כשעין עצלה

כשעין עצלה

3% מהאוכלוסייה סובלים ממחלת העין העצלה. זו מחלה המתפתחת בילדות, אך הפגיעה העינית מלווה את החולה לאורך כל חייו וחושפת אותו לסכנת עיוורון. מודעות ובדיקות מאבחנות הן שם המשחק. פרויקט בדיקות סקר ראייה בילדים של עמותת לראות

מאת: ד"ר כהן יובל
בריאות ורפואה המדריך לראייה טובה

ד"ר יובל כהן
(צילום: יח"צ)

בשנים הראשונות לחיים, יצירת תמונה חדה על גבי הרשתית ושמירה על חדות ראייה טובה הינה הכרחית להתפתחות תקינה של מרכזי הראייה במוח המתפתח. התפתחות עין עצלה היא תהליך של ליקוי בהתפתחות מרכז הראייה, כתוצאה מטשטוש ראייה עקב צורך במשקפיים או/ו הופעת פזילה. עין עצלה, בעלת שכיחות של 3% מהאוכלוסייה, הינה מחלה המתפתחת בילדות אך הפגיעה העינית מלווה את החולה לאורך כל חייו וחושפת אותו לסכנת עיוורון.

להביט קדימה

אבחון מוקדם הינו המפתח לטיפול יעיל, על כן נבחן השימוש בבדיקות סקר לראייה בילדים. קיימות טכניקות רבות לבדיקות סקר לראייה בילדים, אך חוסר שיתוף פעולה וקושי בתקשורת עם הילד מהווים אתגר לביצוען. מכשירי עזר לבדיקות סקר ראייה בילדים, לדוגמת מצלמות סקר, הינם מכשירים אמינים ואובייקטיבים הבודקים צורך במשקפיים או פזילה בצורה פשוטה וקלה.

פלוסאופטיקס היא מצלמת סקר המבצעת בדיקת עיניים תוך שניות ספורות בו בזמן שמושכת את תשומת לבו של הילד באמצעות צורת המכשיר המיוחדת, בדמות פרצוף מחייך וקול הבוקע מהמכשיר. משנת 2011 ממליץ האיגוד האמריקאי לרפואת עיניים בילדים על בדיקות סקר בין הגילים 3 עד 5 שנים, לאחר שהדגים יעילות משמעותית בביצוע בדיקות אלה.

סקר לילדים

עמותת לראות בראשות המנכ"ל נדין הולנדר, עמלה שנים רבות כדי להכניס את בדיקות הסקר גם לילדים בישראל, והצליחה לקבל מימון לרכישת מכשיר פלוסאופטיקס ולביצוע סקר מוגבל. במהלך שנת 2017 ערכה עמותת לראות, בשיתוף מרפאת עיניים ילדים בבית החולים הלל יפה, בדיקות סקר לעין עצלה לילדים בגילי 4-5 שנים באזור חדרה והסביבה. לאחר קבלת אישור מהגורמים המוסמכים במשרד הבריאות, וכן ממפקחים אזוריים, בוצעו בדיקות הסקר בין החודשים נובמבר 2016 ומרץ 2017.

גני הילדים ביישובי עמק חפר, כפר ג'ת ובאקה אל-גרבייה נכללו לאחר שראשי המועצות בכפרים וביישובים נרתמו כאחד למשימה ועזרו בפריסת מיקום גני הילדים. עמותת לראות עזרה בשינוע הציוד אל גני הילדים על בסיס יומי. הילדים בגן טרום-חובה וחובה נבדקו על ידי אופטומטריסטים מורשים אשר תיעדו את תוצאות הבדיקות התקינות והחריגות כאחת.

בבדיקות הסקר נבדקו 2,837 ילדים, מתוכם 1596 ילדים מהישובים ג'ת ובקה אל גרבייה, ו-1,241 ילדים מיישובי עמק חפר. אחוז הילדים שנכשלו בבדיקה היה 7.8% באוכלוסייה הערבית ו- 6.2% באוכלוסייה היהודית, בהתאמה. הורים לילדים שנכשלו בבדיקה קיבלו מכתב המפרט את תוצאות הבדיקה ודרישה לבצע בדיקת עיניים מקיפה על ידי רופא עיניים.

פרויקט זה של עמותת לראות תורם למניעת עיוורון ומדגים את נחיצות בדיקות הסקר כבדיקות שבשגרה במסגרת שמירה על בריאות הציבור.


ד"ר כהן יובל הינו רופא עיניים ילדים, מנהל לשעבר של מרפאת עיניים ילדים, במרכז הרפואי הלל יפה.

תגובות