נשות בשורה: ד"ר אסתר לוצאטו

נשות בשורה: ד"ר אסתר לוצאטו

ד"ר אסתר לוצאטו: "יש קשר הדוק בין החדשנות הטכנולוגית לצמיחה הכלכלית הרצופה של העשורים האחרונים". נשים מובילות בתחומן, מסכמות את השנה ופותחות את החדשה

מאת: שחר בן פורת (צילום: בנימין אדם)
סגנון חיים שמנת


ד"ר אסתר לוצאטו (60), נשואה + 4

עורכת פטנטים, עומדת בראש קבוצת לוצאטו, העוסקת בקניין רוחני ובטכנולוגיה

"ישראל היא בין המדינות המובילות בעולם בחדשנות טכנולוגית", קובעת ד"ר לוצאטו בפתח הדברים ומציגה את "דוח החדשנות הטכנולוגית הלאומי", שהופק על-ידי חטיבת המחקר בקבוצת לוצאטו ומוצג בימים אלה למקבלי ההחלטות הבכירים ולקהיליית היי-טק, בארץ ובחו"ל.

לוצאטו מסבירה מדוע מציאות זו אינה מקרית: "מאחר ואנו בקבוצת לוצאטו באים מעולם החדשנות הטכנולוגית ותעשיית ההיי-טק בישראל, יש לנו יכולת וכלים לנתח את התעשייה לפי פרמטרים רבים בראייה כוללת ומקיפה – ואנו רואים תמונת מצב מאוד מעודדת. ישראל היא בין המדינות המובילות בתחום החדשנות והפיתוחים הטכנולוגיים".

לדבריה, דוח החדשנות בחן את ההשפעה של היי-טק הישראלי בטווח של 30 שנה ועולה ממנו, כי ההצלחה של ישראל בתחום החדשנות הטכנולוגית מבוססת על ארבעה עוגנים, ההופכים את אותה הצלחה למבוססת היטב.

"העוגן הראשון הוא התעשייה הביטחונית – החל מהחיילים המגויסים ליחידות הטכנולוגיות ומוצבים בחזית הטכנולוגיה, וכלה בתעשיות הביטחוניות, אשר ביחס לגודל השוק הן מאוד גדולות ומשפיעות. העוגן השני הוא שיתוף הפעולה בין האקדמיה לתעשייה – האקדמיה בישראל היא איכותית, והמעורבות שלה בתעשייה תורמת להיווצרותה של חדשנות טכנולוגית.

"העוגן השלישי הוא ההון המגויס באמצעות קרנות ההון סיכון, שהוא הכרחי לקיומה של תעשיית סטארט-אפים משגשגת. ההון הזה משקלל מספר פרמטרים ויודע לבצע את ההשקעות משיקולים ענייניים-מקצועיים לחלוטין. היקף ההון המגויס מלמד, כי משקיעי ההון סיכון, שרובם זרים, מאמינים בהון האנושי ובידע הטכנולוגי הישראלי.

"העוגן הרביעי והאחרון הן למעלה מ-360 חברות בין-לאומיות, שהקימו מרכזי מו"פ בישראל. חברות אלה מזהות כי הרמה הטכנולוגית בישראל גבוהה וההון האנושי הוא יוצא דופן. החיבור הסינרגטי בין ארבעת העוגנים אחראי על יצירת אקו-סיסטם טכנולוגי יוצא דופן ברמה עולמית ועל כך, שתעשיית ההיי-טק היא הקטר המוביל את התעשייה בישראל".

מציאות זו, שמשתקפת היטב בדוח החדשנות, היא כאמור מציאות של עשרות שנים, ובמובן זה שנת 2018 לא הייתה שונה מקודמותיה. "בכל הקשור בגיוסים של קרנות הון סיכון והאקזיטים של החברות אנו לא רואים ירידה ב-2018 בהיקפים, כך שהרמה הגבוהה נשמרת".

פעילותה של קבוצת לוצאטו משולבת בתחום זה, וכאשר אני שואל את ד"ר לוצאטו על תרומתה לתעשייה היא אומרת כי "אנו אחת הפירמות הוותיקות והמובילות, כבר 149 שנים. אנו שמחים ללוות באופן קרוב ואינטימי את ההצלחה של התעשייה הזו".

תגובות