"קריאת השכמה: חייבים לעשות מעשה ולהתעורר מהר"

"קריאת השכמה: חייבים לעשות מעשה ולהתעורר מהר"

'הקואליציה למיחזור מים אפורים בישראל' מתריעה בפני חברי הכנסת כי המחסור במים עלול להגיע בשנה הבאה אל ביתו של כל אזרח בארץ, ומבקשת מהם לתמוך בחוק למיחזור מים אפורים "שיאפשר לחסוך שליש מצריכת המים של הבית - והרבה מים למשק כולו"

מאת: רונית שנבאי
מגזין מים סחר ועסקים

"מדינת ישראל נתונה במשבר המים החריף ביותר שהיא ידעה, כפי שעולה בבירור מהודעות רשות המים. המחסור במים השנה פוגע בחקלאות, ואם המצב יימשך בשנה הבאה הבעיה תגיע גם אל הבית של כל אחד מהאזרחים" – כך נפתח המכתב שקיבלו היום 120 חברי הכנסת, אשר מתריע כי "חייבים לעשות מעשה ולהתעורר מהר, באמצעות שורה של פתרונות" (ההדגשה במקור).

על המכתב, שכותרתו 'קריאת השכמה: בידך למנוע ממשקי הבית בישראל לסבול ממחסור במים!!', חתומים חברי 'הקואליציה למיחזור מים אפורים בישראל' אשר קובעים כי "אחד הפתרונות שהוא זמין ופשוט, ואינו עולה שקל למדינה, הוא מיחזור מים אפורים". בפנייתם, מבקשים הכותבים מחברי הכנסת לתמוך בחוק 'שימוש חוזר במים אפורים התשע"ה – 2015', חוק למיחזור מים אפורים המונח על שולחן הכנסת ושותפים לו ח"כים מכל הקשת הפוליטית.

"לחסוך כשליש מצריכת המים"

'מים אפורים', בהגדרתם, הם המים שיוצאים ממכונת הכביסה, מהכיור, מהאמבטיה ומהמקלחת. אלו הם מים משומשים אשר ניתן לטהר אותם באמצעות מכשיר ביתי או בנייני, ולהשתמש בהם שוב – בצורה מפוקחת ובטוחה – לצורך הדחת אסלות. "מיחזור מים אפורים הוא צעד קטן בכיוון הנכון לבלימת המחסור הביתי במים. רק צריך להצביע בעד", מסבירים חברי הקואליציה..

"מיחזור מים אפורים איננו המצאה ישראלית", נכתב, "אלא נוהל שמותר בכל המדינות המתקדמות בעולם, ובחלקן אף מתומרץ על-ידי המדינה. זהו נוהל שמתקיים כבר עשרות שנים בעולם במדינות כגון אנגליה, קנדה, אוסטרליה, מדינות בארה"ב ואחרות. אף מדינה בעולם שבדקה את נושא מיחזור המים האפורים לא פסלה אותו. בעשרות שנות פעילות של מיחזור מים אפורים במדינות רבות בעולם, מעולם לא דיווחו אף מדינה או ארגון הבריאות העולמי על בעיה בריאותית הנובעת ממים אפורים.

חבל לשפוך מים יקרים לאסלה (עיצוב תמונה: גל זכאי)

"ומה פה בישראל? מעקב בן כעשר שנים של הטכניון ואוניברסיטת בן-גוריון מראה שאין כל תקלה משמעותית במערכות שהותקנו. למרות כל האמור, משרד הבריאות מסרב להביא את הנושא למליאה בטענה לחשש לתחלואה, למרות שלא היה אף דיווח על תחלואה אי-פעם, בעשרות שנות מיחזור מים אפורים בעולם.

"כיום, המצב האבסורדי הוא שבישראל מדיחים את האסלות במי-שתייה, ואפילו במים מותפלים, שהם המים היקרים ביותר שבנמצא. אישור החוק יאפשר להדיח את האסלות במים אפורים מטוהרים, במקום במי-שתייה יקרים וחסרים (35% מהצריכה הביתית של המים). התנהלות כזאת תחסוך הרבה מים למשק כולו וגם למשקי הבית באופן פרטני. בכל משק בית מדובר באפשרות לחסוך כשליש מצריכת המים.

"בהקשר זה, ציינה רשות המים בסיכום חודש מאי 2018 של השירות ההידרולוגי שלה, כי 'ההשקעות האדירות והקמת סוללת מתקני התפלה בעשור האחרון מאפשרים לנו מים לבית למרות המצב, אך גם נוטעים בנו את האשליה שאין בעיה, כשבפועל המציאות המשתנה מכה באזורנו ומחייבת אותנו להתייעל ולמנוע בזבוז כאורח חיים קבוע (ולא רק כאמצעי זמני), ובמקביל להמשיך ולנצל את הידע והטכנולוגיה ולהגדיל את היצע המים ההולכים ומתדלדלים'" (ההדגשה במקור).

בהמשך המכתב, מסבירים חברי הקואליציה מי הם ואת הסיבות לפנייתם אל חברי הכנסת. "אנחנו גוף רעיוני התנדבותי שמורכב ממדעני מים מהאוניברסיטה העברית, אוניברסיטת בן-גוריון והטכניון, משפטן סביבתי, כלכלן סביבתי ומהנדס מים. מאחורינו עומד נדבן סביבתי-חברתי ששמו מכבי קרסו".

חברי הקואליציה מדגישים במכתבם כי בפעילותם הם אינם מבקשים לקדם "מערכת כזו או אחרת או עסקים של אדם או ארגון כלשהו", וכי "אין לנו שום אינטרס עסקי. אנחנו מקדמים רעיון בלבד, שטוב לציבור מבחינה צרכנית ומבחינה סביבתית, והקואליציה תתפזר כאשר החוק יאושר בכנסת".

לח"כים המעוניינים בפרטים, מציעים הכותבים לפנות לנציגי הקואליציה בטל' 03-5114122, ומציינים בסיכום הדברים כי הם "פועלים מתוך אכפתיות חברתית וציבורית, מתוך מוסריות, ובטוחים שהציבור ידע להעריך נכונות של ח"כים לקדם רעיון שפועל לטובתו. בהצבעה תוכל/י להשפיע ולהעביר את החוק, שיאפשר לכל ממחזר לחסוך שליש מצריכת המים של הבית".

תגובות

Comments are closed