המטבע הווירטואלי שיעשה מהפכה בעולם היהלומים

המטבע הווירטואלי שיעשה מהפכה בעולם היהלומים

בקרוב: הנפקת המטבע הווירטואלי של GemMe.io תציע לסוחרי היהלומים, התכשיטים והאבנים היקרות דרך חדשה לביצוע עסקאות גדולות. היזמים, רואי חריר ואייל שפירא: "המטבע יהפוך לשער הכניסה הדיגיטלי של הסוחרים, שמתמודדים כיום עם בירוקרטיה מסובכת ועמלות גבוהות"

מאת: אור חי
יהלומים ועסקים סחר ועסקים

מים רבים זרמו בנהר מאז הימים שבהם קבוצות קטנות של חובבי טכנולוגיה אנרכיסטים חלמו על מטבעות מבוזרים שיחליפו את הכסף הישן. כיום כבר ברור שטכנולוגיית הבלוקצ'יין טומנת בחובה יתרונות רבים גם לתעשיות שבעבר נחשבו מסורתיות, וכעת מחפשות את הדרך הנכונה להיכנס לעולם החדש וליהנות גם הן מפירות המהפכה.

אלא שלמרות ההתפתחות המואצת, ישנם עדיין חסמים משמעותיים שמעכבים את האימוץ של המטבעות הווירטואליים. אחד המכשולים העיקריים הוא התנודתיות הרבה שמאפיינת את המטבעות הללו, ואין חולק על כך שכדי לבסס כלכלה על מטבע דיגיטלי יש לייצר לו סביבה יציבה באופן יחסי, שתאפשר את השימוש בו גם בעולם האמיתי.

לבעיה הזו בדיוק מנסה לתת כעת קבוצת יזמים ישראלים שעומדים מאחורי חברת GemMe.io, שצפויה לצאת בעוד כמה חודשים להנפקת מטבע וירטואלי (ICO). המטבע החדש יגובה ברזרבה של יהלומים ואבנים יקרות, בעל ערך אמיתי, כמו-גם בזירת מסחר (Marketplace) משלו שתעודד את השימוש בו. לאחרונה אף צירפה החברה לוועדה המייעצת שלה את איאן הרבאטל, אחד השמות הגדולים בעולם האבנים היקרות, אשר שימש עד לפני מספר חודשים כמנכ"ל חברת כריית האבנים המובילה, Gemfields, שנסחרה בבורסה בלונדון.

מימין: אייל שפירא ורואי חריר, היזמים שמאחורי GemMe.io (צילום: יח"צ)

רזרבה שנלחמת בתנודתיות המטבעות הקריפטוגרפיים

למרות שזוהי לא הפעם הראשונה שבה נחשפות בשוק חברות המכוונות להנפקת מטבע בגיבוי רזרבה פיזית, הרי שהיזמים שעומדים מאחורי GemMe.io, אייל שפירא ורואי חריר, מציינים כי הם שואפים ליחס כמעט חסר-תקדים בעולמות ה-ICO, של אחד לאחד בין שווי הרזרבה לבין שווי המטבעות המונפקים.

שלא כמו מטבעות קריפטוגרפיים אחרים הכפופים לתנודתיות בשוק ולתנודות מחירים, ערך המטבע של GemMe.io מגובה בתבונה על-ידי תיק מנוהל המשלב אבנים יקרות ויהלומים. "כנכס בסיס", אומרים שפירא וחריר, "אבנים יקרות הן מטבען חסינות יותר לתנודתיות בשוק ולתנודות מחירים מאשר רוב נכסי הבסיס האחרים, בנוסף ליהלומים חסרי צבע באיכות ובנדירות גבוהה. אנחנו מאמינים גדולים בשוק היהלומים הצבעוניים הנדירים על שלל צבעם ובאבני החן באיכות ובנדירות גבוהה. השוק של אבני הג׳ם האלה הוא יוצא מגדר הרגיל, וייתן ביטחון רב למשקיעים שלנו".

לדבריהם, "כדי ליצור מטבע יציב במיוחד מצד אחד וסחיר מצד שני, GemMe.io מחזקת עוד יותר את נכס הבסיס שלה, באמצעות תחזוקה טובה של הרזרבה, שבשאיפה תעלה את ערכה, ובמערכת של איזונים ובלמים שתאפשר לצמצם את הסיכוי לתנודות חדות במטבע לאורך זמן".

זירת מסחר וטכנולוגיית הגנה

בנוסף לרזרבה שמהווה את הבסיס לכלכלה החדשה ש-GemMe.io מייצגת, עומדות גם זירת מסחר עצמאית וגישה חדשה להגנה על מטבעות וירטואליים. החברה הגישה לאחרונה בקשה בארה"ב לאישור פטנט על הטכנולוגיה, ובימים אלה היא נמצאת בשיאו של שלב המכירה המוקדמת למשקיעים ולשותפים אסטרטגיים שמעוניינים לקחת חלק במהפכה (למידע נוסף: www.gemme.io).

"מבלי לחשוף את כל הפרטים", אומרים השניים, "מדובר בשכבת הגנה חדשה למטבעות וירטואליים שלמעשה מאפשרת לאנשים להחזיק במטבעות זמניים ומאובטחים, בזמן שהמטבעות המקוריים שמורים היטב בכספת. המטבע שלנו נועד לתת פתרונות לבעיית האמון בעולמות הקריפטו, ואנו מאמינים שהטכנולוגיה הזו תוסיף נדבך אבטחה משמעותי לטובת אנשים שמפחדים – ובצדק – מגניבות מטבע, ובוודאי לסוחרי יהלומים שנדרשים להעברות כספים בהיקפים ניכרים".

דלת הכניסה לעולם הדיגיטלי

את התמונה משלימה זירת המסחר של GemMe.io, שמחברת בין השחקנים השונים בעולם התכשיטים, היהלומים והאבנים היקרות – כולל סוחרים, קמעונאים, נותני שירותים, יצרני אבני חן, גמולוגים שבוחנים את איכות האבנים, ואפילו כורים שגרים במקומות מרוחקים. כך, למשל, סוחרי אבני חן יוכלו להחליף ביניהם כמויות גדולות של אבנים על-ידי תשלום באמצעות המטבע הווירטואלי, בצורה בטוחה, יעילה, שקופה ומוגנת יותר מהפתרונות הקיימים היום בשוק.

למעשה, הסוחרים יכולים לשמור את הנכסים הפיזיים במקום בטוח ומאובטח בעולם הפיזי, תוך החלפת זכויות הבעלות באמצעות המדיום הדיגיטלי – הלוא הוא הבלוקצ'יין. גם הקמעונאים יוכלו לעשות שימוש ברשת המסחר על-מנת למכור תכשיטים ואבנים לקהל הרחב, כאשר מטבע ה-GemMe.io מהווה אמצע תשלום לכל אורך שרשרת האספקה – החל מכורה האבנים ועד לצרכן הסופי.

זה אומר בהכרח שהמטבע שלכם מיועד רק לאנשי תעשיית היהלומים והתכשיטים?

"ממש לא. בסופו של דבר, אנחנו מאמינים שמדובר במטבע שישמש את הקהל הרחב כי הוא יהיה יציב מספיק. עם זאת, הגיוני שלפחות בהתחלה נראה יותר אימוץ של אנשי התעשייה – גם בגלל זירת המסחר שלנו, וגם בגלל פתרונות האבטחה והחיסכון המשמעותי בתשלום עמלות על עסקאות. בשנה האחרונה נפגשנו עם עשרות מומחים ובכירים בשוק האבנים היקרות בעולם, ויש התלהבות גדולה מהפתרון שלנו, ובכלל זה גם מפלטפורמת המסחר שאנו מפתחים. אנחנו גם שוקלים בימים אלה שיתופי פעולה עם כמה חברות גדולות בענף.

"בחזון שלנו, מטבע ה-GemMe.io יהווה בעצם דלת הכניסה לעולם הדיגיטלי של הסוחרים, שכדי לבצע עסקאות גדולות נדרשים כיום להתמודד עם בירוקרטיה מסובכת ועמלות גבוהות ללא הצדקה. טכנולוגיית הבלוקצ'יין שלנו תאפשר להם לבצע עסקאות גדולות בדרך בטוחה ושקופה, תוך הגברת האבטחה וחיסכון בעלויות".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

GemMe.io – תעודת זהות

יזמים: רואי חריר ואייל שפירא

שנת הקמה: 2017

עובדים: 10 (וממשיכים לגדול)

חזון: ליצור פתרון בוגר יותר לעולם הקריפטו באמצעות מטבע שמבוסס על כלכלה יציבה.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

תגובות