ערוץ המסים – לא רק לרואי חשבון

ערוץ המסים – לא רק לרואי חשבון

משרד רואי החשבון של אלישע סער הפיק כבר 140 תוכניות עבור ערוץ המסים באינטרנט, והיד עוד נטויה. סוד ההצלחה? דיון בסוגיות אקטואליות – בסרטונים קצרים ואפקטיביים

מאת: ענבר לביא
סחר ועסקים רווח נקי

"ערוץ המסים שלום, הערוץ לרואי חשבון, עורכי דין, יועצי מס, מי שמשלם מסים ומי שישלם מסים". כך נפתחת כל אחת מ-140 התוכניות ששודרו עד כה באולפן ערוץ המסים (בכתובת www.missim.tv) של אלישע סער, רואה חשבון. התוכנית, שהחלה עם מצלמה אחת שמוקמה בחדר הישיבות במשרד סער רואי חשבון, נהפכה עם הזמן להפקת אולפן מקצועית, ובה ראיונות קצרים וממוקדים עם הטובים שבמומחי ומומחיות המס.

אלישע סער, עורך הערוץ, מה מייחד אותו מאחרים?

"השאלות והנושאים מגיעים מהאקטואליה של המסים וכן מהפרקטיקה היומיומית במשרדנו. בנוסף, בחרנו להשתמש בראיונות וידאו קצרים – האמצעי האפקטיבי והנוח ביותר להעברת מידע באינטרנט. לצד עדכוני מסים, אנו מציעים פתרונות שונים ומזהירים מפני תאונות מס. אחד מהמשתתפים הבכירים בערוץ, רו"ח צבי פרידמן, ניסח את התרומה שלנו לצופים בפשטות: 'הכרת הבעיה היא 50% מהפתרון'".

מהם הנושאים שמעניינים את צופי הערוץ?

"יש נושאים שצפינו כי יעניינו קהלים רחבים – למשל הוצאות מוכרות, כל מה שקשור בכלי רכב, שווי שימוש ברכב, מיסוי בעלי שליטה בחברות ומיסוי מקרקעין. גם כל מה שקשור במיסוי שכירים, פנסיה ופיצויי פרישה זוכה להתעניינות. היו גם הפתעות – למשל, הפופולריות הרבה שלה זכו המדריך לדיוני שומות במס הכנסה, וכן הפרקים שדנו בהצהרות הון ואחריות פלילית של מייצגים. נושאי מיסוי בינלאומי, עם דגש על רילוקיישן וקביעת תושבות, מושכים עניין אף הם".

ומה לגבי מס ערך מוסף?

"הכלכלה הדיגיטלית הגלובלית פוגשת את המע"מ עוד לפני שמס הכנסה נכנס לתמונה, כך שרמת העניין בנושא עולה. אנו מודעים לכך, והפקנו פרקים בנושאים אלה וכן בנושא ה-BEPS. רק החודש עלה בערוץ פרק שמדגים את הסתירה בין חוזר הכלכלה הדיגיטלית שמחייב במע"מ את ההכנסות בישראל של גוגל, אמזון ודומיהן, לבין הדרישה לתשלום מע"מ על מכירת שטחי פרסום לגוגל אירלנד".

מהי רמת ההיענות של הקהל?

"לפי מומחי SEO (אופטימיזציה למנועי חיפוש), הסרטים שלנו זוכים למדדי שימור קהל גבוהים במיוחד. בפרקים רבים, יותר מ-50% מהגולשים מתמידים בצפייה דקות ארוכות. רוב התוכן בערוץ פונה בעיקר לקהל המקצועי, ועלינו להרחיב את החשיפה לקהל זה".

חברות בית – חלון הזדמנויות אחרון לפני שינוי החוק

מי שמייעץ לערוץ המסים באופן מקצועי מיום הקמתו הוא רואה החשבון גל דיקשטיין. הוא ואנשי משרדו – דיקשטיין יועצים בע"מ – השתתפו בפרקים שעסקו במגוון רחב של תחומים – מס הכנסה, מיסוי בינלאומי, נדל"ן, עידוד השקעות הון ועוד.

רו"ח דיקשטיין, לקראת תום שנת המס 2017, על איזה נושא היית שם דגש מיוחד?

"הנושא של חברות בית. לפני שנתיים, לקראת סוף שנת המס 2015, השתתפתי בפרק של ערוץ המסים בנושא חברות בית, לקראת השינוי שהיה אמור לעבור במסגרת חוק ההסדרים – אך לא עבר לבסוף. כעת, תיקון החקיקה עבר בקריאה ראשונה, ונראה שיתקבל בקרוב. החקיקה תסגור את מרבית תכנוני המס באמצעות חברות בית, ולחברות הקיימות יהיה חלון הזדמנויות צר להיכנס למסלול הוותיק של חברות הבית.

"כיום, סעיף 64 מאפשר לבעלי מניות בחברות בית ליהנות ממיסוי מופחת על שבח המקרקעין בעת מימוש הנדל"ן שבבעלות חברת הבית – כאשר הפרשי המס עשויים להיות משמעותיים ביותר. על בעלי חברות לשקול בדחיפות מעבר לסטטוס של חברת בית, אם החברה בבעלותם עומדת בתנאים. חשוב לשים לב שבחקיקה החדשה הגדרת חברת בית תהיה גמישה יותר. כך למשל, חברה שמחזיקה בעודפי מזומנים משמעותיים תוכל להיכנס בתנאים מסוימים להגדרה של חברת בית; וחברה תוכל להיות חברת בית אף אם היא מחזיקה בנדל"ן להשכרה באמצעות חברות בנות".

מהו הנושא שלדעתך צפוי להעסיק את עולם המסים בשנה הבאה?

"שיעור מס החברות. הירידה הצפויה בשיעור מס החברות בישראל ל-23% ב-2018 היא ככל הנראה לא סוף פסוק, והצניחה בשיעורי המס בארה"ב בעקבות הרפורמה של הנשיא דונלד טראמפ תשפיע על שיעורי מס החברות בעולם כולו. אני צופה שאם לא יהיה אירוע חיצוני מפתיע, ואם לא יוקדמו הבחירות, למשרד האוצר לא יהיה מנוס מהפחתת שיעורי מס החברות במהלך 2018, או לקראת שנת המס 2019".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

טיפ לסוף שנת המס

בדקו אם בתיק ניירות הערך שלכם יש הפסדים " על הנייר", שלא מומשו. ניתן לקזז הפסדים מניירות ערך מול רווחים שמומשו מניירות ערך, ריבית ודיבידנד מניירות ערך, וגם מול רווח הון אחר ושבח מקרקעין. אם יש לכם תיקי ניירות ערך ואינכם מגישים דו"חות למס הכנסה, סביר להניח שאתם מפסידים מס.

למידע נוסף, צפו בפרק בנושא בערוץ המסים.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

רואי החשבון אינם זרוע ארוכה של רשויות המס

משתתף נוסף בפרקי ערוץ המסים הוא רו"ח אריאל פטל, מרצה במסלול האקדמי של המכללה למינהל, המתמחה בביקורת ובחוק איסור הלבנת הון.

רו"ח פטל, מה הקשר בין תחום העיסוק שלך למסים?

"קיים קשר הדוק בין חשבונאות, ביקורת ומסים. כך למשל, אחד הפרקים הראשונים בערוץ דן בדיווח על בסיס מזומן בחברות שעיסוקן הוא מתן שירותים. רשות המסים, בשונה מהוראות חקיקה מפורשות ומההיגיון הכלכלי שבדיווח זה, פחות מתלהבת מדיווח על בסיס מזומן, שפירושו הכרה בהכנסה חייבת במס במועד גבייתה. הרשות ניסתה, בעקיפין, לשלול מסלול דיווח זה, מתוך ציפייה שרואי החשבון יסתייגו בחוות דעתם בשל דיווח על בסיס מזומן.

"המוסד הישראלי לתקינה חשבונאית קבע עוד בראשית 2014 בתקן חשבונאי כי בהחלט קיימת אפשרות לערוך דו"חות כספיים על בסיס מזומן במקרים רבים. לשכת רואי החשבון הוסיפה הבהרה לתקן ביקורת שמאפשר מתן חוות דעת בנוסח האחיד על דו"חות כספיים הערוכים על בסיס מזומן, וכך, למעשה, נושא זה שנוגע לאלפי חברות ירד מסדר היום.

"ערוץ המסים מרחיב ואף דן בנושאים שנוגעים לגבולות האחריות המקצועית וחשיפות פליליות של רואי החשבון. אחד הפרקים שבהם השתתפתי הוקדש לאחריות פלילית של רואי חשבון לגבי מידע שנמסר לרשויות המס. בין היתר, דיברנו על המקרה של רו"ח אביגדור יצחקי, בקשר להליך גילוי מרצון של לקוחותיו מול רשויות המס. בפסק הדין בעניינו נקבע כי רואי החשבון אינם מהווים זרוע ארוכה של רשויות המס.

"עלתה שאלה חשובה – מה אמור לעשות רואה חשבון שנודע לו בדיעבד כי מידע שנמסר לרשויות היה שגוי? בעוד שלעורכי דין יש טענת חיסיון לגבי נתונים הקשורים ללקוחותיהם, הרי שלרואי חשבון אין הגנה כזו. כללי ההתנהגות המקצועית החלים על רואי חשבון קובעים את גבולות המצופה מהם, ובמקרה כזה, הציפייה היא לא שהם יפנו לרשויות המס, אלא יבקשו מהלקוח לתקן את המחדל. אגב, רו"ח יצחקי זוכה מכל אשמה".

בסוף 2016, נוספה לרואי חשבון ועורכי דין עוד חשיפה פלילית – בעקבות התיקונים 13 ו-14 לחוק איסור הלבנת הון. בראשית 2017 דנו בערוץ המסים בחובות החלות על רואי חשבון ועורכי דין במסגרת חוק איסור הלבנת הון כשהם נותנים שירותים מסוימים כגון קנייה ומכירה של נכס, ניהול כספים, שירותי נאמנות ועוד. במקרים אלה, רואי החשבון ועורכי דין נדרשים לקבל טופס הכרת הלקוח, ולהעריך את מידת הסיכון שקיימת הלבנת הון בפעילות של הלקוח. זוהי עליית מדרגה ברמת האחריות המוטלת עליהם, שכן הסנקציות הקבועות בחוקי איסור הלבנת הון חמורות ביותר.

שווי שימוש ברכב – האם נאמרה המילה האחרונה?

שלומי לזר, עו"ד ורו"ח, שותף בפירמת א. רפאל ושות' עורכי דין, משרד בוטיק למסים, הוא משתתף קבוע בערוץ המסים – בפרקים הדנים בפסקי דין חשובים.

עו"ד לזר, מהי נקודת המבט שלך כשאתה סוקר פסקי דין עבור צופי ערוץ המסים?

"אני מחפש את ההשלכות הפרקטיות של פסקי הדין. לפעמים, השופטים כוללים בפסקי דין אמירות שאינן מחויבות לתוצאה המשפטית אליה הגיעו – וחשוב לשים לב אליהן. דוגמה לכך היא פסק הדין של השופט רון סוקול בעניין ב.ד מיקוד, שניתן השנה. השופט קיבל את עמדת רשות המסים, השוללת מדידה ספציפית של שווי שימוש ברכב על ידי תוכנות מבוססות GPS; והוא ציין בפסק הדין כי לא הועלתה טענה באשר לסבירות הסכומים בתקנות שווי השימוש ברכב. ייתכן שאמירה זו של השופט רומזת על מסלול אפשרי, של ערעור על הסכומים הללו; ואם כך – טרם נאמרה המילה האחרונה בנושא זה".

לקראת תום שנת המס 2017, מהם הנושאים שיש להקפיד עליהם, לשיטתך?

"השנה נכנסות לתוקף הוראות החקיקה לגבי מיסוי יתרות חובה של בעלי שליטה. יתרות חוב בעלים שעומדות מאז 2016 ולא יוחזרו לחברה עד תום 2017 יחויבו במס – כדיבידנד, משכורת או הכנסה מעסק. יתרות חובה כוללות גם העמדת נכס או ערבות לטובת בעל השליטה, ובמקרים מסוימים, הלוואות לחברות קשורות. חשוב לבדוק מהן יתרות בעלי השליטה המעודכנות עד 31 בדצמבר 2017, ולהתייעץ עם רואי החשבון.

"יש מקרים שבהם יכולה להתעורר מחלוקת בשאלה אם יתרה משנת 2016 אכן הוחזרה, ואם היתרה שתופיע במאזן 2017 היא יתרה חדשה. אני צופה שרשות המסים תהיה קשוחה ביישום החקיקה בנושא – וממליץ להביא בחשבון את העובדה שתיקי חברות כגון אלה ייכנסו לתוכנית העבודה ולביקורות של רשות המסים, על כל המשתמע מכך".

נמשכת האפליה במיסוי בעלי שליטה בחברות

בחלק מהפרקים של ערוץ המסים משתתף גם רו"ח רונן סתרי, שותף במשרד סער רואי חשבון.

הסרטים שבהם אתה משתתף זוכים לצפייה רבה, מה הסוד?

"הסוד הוא לדבר על מקרים ושאלות שעולים מהלקוחות שלנו. שכירים רבים צריכים להחליט בשלב זה או אחר אם למשוך כספי פיצויים פטורים ממס או להשאיר אותם בקרנות הפנסיה וביטוחי המנהלים. כשבדקנו איזה מידע קיים באינטרנט, מצאנו בעיקר סרטי וידאו ארוכים, הדנים בנושא תחת הכותרת המסתורית 'נוסחת השילוב'. במטרה להנגיש את המידע בצורה ברורה ופשוטה יותר, הפקנו סרטון קצר בנושא 'מיסוי הפנסיה והאם כדאי למשוך פיצויי פרישה פטורים ממס'. הסרטון מסביר מהי נוסחת השילוב, ומדגים את השלכות משיכת פיצויים על הפטור ממס שיהיה לנו על הפנסיה.

"נושא נוסף שמעניין אנשים רבים הוא מיסוי בעלי שליטה בחברות, לאור העובדה שחוקי המס בישראל עדין מפלים אותם לרעה בהשוואה לשכירים רגילים. שיעורי המס הכבדים מביאים בעלי חברות לחפש את המסלול האופטימלי למשיכת הכנסות מחברות. כדי להקל עליהם, הפקנו את 'מדריך המס המקוצר לבעלי שליטה בחברות'. בצד טיפים שאנו נותנים בסרטון, אנו מדגישים כי שיקולי המס אינם חזות הכל. עוד שאלה נפוצה של בעלי חברות היא אם כדאי לרכוש רכב בחברה ולשלם מס על שווי השימוש ברכב – וגם בנושא כאוב זה הפקנו סרטון".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

על סער רואי חשבון

המשרד פועל למעלה מ-25 שנה, במשרדים בתל אביב ובפתח תקווה, והוא חבר ברשת הבינלאומית TGS. במשרד שירותי ביקורת, יעוץ ומיסוי לחברות מלכ"רים ועצמאיים, והוא מתמחה במספר תחומים ייחודיים ובהם שילוח בינלאומי, חברות זרות הפועלות בישראל וביקורת חקירתית.


   סער רואי חשבון, רחוב הברזל 31, תל אביב, טלפון: 03-6470560

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

תגובות