אובאיטיס בילדים

אובאיטיס בילדים

אובאיטיס - דלקת תוך-עינית אצל ילדים: המודעות, האיבחון והטיפול

מאת: ד”ר רדגונד עאמר
בריאות ורפואה המדריך לראייה טובה

ד”ר רדגונד עאמר
(צילום: יח"צ)

אובאיטיס, ובעברית דלקת הענביה (דלקת תוך-עינית) פחות שכיחה אצל ילדים מאשר אצל מבוגרים, ומהווה פחות מ-10% מכלל מיקרי האובאיטיס המטופלים במרכזים רפואיים שלישונים. האובאיטיס אצל בנות מופיע בשכיחות מעט יותר גבוהה מאשר אצל בנים. דלקת הענביה הקדמית מהווה כ-1/3 ממקרי האובאיטיס, האחורית כמחצית ממקרי האובאיטיס, ואילו דלקת הענביה האמצעית כ-20%.

דלקת מפושטת של הענביה מהווה כ-5-10% מכלל מקרי האובאיטיס. כבמבוגרים, לדלקת הענביה אצל הילדים יש גורמים רבים, והאבחנה המבדלת משתנה בהתאם למיקום בעין ומהלך המחלה; ורשימת המחלות שבאבחנה המבדלת משתנה בהתאם לאזורים הגיאוגרפיים השונים.

הסיבה השכיחה ביותר לאובאיטיס קדמית אצל ילדים היא דלקת הפרקים (Juvenile Idiopathic Arthritis), ואילו הסיבה העיקרית לאובאיטיס אחורית היא זיהום טוקסופלזמה של הרשתית. לעתים קרובות האבחנה והטיפול באובאיטיס מאתגרים אצל ילדים. ילדים קטנים לרוב אינם מתלוננים, בגלל חוסר יכולתם להביע זאת או בגלל האופי השקט של הדלקת.

גם במצבים מתקדמים ההורים לעתים אינם שמים לב לליקוי בראייה אצל ילדיהם, עד להופעה של סימנים חיצוניים ברורים, כמו אישון לא סימטרי או פזילה. ולכן עלול להיות איחור באבחנה וסיבוכים שונים כבר בזמן ההגעה הראשונית לרופא העיניים. חוסר שיתוף פעולה בבדיקת העיניים אצל ילדים קטנים, וסימנים עדינים בלבד של הדלקת, עלולים לתרום לאיחור באבחנה הנכונה בשלבים המוקדמים של המחלה.


צילום צבע של קרקעית עין שמאל, שמדגים נגע לבן במרכז הרשתית בעקבות זיהום של טוקסופלסמה. ליד הנגע הפעיל ניתן לראות צלקת פיגמנטית ישנה. בנוסף, רואים דלקת בעצב הראייה (טשטוש בגבולות)

בעיני ילדים

הטיפול התרופתי עלול להיות לעתים בעייתי אצל ילדים קטנים, בגלל היעדר שיתוף הפעולה בהזלפת טיפות עיניים, מתן תרופות דרך הפה, או לעתים בגלל הצורך בהרדמה כללית לשם הזרקת סטרואידים סביב העין. ההיענות לטיפול הינה בעייתית גם אצל מטופלים מתבגרים. טיפול מקומי בטיפות סטרואידים הוא השלב הראשון בטיפול בדלקת הענביה הקדמית. טיפול ממושך בטיפות מסוג זה, או הזרקות חוזרות של סטרואידים ליד העין, עלולים לגרום להופעת סיבוכים, כגון ירוד ולחץ תוך-עיני מוגבר.

הטיפול הסיסטמי בסטרואידים אצל ילדים מומלץ לתקופה קצרה בלבד, בגלל סכנה של תופעות הלוואי, ובעיקר השפעה שלילית על הגדילה. האנטי-מטבוליטים הינם כיום התרופות המועדפות כטיפול של הקו הראשון בילדים, יחד עם הטיפול בסטרואידים, בגלל הבטיחות ארוכת הטווח שלהן בגילים אלה. נוגדי TNF-ALPHA מומלצים לשימוש לאחר כישלון טיפולי בתרופות קונבנציונליות, וכאשר קיימת סכנה לפגיעה בראייה. הן הוכיחו עצמן כבעלות יעילות גבוהה בטיפול במצבים העמידים לטיפול בתרופות האחרות עם פרופיל בטיחותי גבוה. במקרים העמידים לנוגדי TNF-ALPHA מומלץ לחפש טיפולים ביולוגיים חלופיים.

שאלה שנשאלת לעתים קרובות על ידי ההורים: כמה זמן תימשך דלקת הענביה וכמה זמן יצטרך הילד לקבל טיפול? והתשובה תלויה בסוג הדלקת: יש דלקות, כמו דלקת הענביה הקשורה ב- HLA-B27 או דלקת ברשתית משנית לזיהום בטוקסופלזמה, שמהן ההחלמה הינה מלאה לאחר הטיפול המתאים; ויש סוגים אחרים של דלקות קלות בעלות משך זמן קצר, כגון אובאיטיס המשנית לזיהום על ידי חיידק הסטרפטוקוקוס. לעומת זאת יש דלקות שמתאפיינות על ידי סימנים דלקתיים קשים, או סיבוכים שנמשכים לאורך זמן רב, ומכאן שגם הטיפול במקרים אלה חייב להיות מותאם למהלך המחלה.

שיתוף פעולה הדוק במעקב ובטיפול אחרי הילדים החולים בין רופאי עיניים, רופאי ילדים, רופאים ראומטולוגים ילדים ורופאי מחלות זיהומיות – יבטיח הגעה מהירה יותר לאבחנה הנכונה, טיפול נכון ואינטנסיבי, ושמירה על תפקוד ראייה תקין עם מיעוט של סיבוכים.

תודתי נתונה לד"ר דותן שלמה ממחלקת העיניים של בית החולים הדסה, על עזרתו בעריכת המאמר.


ד”ר רדגונד עאמר, מנהלת שירות האובאיטיס מחלקת העיניים, בית החולים האוניברסיטאי, הדסה עין כרם.

תגובות