"אין בועת נדל"ן בישראל אלא מחסור אמיתי בדירות"

"אין בועת נדל"ן בישראל אלא מחסור אמיתי בדירות"

עו"ד קרן בן דוד, מבעלי חברת הבנייה דוידסון, מציגה את חזונה ליצירת פורטפוליו של פרויקטים איכותיים המביאים ערך מוסף אמיתי לדייריהם ולסביבה, ומעריכה: "אין בועת נדל"ן בישראל. קיים מחסור אמיתי בדירות, שרק גובר בעקבות גידול טבעי של האוכלוסייה"

מאת: גלית שפיר
2050 טכנולוגיה והייטק

הישגי החברה

דוידסון החזקות, דור שלישי בנדל"ן, פעילה ב-10 ערים שונות בארץ, ואחראית להקמת אלפי יחידות דיור ביניהן כרגע בביצוע 2 מגדלים ו-222 דירות בקראוזה חולון, מגדל בן 40 קומות ו-148 דירות בשכונת פארק הים בבת ים, ו-7 בנייני בוטיק הכוללים 85 יחידות בשכונת נופים במודיעין, וזאת רק בשנתיים האחרונות.

בימים אלו, בדוידסון החזקות, מארגנת ויוזמת את פרויקט Blue להקמת מתחם בן 84 דירות על קו הכנרת. הפרויקט ממוקם בנקודת תצפית מרהיבה המשקיפה אל הר הארבל, הרי הגליל והכנרת, ומתחתיו חוף "בורה בורה".

לחברה מומחיות באיתור קרקעות עם פוטנציאל השבחה מעבר לתשואת השוק. החברה יוזמת פרויקטים עם ערך מוסף אמיתי עבור לקוחות החברה, אשר רבים מהם לקוחות חוזרים.

פרויקט דוידסון blue בכנרת (צילום: יח"צ)

פרויקט דוידסון blue בכנרת (צילום: יח"צ)

חזון לעתיד

אנו בדוידסון פועלים בלהט ובאופן בלתי פוסק ליצירת פורטפוליו של פרויקטים איכותיים ומיוחדים המעשירים את חיי המשפחות המתגוררות שם ומביאים ערך מוסף אמיתי להן ולסביבה. אך העולם סביבנו משתנה כל הזמן, ועל מנת להמשיך ולשגשג עלינו להסתכל קדימה, להבין את המגמות והכוחות המעצבים את הענף, ולהתכונן מבעוד מועד. במציאות הישראלית של היום, יש לתת ללקוח ערך מוסף ומעטפת שירות מלאה – סיוע בקבלת מימון בבנקים ומציאת פתרונות יצירתיים, ייעוץ בבחירת הדירה המתאימה ועיצובה, שקיפות ודיווחים במהלך הבנייה, מתן הטבות מול ספקים שונים לאבזור הדירה, הענקת פלטפורמה לקשר חברתי בין המשפחות בפרויקט ועוד. בשורה התחתונה אוזן קשבת לצרכי הלקוח.

כך למשל, מחלקת המחקר ופיתוח בדוידסון פיתחה אפליקציה לדיירים דרכה הם מנהלים מעקב על התשלומים שביצעו ותשלומים עתידיים, מתעדכנים בזמן אמת בתמונות מהשטח, מקבלים דיווחים לגבי התקדמות הפרויקט, ויכולים לפנות לחברה בקלות באמצעות לחיצה אחת על הסמארטפון. דוידסון, הפועלת באמצעות מטה ניהולי רזה ויעיל תמשיך ותגדל בקצב יציב של צמיחה איכותית, להשאת רווחי החברה תוך שמירה על הערכים הפנימיים – אמינות והוגנות, מצוינות בבניה, חדשנות טכנולוגית, תרבות ארגונית אחראית ומחויבות לקהילה.

פרויקט דוידסון מגדלי קראוזה בחולון (צילום: יח"צ)

פרויקט דוידסון מגדלי קראוזה בחולון (צילום: יח"צ)

המצב כיום והבעיות בשוק

שוק הנדל"ן בישראל במגמת עלייה בלתי פוסקת. אנו נמצאים בנקודה בה קיים מחסור של עשרות אלפי יחידות דיור, ומשנה לשנה הפער רק גדל בגלל הבעיות בענף: משך הזמן להוצאת היתרים, שאין סיבה שייקח יותר מחודשיים או שלושה כפי שקורה במדינות מערביות מתוקנות, נמשך בארץ בין שנה לשנתיים; מחסור בחברות בנייה איכותיות ובכוח אדם שמביא להתייקרות תמידית במחירי הבנייה; ומחסור בקרקעות זמינות לבנייה, אך כאן באה הממשלה עם תכנית "מחיר למשתכן", אך בבחינת מספר הנרשמים לעומת מספר הזוכים, שמהווה אחוז בודד מתוכם, מבינים שלא מדובר באמת בפתרון רוחבי אמיתי. על כן, אנו בדוידסון משקיעים משאבים רבים באיתור קרקעות ובהקמת פרויקטים בשיטה שמאפשרת למשפחות ומשקיעים להיכנס לפרויקט עם הון עצמי סביר ובמקביל מסייעים להם לקבל מימון מבנקים – מתוך הבנה שמי שידו אינה משגת היום לרכוש דירה, סיכוייו בעתיד יפחתו עוד יותר.

הצעות לפתרון המשבר

אין פתרון קסם. צריך לתקוף את הנושא מכל החזיתות – הפרטה מלאה ויצירת שפה אחידה של רישוי בכל הארץ (יש לציין שכבר התחילו במהלך של הקמת מכוני רישוי פרטיים אך אלו טרם פועלים כיום) לקיצור הזמן לקבלת היתרים, שיווק של קרקעות במכרזים חופשיים לצד מחיר למשתכן, תגבור של כוח האדם לעבודות הבנייה על ידי הגדלת ההיתרים לעובדים זרים, ואולי החשוב מכולם – השקעה בתשתיות התחבורה והנגשת הפריפריה למרכז. ביום בו תוכל להגיע בנוחות אמיתית ממקום מגוריך לעבודה, ובמהירות, הביקושים יווסתו באופן יותר פרופורציונאלי בין אזורי הארץ.

ההשוואה לעולם

אם נשווה את ישראל למדינות ה-OECD למשל, במדד היחס שבין המשכורת הממוצעת לבין מחירי הדירות, נגלה שאנחנו "מככבים" בראש הרשימה וישראל היא המדינה הכי יקרה לרכוש בה בית מבחינת מספר המשכורות. לכך יש להוסיף גם את העובדה שמשך הזמן להקמת בית בישראל החל מהתכנון ועד לביצוע הוא כפול ממדינות ה-OECD. קיים מחסור אמיתי שגודל בקצב של עשרות אלפי דירות בכל שנה בעקבות מאפיינים דמוגרפיים של מדינת ישראל.

השינויים בענף בעשור האחרון

השינוי המשמעותי ביותר בענף הוא ההתפתחות של תחום ההתחדשות העירונית והתנופה שהתחום צובר מיום ליום. הקונספט הוא נכון בהרבה מישורים – לעיר, לסביבה, לדיירים וליזם – ואין ספק שנראה בעתיד יותר ויותר פרויקטים במתכונת הזו. שינוי נוסף בתחום הבנייה הוא שאנו רואים יותר נטייה גוברת לבנייה לגבהים מתוך תפיסה סביבתית נכונה, שכן בניית מגדלים מאפשרת יותר מרחבים ירוקים ופתוחים.

הביקושים בשנת 2050

כיום אנחנו כבר מתקרבים לכ-9 מיליון תושבים בישראל. שיעור הפריון הממוצע עומד אצלנו על 3.13 ילדים, כמעט פי 2 ממדינות אחרות באירופה. תחזית האוכלוסייה של ישראל לשנת 2050 לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה צפויה להגיע ל-15 מיליון תושבים. צריך להפנים שלא מדובר בבועה אלא בביקוש אמיתי שנוצר מגידול טבעי באוכלוסייה. בהיעדר "תכנית על" שתדביק את קצב הביקושים, וכל עוד נמשיך למדוד את קצב התחלות הבנייה בעשרות אלפים, הלחץ בעתיד רק ימשיך ויגבר ומחירי הדיור ימשיכו לעלות.

שיטת הבנייה בשנת 2050

במרוצת השנים אנחנו נראה בנייה של מגדלים סופר-גבוהים, שתשבור שיא כל פעם מחדש, התחזקות המגמה של בנייה ירוקה עם אלמנטים של אנרגיה סולארית ואנרגיה מתחדשת, בניין יעיל שמייצר יותר אנרגיה ממה שהוא צורך ושומר על הסביבה, ובנוסף אולי גם בנייה על המים על ידי הקמת איים מלאכותיים בישראל. שיטות הבנייה ישתנו גם הן כאשר לאט לאט יהיה מעבר לייצור תעשייתי ואוטומציה של הבנייה באופן שיוביל לחיסכון בעלויות ובזמן.

===========================================================================

קרן בן דוד (עו"ד) (צילום: חיים כהן)

   קרן בן דוד (עו"ד)
   (צילום: חיים כהן)

תעודת זהות: דוידסון החזקות – קבוצת בן דוד

תחום עיסוק: נדל״ן למגורים, מסחר ומשרדים בישראל

סוג החברה: משפחתית – בבעלות האחיות קרן בן דוד (עו"ד) ודנה בן דוד (רו"ח)

שנת ההקמה: 1997

אתר: davidson-group.co.il

===========================================================================

 

תגובות

Comments are closed