מה שרואים מכאן לא רואים משם

מה שרואים מכאן לא רואים משם

האתגרים הרבים העומדים היום בפני חברות העוסקות בענף תשתיות האנרגיה, מחדדים את הדרישות לטיפול בנושאים סביבתיים ואקולוגיים רגישים. חברת ShareGas, המעניקה מענה יסודי לכך, מוכיחה כיצד באמצעות חדשנות ויזמות ניתן לענות על צרכיו של שוק האנרגיה בישראל

מאת: ענת יפה (צילומים: באדיבות ROSEN)
סחר ועסקים תוצרת הארץ

מאז גילוי שדות הגז בתחום המים הכלכליים של ישראל, ניכרת התפתחות מואצת בתחומים שונים של ענף תשתיות האנרגיה. חברות וגופים העוסקים בתחום בארץ, עומדים בפני צמיחה מתמדת של אתגרים הנובעים מהתיישנות של ציוד קיים והתיישנות קווי תשתיות. לפעילות הניטור והטיפול בתשתיות אלה יש לעתים נגיעה ישירה ועקיפה לנושאים סביבתיים ואקולוגיים רגישים. בשנים האחרונות דווחו בישראל מספר מקרי כשל תשתיתי, שגרמו למפגעים סביבתיים ובטיחותיים. אלה הובילו לפגיעה סביבתית במערכות אקולוגיות ימיות ויבשתיות, כמו כן, להפסקות הזרמה, או במקרים אחרים, לעצירות פעילותם של מפעלים.

אחת הבעיות השכיחות בקווי תשתיות היא הופעת סדקים. אלה יכולים להיווצר מסיבות רבות, למשל עייפות החומר, פגמים בריתוכים, מאמצים מחזוריים, ועוד. סדקים אלה יכולים במקרים רבים להוביל לכשל נקודתי לאורך הקו, וכפועל יוצא לגרום לדליפה של זורם מתשתיות מרכזיות. בנוסף, אובדן מתכת כתוצאה מתהליכים קורוזיביים ודפורמציות גיאומטריות, כתוצאה מפגיעות צד שלישי, או כתוצאה מעומסי הקרקע – גם כן מהווים איום כולל לצינורות התשתית.

כיום ניכרת בעולם מודעות הולכת וגדלה וחשיפה ואימוץ של מתודולוגיות ניטור, הן מצד חברות וגופי התשתית והן מצד הרגולציה. זאת לצד המודעות הסביבתית, וכן ההתפתחות הטכנולוגית המאפשרת פתרונות ניטור ומעקב שלא היו בעבר.

מפעל הייצור

שמירה על ערכי קיימות

בארץ פועלות מספר חברות בתחום תשתיות האנרגיה. אחת מהן, ShareGas, פועלת בתחום זה בשנים האחרונות, מתמחה בפתרונות Integrity עבור מתקני התשתית. החברה נוסדה לפני כשלוש שנים על ידי המהנדסים אסף הוך ועוזי שריד, שניהם בעלי ותק וניסיון רב בענף התשתיות בישראל.

לדברי מהנדס אסף הוך, מנכ"ל ShareGas ושותף מייסד, החברה מספקת מגוון רחב של פתרונות ניטור ושירותי Integrity (תקינות ואמינות התשתית) לחברות ולגופים בתחום תשתיות האנרגיה בישראל. החברה מספקת פיתרון כולל לאתגרים איתם מתמודדים גופי תשתית וחברות, תוך שימור אמינות ותחזוקת מתקניהם באופן המיטבי. באופן זה מגשימה את חזונה לשמור על איכות הסביבה ולפעול למען שמירת ערכי הקיימות.

עוד מוסיף הוך, שלחיזוק יכולותיה של ShareGas לעמוד ביעדים האלה, יצרה החברה שיתוף פעולה אסטרטגי עם חברת ROSEN הבינלאומית, המציגה ניסיון עשיר של עשרות שנים בניהול Integrity של מתקנים. החברה ידועה היטב בזכות יכולות הפיתוח והייצור העצמי של ציודה, דבר אשר מאפשר גמישות והתאמה ייעודית של פתרונות ניטור למגוון רחב של תעשיות כגון נפט וגז, מתקני התפלה, בתי זיקוק, מפעלים תהליכיים, גופים בעלי מכלי אחסון, מנהרות תשתית, שדות תעופה ועוד. בשנים האחרונות פיתוחים טכנולוגיים מאפשרים "מזעור" של ציוד ורכיבים. ציוד ה-Inline Inspection של החברה מאפשר כיום פתרונות בדיקה עבור צינורות קטנים, החל מקוטר 3 אינץ', וכך מספק מענה עבור צנרות מפעליות. מענה אשר לא היה קיים בענף בישראל עד לאחרונה.

פעילות ניטור

מידע יקר על איכות תפקוד

במסגרת הפעילות המשותפת של ShareGas ו-ROSEN, נבדקו כבר במהלך השנה החולפת, בהצלחה רבה, עשרות רבות של קילומטר של קווי תשתית בארץ. ציוד הבדיקה הייחודי של החברה, עבור ניטור סדקים, מבוסס על טכנולוגיית EMAT – המוצבת בראש הרשימה בבחירת טכניקה לבדיקת סדקים ופגמי ציפויים בצינורות גז. טכנולוגיה נוספת לבדיקת סדקים שבה עושה החברה שימוש, היא בדיקה אולטרה-סונית (UT). זוהי טכנולוגיה מאוד מקובלת ומבוססת בתעשייה לניטור ומדידת סדקים, או קווי מתאר של סדקים. על מנת להתעלות על הציפיות הסטנדרטיות, פותחה מערכת מודולרית לנשיאת חיישן אשר מעלה באופן משמעותי את רמת הדיוק והרזולוציה של הבדיקה.

טכנולוגית ה-MFL של החברה כוללת לא רק זליגת שטף מגנטי, אלא גם שילוב של מדדי מחוגה מכניים עם מערכות מדידה אלקטרוניות. שילוב חדשני אשר נותן את האפשרות לחקור תשתיות צנרת לאובדן מתכת ודפורמציות גיאומטריות בו-זמנית בהרצת בדיקה אחת בלבד. העיצובים הייחודיים של החיישנים השונים מבטיחים רגישות גבוהה ודיוק באיתור קורוזיה, ארוזיה, חריטות ועוד מגוון רחב של סממנים לאובדן חומר.

שלל טכנולוגיות אלה, יחד עם התוכנה הייחודית של החברה לניהול Integrity ומתקנים – אוספת, מנתחת ומציגה בפני החברות וגופי התשתית את הנתונים המדויקים, הרלוונטיים והעדכניים עבור נכסיהם. משמעות הדבר היא, שחברות יוכלו להרוויח מידע יקר על איכות תפקוד נכסיהן ולצבור ידע והבנה לגבי אופן אחזקתם בדרך היעילה והנכונה ביותר בשבילם.

המומחיות של החברה לא רק מכוונת להבטיח טיפול נכון של הנכסים בהווה, אלא גם למנוע כישלונות ולרסן תקלות עתידיות והימנעות מתיקונים והשבתות מיותרות. שיתוף הפעולה בין ShareGas ו-ROSEN מאחד את הטכנולוגיה המודרנית והמתקדמת ביותר בתחומה והניסיון הכלל עולמי, עם ההבנה וההכרה העמוקה של שוק האנרגיה הישראלי על צרכיו.


www.share-gas.com

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

אסף הוך

   צילום: נועה זני

החזון והיעדים

מאת: אסף הוך, מנכ"ל ושותף מייסד

"לשמחתנו, המודעות לנושא הסביבה מקבלת ביטוי מעשי בעת האחרונה, כאשר התעשייה וגופי התשתית מבינים את החשיבות לצד היתרונות הכלכליים בתחזוקה נכונה לאורך זמן. כשלי תשתית שלא היו ניתנים לניטור עד לא מזמן, ניתנים היום לניטור אמין ומדויק, תוך יכולות ניתוח מצב קיים ויכולות חיזויי עתידי ובכך מפחיתות באופן משמעותי את הוצאות האחזקה הכוללות של המפעל או חברת התשתית".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

תגובות

Comments are closed