בטכניון מכשירים דור ראשון של מהנדסי הנתונים והמידע

בטכניון מכשירים דור ראשון של מהנדסי הנתונים והמידע

מהנדסי הנתונים הפכו למומחים המבוקשים ביותר, ותוכנית הלימודים שפותחה בטכניון - הראשונה בישראל בהנדסת נתונים ומידע לתואר ראשון - נכנסת לשנתה השלישית: מכשירה את מדעני הנתונים של העתיד ומציידת אותם בכלים מעשיים לעיבוד ולניתוח כמויות נתונים אדירות

מאת: יואל צפריר (צילומים: דוברות הטכניון)
טכנולוגיה והייטק מגזין ענן

הנוף הטכנולוגי סביבנו מתפתח בקצב מהיר ומשפיע ישירות על אורח חיינו. פרסום, כתבות תוכן ומוצרי צריכה מותאמים לנו אישית. הבינה המלאכותית מולידה ערים חכמות, מכוניות חכמות, מערכות דוגמת "ווטסון" של יבמ וצ'אטבוטים (Chatbots – רובוטים המשוחחים עם בני אדם). כל אלה מבוססים על נתוני העתק – הביג-דאטה. טכנולוגיות ביג-דאטה כבר חזו את בחירתו של ברק אובמה לנשיאות ארה"ב ואת הצלחתה של קבוצת הכדורסל "גולדן סטייט ווריורס" וסייעו לייעל התנהלות ארגונית של חברות רבות.

אנו צועדים לעולם מונחה-נתונים שיהיה שונה מאוד מהעולם המוכר לנו. חיינו ישתפרו על סמך נתונים רבים ומגוונים ובהם מדדי תקציב, צריכת קלוריות ושריפת קלוריות. כבר כיום מאפשרים לנו כלי ביג-דאטה ורשתות חברתיות לנבא אסונות טבע, מפגעים בריאותיים ושינויים כלכליים ולפתח שיטות לזיהוי הזדמנויות עסקיות, לייעול פעילות של בתי חולים, לתכנון מערכות תחבורה יעילות וירוקות במטרופולין ואפילו לחזות התפרצות מגפות ואת דרכי התפשטותן ולפתח טכניקות לניתוח מידע המקודד ברצף הדנ"א.

מדי יממה נאגרים ברחבי העולם נתונים בהיקף אדיר של כ-5 אקסה בייט – נפח מידע שקשה לתארו בשפה פשוטה. בכל שנה גדלה כמות המידע בעולם ב-20%. האתגרים של מדעני הנתונים הם הצלבת נתונים ממאגרים שונים, טיובם ובניית תשתיות לעיבוד כמויות אדירות של נתונים. עמידה באתגרים אלה מקנה ערך מוסף ותובנות משמעותיות לקבלת החלטות.

סטודנטים במסלול להנדסת נתונים ומידע

גישות לימודיות חדשות

מהפכת הביג-דאטה נוגעת כמעט בכל תחום והביקוש למהנדסי נתונים ומידע (Data Scientists) גדל במהירות ועולה על ההיצע. המגזין "Harvard Business Review" כבר הכריז על הנדסת נתונים כמקצוע המבוקש ביותר במאה ה-21. זה הרקע לפיתוחה של תוכנית הלימודים בהנדסת נתונים ומידע לתואר ראשון בטכניון, שתפתח באוקטובר הקרוב את המחזור השלישי שלה.

"מדובר בתוכנית דגל יוקרתית, ייחודית וראשונה מסוגה בישראל", מדגישים פרופ' אביגדור גל ופרופ' אורן קורלנד העומדים בראש התוכנית. "במהלך הלימודים רוכשים הסטודנטים כישורים מתמטיים ויישומיים באיסוף, ניהול, ניתוח והצגת נתונים. הם עובדים עם ביג-דאטה במעבדות הטכניון ומיישמים גישות לימודיות חדשות בתחום. הם גם עובדים כמתמחים בחברות מובילות בתעשייה בחודשי הקיץ, וזאת על סמך מערכת הקשרים הענפה ורבת השנים של הטכניון עם חברות מובילות בשוק. אנו מאמינים כי שילוב בין תיאוריה לבין פרקטיקה ובין אקדמיה לבין תעשייה, כמיטב המסורת בטכניון, יבטיח לבוגרי התוכנית הצלחה ארוכת טווח בכל תפקיד שיבחרו".

התוכנית משלבת לימודי בסיס במתמטיקה, מדעי המחשב, חקר ביצועים ואופטימיזציה, סטטיסטיקה, תורת המשחקים וקוגניציה. היא מאפשרת לסטודנטים ליישם גישות לימודיות חדשות המשלבות בכיתת הלימוד שימוש בכמויות אדירות של נתוני אמת ומתמקדת בארבעה תחומים עיקריים: איסוף נתונים, ניהולם ואחסונם, ניתוח והפקת תובנות מנתונים והצגה של הידע שנוצר.

"מדובר בתוכנית לימודים חדשה לחלוטין בנוף האקדמי," מסביר פרופ' גל. "זו אינה עוד התמחות בתוך תוכנית לימודים של מדעי המחשב, סטטיסטיקה, הנדסת תעשייה וניהול או מינהל עסקים, אלא תוכנית ייעודית נפרדת הדורשת קורסים ייחודיים ודגשים אקדמיים שונים לחלוטין מתוכניות קיימות. הסטודנטים בתוכנית נחשפים לנתונים כבר בסמסטר הראשון ומתחילים לעבוד עם נתונים בכמויות גדולות החל מהסמסטר השני".

"עד היום עולם הביג-דאטה האקדמי התמקד בתוכניות לתארים מתקדמים", מוסיף פרופ' קורלנד, "אבל המסלול של הטכניון פותח את העולם העשיר הזה לתואר ראשון. להבנתנו, חלק גדול מהעבודה שנעשתה בעבר עם מידע ונתונים על-ידי בעלי תארים מתקדמים יכול להיעשות היום על-ידי מהנדסי נתונים ומידע בעלי תואר ראשון מתאים. אנו עדים לכך שהדרישה למהנדסי נתונים ומידע רק הולכת וגוברת. המשכורות משקפות את הביקוש הגובר ו'ציידי ההיי-טק' תרים בלי סוף אחר מועמדים פוטנציאלים למשרות נחשקות.

"התוכנית נועדה לענות על דרישה זו. עם זאת, התואר הראשון החדש שהטכניון מציע אינו מייתר את הצורך בתארים מחקריים מתקדמים, אשר יכשירו חוקרים שיפתחו שיטות חדשות לעבודה עם נתונים ומידע, מה גם שהתוכנית בהנדסת נתונים ומידע יכולה לשלב גם מקצועות מדעיים נוספים, כמו ביולוגיה וכימיה, ובכך להוביל לפריצות דרך מדעיות מבוססות נתונים".

דיקן הפקולטה להנדסת תעשייה וניהול בטכניון, פרופ' כרמל דומשלק, מדגיש כי גם בשנה האקדמית 2019-2018 יהיה הטכניון המוסד האקדמי היחיד בישראל שמציע תואר ראשון בתחום. בתוך כך הוא מצביע על האתגרים הכרוכים בפתיחת תוכנית לימודים לתואר ראשון בהנדסת נתונים ומידע: "מדובר במקצוע רב-תחומי במהותו המצריך לימודי מתמטיקה, מדעי המחשב, חקר ביצועים, סטטיסטיקה, למידה חישובית, קוגניציה ועוד, מה שמקשה על בניית תוכניות בתחום במבנה המקובל של היחידות האקדמיות באוניברסיטאות. אנחנו הצלחנו בכך, בין היתר הודות לכך ש-55 חברי סגל שלנו מציגים השכלה והכשרה בכל תחומי הידע הנדרשים".

פרופ' גל מוסיף שהחלופה היא לבנות תוכנית המבוססת על החוזקות של כמה יחידות אקדמיות או להסתפק בהתמחויות בתוך תוכניות לימודים קיימות, המקנות התמחות חלקית בתחום העשיר של הנדסת נתונים ומידע.

פתרונות מדעיים לאתגרי המידע

ד"ר גילה מולכו, מרכזת תחום ה-Data Science, מציינת כי התוכנית שמה דגש על ההיבט היישומי. "לצד הלימודים התיאורטיים אנחנו נותנים לסטודנטים להתנסות בעבודה בנתוני עתק החל מהסמסטר השני ועד סוף התואר", היא אומרת. "זה מחייב 'ארגז חול' תומך. מדובר במהלך חדשני ויקר שאינו פשוט להקמה ולניהול. מעבר לתוכנית הלימודים הפורמלית יש גם תוכנית בלתי-פורמלית עשירה הכוללת סדנאות, האקתונים, השתתפות בפרויקטי מחקר, התנסויות קיץ ועוד. כל זה ממחיש את האמונה שלנו שמקצוע ה-Data Science הוא ממנועי הצמיחה המרכזיים של הכלכלה הלאומית והעולמית".


בחודש פברואר פתח הטכניון גם מסלול לתואר שני בתחום - הן מסלול מחקרי (עם תזה) והן מסלול ללא תזה, שנועד בעיקר כהסבה מקצועית לאנשים בעלי רקע מתאים.

תגובות

Comments are closed