מכניסים את הטבע למשרדים

מכניסים את הטבע למשרדים

שיטה פורצת-דרך שפיתחה חברת 'גרין וול ישראל' מאפשרת להקים על-גבי מגדל המשרדים קירות אנכיים של צמחייה. גיא בר-נס, מנכ"ל קבוצת-האם 'ורטיקל פילד': "במקום שינשנשו ממתקים, אנחנו מתקינים במשרד קיר עם חסה או תבלינים והעובדים קוטפים ואוכלים"

מאת: רונית שנבאי (צילומים: חן ליאופולד)
JOBS סחר ועסקים

באפריל 2015 התפרסם מחקר של ארגון הבריאות העולמי, ולפיו הזיהום בישראל גורם למוות בטרם-עת של כ-2,500 איש בשנה. העלייה במודעות לנושא זיהום האוויר ולסכנות שהוא טומן בחובו, הובילה בשנים האחרונות לריסון הפיתוח והתיעוש כאשר הם באים על-חשבון בריאות הציבור, בעוד שהפתרון לבעיה נמצא בתוך האדמה ובטבע עצמו. "היערות והצמחייה שסבבה את האנושות קלטה במשך שנים את הזיהום הטבעי והבלתי-טבעי שיצרנו, וטיהרה עבורנו את האוויר", אומרת מגי אבקסיס, מנכ"לית חברת 'גרין וול ישראל' (Green Wall), "ומה שאנחנו בעצם אומרים הוא פשוט – בואו נחזור אל הטבע, או ליתר דיוק: בואו נחזיר את הטבע אלינו ונכניס אותו אל תוך העיר".

הביקוש הגובר למבני מגורים ומשרדים בערים הביא לצמצום שטחי הריאות הירוקות. הקונספט החדש מבית גרין וול, שפיתחה שיטה פורצת-דרך לגידול צמחים בצורה אנכית על-גבי מבנים, נועד להוסיף ריאות ענק ירוקות לערים ברחבי הארץ. מעבר לעובדה שהשיטה חוסכת שטח ועתודות קרקע יקרות שעד כה הוקצו לריאות ירוקות, כשמדובר במגדלי משרדים המשרתים אלפי עובדים זוהי תרומה אקולוגית שכבר אינה נחשבת בגדר מותרות.

מרפסת מכון הלב, בי"ח איכילוב. אדריכל: ליאור וולף, צור וולף אדריכלים

לפי השיטה, במקום להקים במרכז העיר גינות קטנות על-גבי שטחים שהולכים ומצטמצמים, מציעים בגרין וול להקים את אותן הגינות – אבל בצורה אנכית על קירות של מבנים, גבוהים ככל שיהיו, וככל שהמבנה גבוה יותר גם הגינה גדולה יותר. הטכנולוגיה מבוססת על תשתית עמידה שאינה נשחקת, כך שהצמחים גדלים בתוך אדמת שתילה אורגנית ממש כמו בטבע. כתוצאה, ניתן להצמיח על הקיר הירוק סוגים שונים של צמחים, פרחים, תבלינים ומגוון גידולים חקלאיים.

"זהו למעשה גינון הדור החדש", מסביר גיא בר-נס, מנכ"ל קבוצת 'ורטיקל פילד' (Vertical Field) הבעלים של גרין וול, "הרעיון הוא ליצור מערכות חסכוניות במים שנותנות לצמח לשרוד בטווח הארוך, באמצעות מודולים בגדלים שונים שמספקים לו את המים, המזון והאוויר לגידולו בצורה מדודה".

מנשנשים במשרד

ליתרונותיו האקולוגיים של קיר ורטיקלי חשיבות רבה בערים. הוא מגן על מעטפת הבניין על-ידי צמצום תנודות טמפרטורה כמו-גם מפני קרניים אולטרה סגולות, קרינה אלקטרומגנטית וגשם חומצי; מעניק בידוד אקוסטי ותרמי התורם לחיסכון ולהתייעלות אנרגטית, מסייע בניקוי מים אפורים ומוסיף לחות טבעית. בנוסף, הוא משביח את האוויר בבקטריות פרו-ביוטיות ומעשיר אותו בחמצן.

מרפסת בניין צ'ק פוינט תל אביב. אדריכל: אריה קוץ

אפשר לגדל כל סוג של צמח על קיר ורטיקלי?

"יש לנו כמה טכנולוגיות לגידול, מצמחים קטנים ועד עצים. במשרדים יש לנו, לדוגמה, 'קיר נשנוש' שאנחנו מתקינים לרווחת העובדים. במקום שינשנשו במשרד ממתקים וחטיפים מזיקים, אנחנו מתקינים בו קיר עם ירק, חסה או תבלינים, ובכל פעם שהעובדים עוברים לידו הם קוטפים ואוכלים מהקיר… זה נשמע אולי מצחיק, אבל זה עובד בצורה מדהימה! אנשים מנשנשים כל היום חסה, במקום עוגיות או ופלים.

"יש גם קירות לגידול תותים ועגבניות, למשל, שמניבים יבול פעם ב-3-4 חודשים. בשאר הזמן זה ירוק ויפה, אבל למי שרוצה משהו שישרת אותו כל הזמן עדיף ירקות ירוקים, עשבים או תבלינים. אלה גדלים כל הזמן, וככל שקוטפים מהם כך הם גם גדלים יותר. כלומר, זה טרי, גורם לעובדים הנאה וזה גם 'ירוק' – Win-Win לעובד ולמעסיק".

עם זאת, השיקולים בבחירת סוג הצמחים כוללים גם את אופי האוכלוסייה והמבנה המיועד. כך, בחלקו העליון של בניין רב-קומות ימוקמו רק צמחים עמידים שאינם דורשים טיפול תכוף, ומתחתיו ועד לקומות התחתונות לא ישתלו צמחים נשירים. "בתוך משרדים אנחנו עובדים המון עם צמחים טרופיים", מסביר בר-נס, "הם נשירים מעט מאוד, אבל הנשירה שלהם רצויה כי העלים סופגים את זיהומי האוויר, נושרים ומתחדשים, וכך הצמח שורד את הזיהום".

משרדי חברת תרופות (צילום: יח"צ)

גדר חיה שמייצרת חמצן

גרין וול ישראל, שהוקמה בשנת 2009, היא חברת-הבת שאחראית לפעילות החברה בישראל ובבעלותה משתלה המתמחה בגינון ורטיקלי. החברה מעסיקה כיום 20 עובדים, ביניהם אגרונומים, מעצבי נוף, מתקינים ואנשי תחזוקת פרויקטים. ב-2015 נחשפה החברה בתערוכת Expo Milano היוקרתית, כשהקימה בביתן הישראלי את השדה הוורטיקלי הגדול בעולם – שדה אורגני לגידול חיטה, תירס ואורז שאורכו 82 מטר וגובהו 12 מטר – אשר הביא אותה אל שערי העיתונים הנחשבים ולמהדורות החדשות ברחבי העולם, ולפריצה העולמית.

עד כה הקימה החברה למעלה מ-300 פרויקטים עבור לקוחותיה בארץ וביניהם ידיעות אחרונות, מיקרוסופט, רשת ישרוטל, רשת קפה לנדוור, נטפים, נגב קרמיקה; משרדי חברות הייטק כגון אפל הרצליה פיתוח, פייסבוק ישראל, צ'ק פוינט, אינטל, ורינט ואורקל; חברות הנדל"ן מגדל, דניה סיבוס, קרסו נדל"ן, קנדה ישראל, גינדי וחנן מור; משרדי החוץ והחקלאות, משכן נשיאי ישראל, עיריות תל אביב, חולון וירושלים; יד הנדיב, קרן רוטשילד ועוד.

האתגר המרכזי של גרין וול כיום הוא בתחזוקת הגנים הוורטיקליים משום שככל שהגינות גדולות יותר ובגבהים הולכים וגדלים, כך התחזוקה על-ידי גנן הולכת והופכת לכמעט בלתי אפשרית – מה שמצריך שימוש בטכנולוגיה מתקדמת. לשם כך, פיתחה החברה מערכת גינון ממוחשבת אשר אליה מחוברים כל הצמחים שנמצאים על קירותיו החיצוניים של המבנה. זו יודעת לרכז ולווסת את ההשקיה של כל הצמחים ואף לזהות את הנקודות בהן חלה נסיגה בכדי 'לפצות' אותן באמצעות הספקה מוגברת של מים.

משרדי פייסבוק. אדריכל: מיכי סתר, סתר אדריכלים (צילום: איתי סיקולסקי)

"העולם צועד לתחום הקירות היישומיים", אומר בר-נס, "אנחנו מתקינים במשרדים קירות ביו-פילטר שמנטרים את רמת הזיהום, והמערכת הטכנולוגית יודעת להוריד בהתאם את הרמה באמצעות פוטוסינתזה. ככל שכמות ה-co2 באוויר גבוהה, המערכת מגבירה את הפוטוסינתזה. סביב כל הטכנולוגיה הזו יש גם מערכות שנותנות התראות. אם פעם היינו צריכים לעלות לקומות הגבוהות כדי לראות מה קורה ואם הכל תקין, היום מגיעים לשם רק כשיש התראה על בעיה. אם אזור מסוים לא מקבל השקיה, מתקבלת הודעה ב-SMS והדברים נפתרים מראש, ולעתים מרחוק".

להכנסת הטבע למשרד ולמגדל המשרדים יש גם יתרונות עיצוביים, שכן הקיר הוורטיקלי הינו חלק בלתי נפרד מסביבת העבודה. ובהיותו קיר בעל יכולות בידוד אקוסטי ותרמי, מתאפשרים תנאים אופטימליים לגידול הצמח, התקנתו מהירה, יכולת התכנון והביצוע מדויקים, ויש חיסכון משמעותי במים ובהשקיה חכמה וממוחשבת המוזילים את עלויות האחזקה.

לדברי בר-נס, "כשקיר כזה מותקן לגובהו ולרוחבו של מגדל משרדים, הוא מהווה למעשה גדר חיה שמייצרת חמצן ומפחיתה את השפעת הרעלים הקיימים באוויר העירוני כגון עשן מכוניות, פיח ואבק. בנוסף, מופחתת הקרינה שבמרחב העירוני מעצם הימצאותה של מעטפת צמחייה סביב המגדל".

תגובות