נשות בשורה: אורנית כץ

נשות בשורה: אורנית כץ

אורנית כץ: "גוף ונפש הם אחד, ואי אפשר לטפל בחלק אחד ולהתעלם מהשני. כאשר מטפלים נכון, תסמיני המחלה נעלמים והאדם חוזר לחייו. זה נותן הרבה תקווה לאנשים הנמצאים במצבים נפשיים שונים". נשים מובילות בתחומן, מסכמות את השנה ופותחות את החדשה

מאת: שחר בן פורת (צילום: בנימין אדם)
סגנון חיים שמנת


אורנית כץ (41), נשואה ואימא לשלושה ילדים

יזמית ובעלים של בית רפאל קיסריה – טיפול נפשי חדשני

"שנת 2018 הביאה עמה בשורה ופריצת דרך בתחום בריאות הנפש", אומרת אורנית כץ באופן חד משמעי. "בשנה זו השתרשה ההבנה כי ניתן להתמודד עם משבר נפשי ולחזור ולנהל חיים נורמטיביים.

"אנשים כיום מבינים כי בריאות הנפש היא סוגיה הנוגעת בכולנו, וכי בניגוד לעבר – לא מוותרים על כל החיים שלנו בגלל אותה בעיה. בעבר אנשים היו שומעים 'מחלת נפש' וזה היה נשמע להם כמו משהו שלא ניתן לשנותו, ושעל האדם החולה במחלת נפש לאבד את החיים שלו כפי שהכיר אותם".

חלק מהשינוי מגיע מתחום המחקר המדעי, המראה כי הטיפול הנכון הוא אינו תרופתי בלבד.

"היום משלבים בטיפול גם תזונה, ספורט וטיפולים משלימים, תוך הדגשת החוזקות של האדם כחלק מתהליך הריפוי. גוף ונפש הם אחד, ואי אפשר לטפל בחלק אחד ולהתעלם מהשני. כאשר מטפלים נכון, תסמיני המחלה נעלמים והאדם חוזר לחייו. זה נותן הרבה תקווה לאנשים הנמצאים במצבים נפשיים שונים".

בצד השינוי המשמעותי, יש דבר מה שעדיין לא השתנה – היכולת של אנשים לדבר על הנושא. "אנשים ממשיכים לומר 'זה לא קיים אצלנו', 'זה לא נוגע אלינו', גם אם בפועל זה אינו כך. יש בושה סביב הנושא וכתוצאה מכך גם הכחשה".

השינוי אותו הצליחה כץ לחולל בשנה החולפת קשור באופן הטיפול. לדבריה, אנשים המגיעים אל המרכז שבבעלותה, בשיתוף עם פרופסור מיכאל פוירובסקי, חוזרים לתפקוד מלא תוך זמן קצר. במקביל, היא משקיעה משאבים רבים בהסברה: "מי שמקבל את המידע בנושא נענה לטיפול, שכן הוא מבין שזה לא עניין של הנפש אלא של המוח, וכי אפשר לטפל במצב זה".

בהתאם להצלחה של השנה האחרונה, כץ מבקשת בשנת 2019 לפתוח מרכזים נוספים במקומות שונים, אשר ישמרו על אותם המאפיינים – מקום המזכיר יותר מכל מרכז ספא, ואינו דומה כלל לבתי חולים. "השאיפה שלי היא להקים רשת מרכזי בריאות, שיאפשרו לאנשים החלמה מהירה וחזרה לשגרה. בנוסף, אני רוצה להנגיש את הטיפול לכל דורש. אם אוכל לעזור לאדם אחד לצאת מחוסר האונים הזה, אני את שלי עשיתי".

בהתאם לכך גם ההצלחה שהיא מבקשת להגיע אליה: לעזור לכמה שיותר אנשים לחזור אל החיים הנורמטיביים שלהם, תוך מתן מענה מכובד והולם לבעיה. כל זה, חשוב להדגיש, אינו מוגבל רק לתחומי ישראל: כץ מבקשת לפתח את הפעילות לכדי רשת מרכזים בינלאומית, המשלבים התייחסות כוללת לגוף ולנפש, ומאפשרים החלמה אמיתית ומלאה. ומה היא מאחלת לעם ולמדינה בשנת 2019? "שלום, שקט ובריאות. תקוותי שגופים ציבוריים/ממשלתיים בעלי השפעה יתגייסו לסייע למען התחום החשוב הזה של בריאות הנפש".

תגובות