הגנת סייבר חכמה לתשתית IoT עירונית

הגנת סייבר חכמה לתשתית IoT עירונית

החיבור לענן, יישומי ה-IoT והגנת סייבר, בשילוב פתרונות התקשורת של קבוצת מר, מאפשרים קפיצת מדרגה טכנולוגית ביישום העיר החכמה. המטרה: שיפור השירות, הגברת הכנסות העיר והפחתת עלויות התפעול - במקביל לשמירה על רציפות תפקודית

מאת: אלון שפירא
טכנולוגיה והייטק ערים חכמות

המונח "ערים חכמות" מתורגם על-ידי ערים שונות לפתרונות שונים, אולם על דבר אחד אין ויכוח – הכול מתחיל ונגמר בתשתיות תקשורת מתקדמות. הכוונה לתשתית תקשורת מבוססת רשת רחבת פס, שמאפשרת לחבר למערכת העירונית שורה ארוכה של אמצעים טכנולוגיים, חיישנים, מצלמות, מוקדים ואפליקציות, באופן שמנקז ומתכלל את כל המידע העירוני ומסייע לקברניטי העיר לקבל החלטות, בשגרה ובחירום, תוך דגש על רציפות תפקודית.

קבוצת מר, שפרסה רשת תקשורת רחבת סרט בשורה של ערים ורשויות מקומיות וכן פתרונות LTE נייחים וניידים, מציגה לקבריניטי הרשויות המקומיות יכולות טכנולוגיות מבוססות ענן ו-IoT עם הגנת סייבר מקיפה, במטרה לאפשר לרשויות לבצע קפיצת מדרגה איכותית ביישום מודל העיר החכמה.

 

פתרונות לעיר חכמה

"אנחנו מובילים בשנים האחרונות מהלך של הקמה ופריסת מערכות תקשורת חכמה מבוססות סיבים אופטיים, אשר מספקות מענה לצרכים העירוניים בשגרה ובחירום בערים רבות בארץ ובעולם. כעת אנו לוקחים את המערכות הללו צעד אחד נוסף קדימה כדי לאפשר יישום מלא ומקיף של מודל העיר החכמה, באמצעות תשתיות המתאימות לעבודה במודל IoT", מסביר אמיר זיו, סמנכ"ל פתרונות טכנולוגיים מתקדמים בקבוצת מר.

"ראשית, אנו רוצים לאפשר לראשי הערים ולהנהלות הרשויות המקומיות לעבד את המידע העצום שזורם אליהם ברשת התקשורת. צריך לזכור שכשמדברים על ערים מבוססות IoT, אנחנו למעשה מדברים היום על מידע שמגיע מאלפי סנסורים ומצלמות, מהתקנים שונים וממידע שזורם ברשתות החברתיות, המחוברים כולם ומסוגלים לדבר ביניהם, ללא התערבות אנושית בתהליך. לכן, צריך לאחסן את המידע הזה בענן ובעיקר צריך לעבד את המידע, לזקק אותו ולגזור ממנו תובנות ניהוליות, שאותן ניתן ליישם בשטח. שכבת הניהול של המידע היא הכרחית ואותה אנו מספקים כחלק מהפתרון הכולל.

"שנית, צריך לזכור שאנו מצויים בעיצומה של מהפכת ה-IoT, המובילה את יישום העיר החכמה. מודל זה מאפשר חיבור של מכשירים ומכונות באופן שמגדיל את יעילות המערכות, את התפוקה ואת צמיחת העיר – כולם אתגרים מרכזיים עבור הערים כיום. החיישנים הם ביטוי אחד לכך והם כבר משולבים, ואף ישולבו יותר בעתיד, בכבישים, ברמזורים, במקומות החנייה, בעמודי התאורה, בבנייני המגורים, במפעלים, בבתי החולים ובבתי הספר. הם לא רק אוגרים מידע למטרות שליטה ובקרה, אלא מניעים תהליכים באופן עצמאי באמצעות בינה מלאכותית ואף יודעים לצפות התרחשויות עתידיות. היכולת שלנו באה לידי ביטוי בחיבור מושכל בין כל הפתרונות על מנת ליצור ערך מוסף ללקוחות. לפתרון שאנו מציעים יש יכולת לנהל מיליוני רכיבים פזורים, לספק קישוריות ואבטחת סייבר ולוודא שכל המידע מגיע ליעדיו בצורה מאובטחת, ובכך להגדיל את הערך ללקוחות שהן הערים וההנהלות שלהן.

"שלישית, צריך לזכור שככל שעיר הופכת חכמה יותר וטכנולוגית יותר, היא הופכת ליעד של מתקפות סייבר הן על מאגרי המידע שלה והן על מערכות ניהול התשתיות שלה. זה נכון במיוחד בעידן הענן, שמייצר אתגרים לא פשוטים בתחום אבטחת הסייבר. היום ניתן להשבית עיר ומערכות תשתיות חיוניות באמצעות חדירה לרשת המחשוב העירונית. התוצאות עלולות להיות הרסניות. לכן, כחלק מהפעילות שלנו ומהשירותים שאנו מציעים, בנינו מודל הגנת סייבר תלת מימדי המגן על תשתיות התקשורת, על רכיבי הIOT המתחברים אליה ועל האפליקציות השונות הרצות במערכת, המתריע על תקיפות סייבר ועל זליגת מידע".

ניר למפרט (צילום: יח"צ)

ניר למפרט (צילום: יח"צ)

"במידה רבה, הליבה של מודל העיר חכמה תואמת גם את הליבה העסקית של קבוצת מר", מדגיש ניר למפרט, מנכ"ל קבוצת מר. "מצד אחד, תשתית תקשורת רחבת סרט, דרך פתרונות לעיר בטוחה (safe city) – ועד אבטחת סייבר מלאה המנוטרת במרכז הקיברנטי העירוני. הסינרגיה שאנו מציעים בין פתרונות התקשורת לבין פתרונות האבטחה והסייבר ומיזוג הניסיון שנצבר בעסקים השונים של הקבוצה, בארץ ובעולם, מבטיחה ערך מוסף ללקוחות ומייצרת את הבידול שלנו בשוק – פתרון לעיר בטוחה, חכמה ומאובטחת סייבר".

 

 רשת תקשורת בבעלות העירייה

רשת התקשורת החכמה של מר כוללת את שכבת התקשורת הבסיסית אליה ניתן לחבר שכבות ניהול שונות במרקם העירוני ועל בסיסה משתלבים ורטיקלים שונים, כמו אבטחה וביטחון, חירום, תחבורה, חינוך, איכות סביבה וכיוצ"ב, המייצרים חיסכון תפעולי ומשמשים כמנוף כלכלי. כל עיר ורשות יכולה לבחור את הורטיקלים המתאימים לה במודל מודולרי.
"הרשת מהווה פלטפורמה לכלל השימושים העירוניים וניתן לחבר אליה מערכות נוספות לשדרוג כל השירותים העירוניים – בתי ספר, מתנ"סים, תחבורה ציבורית, חנייה, מערכת רמזורים, חשמל ותאורה, מערכת השקייה, מתן התראות ופעולות בזמן חירום, ביטחון ואבטחה ועוד". "אנחנו מדברים על רשת תקשורת אופטית בבעלות העירייה וזו נקודה חשובה מבחינה כלכלית, שכן על בסיסה העירייה יכולה למכור שירותים. הרשת מחוברת לכל נקודות הבקרה בעיר, עם רוחב פס כמעט בלתי מוגבל, ומאפשרת השקה של יישומים רבים לניהול ותפעול אופטימליים של הנכסים המוניציפליים, תוך התייעלות כלכלית, חיסכון כספי ושיפור השירות לתושב." מבהיר אמיר זיו.

ייעול המערכת העירונית

אחת השאלות הבסיסיות הנוגעות ליישום העיר החכמה היא הרציונל שמנחה את ראשי הערים בבואם ליישם את התפיסה החדשה. "אם מסתכלים מנקודת מבט של ראש העיר וקברניטי העיר, הרי שהם מחפשים דרכים לשפר את השירות לתושב, לצמצם את הבירוקרטיה העירונית ולייצר מקום שנוח ובטוח לגור בו", מדגיש אמיר זיו. "בד בבד הם רוצים לייצר בעיר אקלים עסקי נוח, שימשוך עסקים כדי להגדיל את מקורות ההכנסה של העיר ולהזרים אליה השקעות חדשות, שיאפשרו בתורן את המשך פיתוח העיר ואת שיפור השירות לתושב. זה שם המשחק, ולכן הם מחפשים דרכים לייעל את המערכת העירונית ולהקטין את עלויות התפעול שלה, למשל באמצעות התקנת תאורה חסכונית ברחובות ובבתי הספר, קריאת מונים חכמים, קבלת משוב מהציבור ושיתופו בניהול העיר, או פריסת רשתות WiFI, המאפשרות פיתוח עסקי.

"כל זה מאפשר חיסכון תקציבי, הגדלת הכנסות והפניית המשאבים לחינוך ולרווחה. מזווית זו הפתרונות הטכנולוגיים של עיר חכמה מאפשרים לממש את התפיסה הזאת ולפתח עיר תחרותית, שמעלה את ערך המגורים והנכסים ומספקת מקורות תעסוקה, הן לפרטים והן לעסקים, כולל עסקים קטנים ובינוניים".

תגובות