"אנחנו מרכז החדשנות של ישראל"

"אנחנו מרכז החדשנות של ישראל"

ד"ר אביטל שריפט, כלת פרס ביטחון ישראל, היא האישה הראשונה שמנהלת את מפעל הטילים בתעשייה האווירית. על חלקה בצוות הפיתוח של מכ"מ מערכת ה'חץ' ועל היותה שותפה לפיתוחן של טכנולוגיות פורצות דרך בתחום הביטחוני שעל רובן לא נדע לעולם

מאת: גלית שפיר (צילום: אלון רון)
סחר ועסקים פורצות דרך

המסלול המקצועי שהוביל לתפקיד: "בחרתי בלימודי ההנדסה בגיל 18 כעתודאית, לא במטרה להיות פורצת דרך, אלא מתוך עניין בתחום ואמונה שכך אוכל להגשים את עצמי. במלחמת המפרץ התקבלתי לצוות שפיתח את המכ"מ לפרויקט החץ בחטיבת אלתא של התעשייה האווירית. במהלך השנים, במקביל לצמיחתה של התעשייה האווירית, התקדמתי מבחינה מקצועית, למגוון תפקידים בהם: ראש תחום הנדסת מערכת, ראש מנהל מערכות הגנה אווירית בחטיבת אלתא, סגנית מנהל מפעל באלתא, ובשנת 2014 מוניתי לתפקיד מנהלת מפעל הטילים של התעשייה האווירית".

פרויקט החץ: "התפקיד הראשון שלי בתעשייה האווירית היה מהנדסת מערכת כחלק מצוות הפיתוח של מכ"ם 'אורן ירוק', שהינו חלק מרכזי בפרויקט החץ – מערכת ההגנה האווירית המתקדמת של התעשייה האווירית. בשנת 2003 הוענק פרס ביטחון ישראל לצוות הפרויקט".

פרויקטים נוספים: "במהלך שנות העבודה הרבות שלי בתעשייה האווירית הייתי שותפה לפרויקטים רבים שהם מקור לגאווה לאומית. סיווג הפרויקטים לא מאפשר לשתף את הציבור ברבים מהדברים המדהימים שנעשים כאן. דוגמה לפרויקט גדול שניתן להזכיר הוא 'הארופ' (Harop)- טיל משוטט, חסכוני בדלק, שיכול לשהות באוויר שעות ארוכות ומסוגל לנווט ולאתר מטרות ברדיוס של מאות ק"מ. עד היום התעשייה האווירית מכרה מאות טילים כאלה ללקוחות רבים ברחבי העולם".

רגע מקצועי מרגש: "כל שנות הפעילות שלי בתעשייה אווירית הם אוסף של המון רגעים מרגשים. כל ניסוי מוצלח, עסקה גדולה, או כל אבן דרך משמעותית בעשייה העסקית והביטחונית שלנו".

מובילים בתחום הביטחוני

העבודה במפעל הטילים: "אנחנו שייכים לחטיבת מערכות הטילים והחלל של התעשייה האווירית, ומתרכזים בכמה תחומי פעילות עיקריים: חימוש מונחה מדויק (כמו למשל טיל הלהט, שמתביית בצורה מדויקת על המטרה באמצעות קרן לייזר), טילים משוטטים (משפחה שלמה – מרחפנים קטנים בשם רתם ועד ההארופ), מערכת טילים לתקיפה ימית, מערכות נשק קצרות טווח וראשי ביות מכ"מיים (תחום שבו אנו מוכרים כמוקד ידע לאומי).

"יש לנו במפעל 300 עובדים, 90% מהם מהנדסים ואקדמאים, שמציעים כל שנה עשרות רעיונות למוצרים חדשנים מתוך הכרות אישית שלהם עם הלקוחות ועם דרישות השוק. כל העשייה מלווה כמובן בתחושה של משמעות ציונית ולאומית. שלבי הפיתוח נעשים בהתאם למתודה מקובלת שכוללת: הגדרת דרישות, תוכנית עסקית וגיוס משאבים".

השינויים שעבר ענף הטילים בעשור האחרון: "התעשייה הביטחונית חווה שינויים כל העת ומתאימה את עצמה למגמות השוק, לשינויים גיאו-פוליטיים ולהתפתחויות המדיניות והטכנולוגיות בעולם. בענף הטילים הטכנולוגיה שופרה מאוד בשנים האחרונות ואנחנו כל העת מנסים לראות את הנולד ולהיות חדשניים".

חדשנות ויצירתיות: "התעשייה האווירית היא מרכז החדשנות הגדול במדינת ישראל. כ-10,000 מהנדסים והנדסאים מאתגרים כאן כל יום מחדש את גבולות הטכנולוגיה. מאחר ומדובר במפעל ביטחוני שחלק גדול מהעשייה שלו מסווג, הציבור לא תמיד מודע לחדוות העשייה ולעובדים שמגיעים לכאן עם ברק בעיניים ועוסקים בפיתוח טכנולוגיות פורצות דרך. היתרון הגדול של התעשייה האווירית הינו שתחת קורת גג אחת פועלות חטיבות במגוון תחומים, מה שמסייע לנו לפתח את המוצרים הכי חדשניים ומתקדמים בענף. בנוסף, כחלק ממדיניות החברה חלק משמעותי מהרווחים מופנים למחקר ופיתוח".

להיות כל הזמן בחזית הטכנולוגית והעסקית

חזון ניהולי: "אני מאמינה בדוגמה אישית, עבודת צוות ומצוינות טכנולוגית. הדבר הכי חשוב לי אצל העובדים זה חדוות העשייה והברק בעיניים".

אתגרים ניהוליים: "להיות כל הזמן בחזית הטכנולוגית והעסקית, להבין את צרכי הלקוחות אפילו עוד לפני שהם בעצמם יודעים מה הם, ולהיות הראשונים בשוק עם הפתרונות המתקדמים ביותר".

נשים בתעשייה הביטחונית: "אין שום סיבה שלא יהיו נשים רבות בתעשייה הביטחונית. אין שום דבר גברי בתפקיד שלי – זה לא שאני סוחבת בעצמי את הטילים. אני רואה חשיבות רבה בפרויקט 'מהנדסות העתיד' ובמיזמים אחרים, שמאפשרים למהנדסות מהתעשייה להיות מנטוריות לבנות הנוער, להוות עבורן מודל חיקוי ולסייע בהגדלת מספר הבנות שמשתלבות בתפקידים הנדסיים".

טיפ לנשים: "לממש את עצמך ממקום של שלמות בלי ייסורי מצפון. ניתן לשלב בין חיי הקריירה לחיי המשפחה. אישה שמגשימה את עצמה היא גם אמא טובה יותר".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

שם ומשפחה: ד"ר אביטל שריפט

גיל ומצב משפחתי: 57, נשואה + 2

השכלה: תואר ראשון ושני בהנדסת חשמל מהטכניון וד"ר למתמטיקה שימושית ומדעי המחשב ממכון ויצמן למדע.

תפקיד: מנהלת מפעל מבת טילים של התעשייה האווירית.

שנת הקמה: 1953

סוג החברה: ממשלתית.

פעילות החברה: החברה הביטחונית והטכנולוגית הגדולה בישראל. פעילה בתחומי האירוספייס.

מספר עובדים: 15,000 רובם מהנדסים, הנדסאים וטכנאים.

מחזור מכירות: 3.7 מיליארד דולר בשנת 2016.

תפקידים קודמים: מהנדסת המערכת הראשונה של מכ"ם "אורן ירוק" עבור מערכת ה"חץ"", ראש מנהל מערכות הגנה אווירית בחטיבת אלתא של התעשייה האווירית, סגנית מנהל מפעל משגב ב"אלתא".

פרסים: כלת פרס ביטחון ישראל על חלקה בפיתוח מכ"מ מערכת ה'חץ'.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

 

תגובות