המסלול: עיצוב

המסלול: עיצוב

עידן הרשתות החברתיות מנגיש את כל שכיות האדריכלות והעיצוב ברחבי העולם, אבל גם מניע רבים לצאת לשטח ולהכיר מקרוב אתרים ומבנים מיוחדים, ואפילו לפגוש את מי שחתומים על היצירות. Design Tour – הטרנד החדש, לא רק לשוחרי עיצוב

מאת: מיכל אסף (צילומים: אמיר נבון)
Designer סגנון חיים

משהו בעידן הנוכחי עושה טוב לתחום הטיולים בחו"ל בכלל, ולטיולי קונספט במיוחד. במקום מדריך טיולים עם דגל ומיקרופון, מי שייקחו אתכם לסייר ברחובות הערים המרתקות על פני גלובוס הם אדריכלים ומעצבים מקומיים, שמכירים את המקומות המופלאים והחבויים מעינם של זרים ותיירים, חלקם אף יארחו אתכם במשרדם וימשיכו איתכם לדרינק בפאב הסמוך.

המעצב החדש כבר יודע שאפשר להתרגש ממבנה אדריכלי מרתק, או מפריט ריהוט חדשני, מהסוג שכותבים עליהם במגזינים ברחבי העולם, אך החוויה האמיתית, זו שאינה ניתנת להשוואה, היא להגיע לחללים המעוצבים, לגלריות ולמוזיאונים. "אנו חוזרים נרגשים, נפעמים ומלאי השראות ורעיונות חדשים", מספרת יעל פרי, מעצבת פנים בוגרת סטודיו 6B, שמוציאה סיורי אדריכלות במסגרת Detour של studio6B. "כמעצבת פנים, אני בעצמי חוזרת מלאת השראות מסיורי העיצוב שלנו, והן ניכרות היטב בפרויקטים שלי. מעצב פנים טוב צריך לצאת לפעמים מהפלטפורמה שרשת האינטרנט מספקת לו ולחוות את העיצובים עצמם. לחוות את הכל בקנה מידה אמיתי, את החלל, את הקומפוזיציות, את החומרים, הבדים, הצבעים והטקסטורות".

אולם התצוגה של סונוס למוצרי אודיו וסאונד, ניו יורק

אחד הסיורים האחרונים שפרי הובילה לניו יורק, יחד עם האדריכל אמיר נבון, כלל קבוצת מעצבים מוכשרים ששמחו לצאת יחד למסע המיוחד בעיר. "ניו יורק מספקת שפע לחוות את המיטב והחדש ביותר", אומרת פרי. "יש בה אדריכלות משובחת, חנויות מעוצבות, מוזיאונים, תערוכות אומנות מרגשות, מחתרתיות ובועטות, שהתור להגיע אליהן מתחיל מעבר לפינת הרחוב, סיורים במשרדי אדריכלים, סיורים במבני המגורים החדשים והמדליקים ביותר בעולם, מבני מגורים מיוחדים וכמובן אוכל, הטעים ביותר, ובמסעדות היפות והמעוצבות ביותר".

אדריכלות עכשווית בתפוח הגדול

מלבד גורדי השחקים האיקוניים שכל תייר מכיר בניו יורק, הסיור התמקד דווקא במבני המגורים החדשים והמיוחדים שבעיר. אחד מהם הוא מבנה מגורים של 32 קומות, שתוכנן על ידי משרד האדריכלים הדני הידוע BIG, שצורתו כפירמידה תלת-ממדית. כשנכנסים למבנה מגלים שגם חללי הפנים הציבוריים מרהיבים ומעוצבים בקונספט האדריכלי של הבניין. מבנה מגורים המרגש במיוחד, שבנייתו מסתיימת בימים אלה, תוכנן על ידי משרד האדריכלים זאהה חדיד וממוקם ב-HIGH LINE, מסילת רכבת ישנה שהוסבה לפארק אורבני ירוק ומרהיב, בעיקר בשל תכנונו, הצמחייה, הספסלים המיוחדים, האדריכלות העוטפת אותו והנוף המקיף אותו.

פרויקט מגורים West 57 במנהטן. תכנון משרד האדריכלים BIG (צילום: Iwan Baan)

לאורך המסלול אפשר ליהנות מהנוף הניו יורקי, מהאדריכלות המרהיבה שלאורכו, ובמיוחד מהמבנים המרתקים שתוכננו על ידי האדריכלים פרנק גרי וז'אן נובל. ואז, בהמשך המסלול, מופיע במלוא הדרו, מבנה המגורים החדש שתוכנן על ידי זאהה חדיד, שהוא מרתק ושונה בסגנונו משאר המבנים באזור, בצורניות ובסגנון האופייני לפרויקטים של האדריכלית האגדית. מגדל מגורים חדש נוסף, שניתן לראות כמעט מכל רחוב באזור הסוהו/טרייבקה, הוא מגדל המגורים המרהיב והמרתק לאונרדו 56, שתוכנן על ידי משרד האדריכלים השווייצרי הרצוג ודה מרון. הסיור מגיע גם לאזור מרכז הסחר העולמי, בו קרסו מגדלי התאומים, וכולל ביקור באתר ההנצחה העוצמתי ובתחנת הרכבת PATH החדשה, שתוכננה על ידי האדריכל סנטיאגו קלטראווה.

חנויות קונספט

כחלק מקונספט ה-Detour זוכים חברי קבוצת המטיילים לסיורים פרטיים אצל אדריכלים ומעצבים ידועים. אחד מהם היה אירוח במשרדים החדשים של פירמת האדריכלים GENSLER, שלאחרונה עברו למשכנם החדש. בבניין, בו שש קומות של חללים משותפים, מבקרים גם בספריית החומרים העצומה של המשרד, בחללי העבודה המשותפים ובחדרי המדפסות התלת-ממדיות בהם מדפיסים דגמים בטכנולוגיה חדשה.

פרי, שמיודדת זה מכבר עם מעצב-העל קארים ראשיד ואף התמחתה אצלו בסטודיו, תיאמה סיור במבנה המגורים שראשיד עיצב בניו יורק. המבנה יוצא הדופן, כולל דירות מעוצבות למשעי בסגנון החדשני של ראשיד. אחד מרגעי השיא בטיול לניו יורק הוא ביקור בבניין בו יצר ופעל אומן המינימליזם דונאלד ג'אד, בו מתקיים סיור פרטי. האמן חי במקום עם אשתו וילדיו ואירח אנשי תרבות ואמנות מרתקים בשנות ה-60 הנועזות. עיצוביו של ג'אד מדויקים, והחלל כולו, לרבות פריטי הריהוט, עוצבו על ידו. בבניין יש חללים מינימליסטים ועם זאת חמים, עשירים ומעוררי השראה.

ברלין. גלריית אמנות בתוך בונקר ממלחמת העולם השנייה

מעבר לביקורים במקומות הידועים, גם הסיורים ברחובות השוקקים מזמנים שפע חוויות. כך לדוגמה חנויות קונספט המתמחות בחומרים לעיצוב פנים, ביניהן חנות מיוחדת שכולה פריטים וחומרי גמר מבטון, חנויות תאורה וריהוט לבית, חנויות מותג אייקוניות, כמו החנות היפיפייה של הרמן מילר, חנות התאורה של פלוס, ואפילו חלל תצוגה של מעצב האופנה ריק אוונס, החתום גם על עיצוב המקום.

הבחירה ביעדי הסיורים היא נקודתית, תוך מתן דגש לייחודיות שבכל אתר, בין אם מדובר באדריכלות עתיקה, עיר שצמחה מתוך הריסות המלחמה, או השפעות מערביות במזרח הרחוק. אדריכל אמיר נבון מסביר שהסיורים מתמקדים באדריכלות ובעיצוב הפנים של היעדים השונים, הצגת גישות ותיקות לעומת טרנדים חדשים של משרדי אדריכלות, ונקודות נוספות שיוכלו לעניין את שוחרי האדריכלות והעיצוב.

בתפריט מסעות הקונספט של Detour by Studio6B כבר עובדים על היעדים המרתקים הבאים, בניהם ברלין, ליסבון, טוקיו וסיאול, אך מובטח שלא יעצרו שם, כל עוד יש חווית עיצוביות ודלתות מסקרנות שניתן לפתוח בפני מעצבים ואדריכלים, כדי שיחזרו עם מזוודה מלאה בחוויות והשראה.

תגובות

Comments are closed