן בלומנטל הוא מנהל מחלקת עיניים, בית החולים רמב"ם.

תגובות