הזיכוי המפתיע

הזיכוי המפתיע

תיק החקירה נגד מאיר קריאף שהואשם ברצח של עבריין מחדרה, כלל ראיות נסיבתיות ושני עדי מדינה שסיפרו כי התוודה בפניהם. עו"ד ישראל קליין, שהאמין בחפותו, הוביל לזיכויו בביהמ"ש המחוזי ובעליון. "התיק חייב אותי להיות יצירתי, לחשוב מחוץ לקופסה ולהתנהל כחוקר פרטי"

מאת: גלית שפיר (צילום: יח"צ)
הפרקליטים סחר ועסקים

בליל ה-11.11.2010 נכנס רעול פנים לווילה בשכונת פולג בנתניה, ולעיניהם של עשרות מהמרים הוא רצח בשש יריות את העבריין יוסי תורג'מן. מאיר קריאף, בן 28, שהיה מסוכסך עם המנוח, נעצר והואשם ברצח. תיק החקירה כלל שני עדי מדינה, שסיפרו כי קריאף התוודה בפניהם, לצד שלל ראיות נסיבתיות, שקשרו אותו לזירה. עו"ד ישראל קליין, סנגורו של קריאף: "מדובר היה בתיק של הרשעה בטוחה, שלנאשם היה צפוי מאסר עולם".  כנגד כל הסיכויים, קריאף זוכה פה אחד בבית המשפט המחוזי והזיכוי נותר על כנו גם לאחר שהמדינה הגישה ערעור לבית המשפט העליון. שישה שופטים זיכו את מאיר קריאף, ובהמשך בית המשפט פסק במסגרת תביעה אזרחית, כי על המדינה לפצות אותו במאות אלפי שקלים.

איך הצלחת להוביל לזיכוי?

"מדובר היה בתיק מורכב שכלל ראיות נסיבתיות בהן: עדויות על הימלטותו מהזירה, החלפת בגדים בליל הרצח, העלמת הטלפון הנייד והיעלמות לשבועות. בשלב הראשוני מצאתי אי-התאמות בין הסדר הכרונולוגי של האירועים בזירה לבין ראיות ושקרים מהותיים בעדויות. נתגלה פער משמעותי בתיאור גובהו של הרוצח – עדי ראייה תיארו גובה של 1.90 מ' בעוד שהלקוח שלי תיאר 1.70 מ'.

"בשלב השני, חיפשתי למי יש מניע ועל מי מנסים לחפות. פניתי למטה הארצי וביקשתי תמונות של חשודים פוטנציאליים. מי שנמצא הכי תואם לתיאור היורה היה מוריס בר, שהתברר שהוא בעלה של עדת המדינה דינה בר יתח ושותפו העסקי של שלומי בן סימון, עד המדינה השני. התיזה שהצגתי במשפט הייתה כי שני עדי המדינה קשרו קשר להפליל את הלקוח שלי כדי לחפות על מעורבותו של מוריס בר, שמת בתאונת דרכים שבועות ספורים אחרי הרצח".

למנוע הרשעה שגויה

אילו הוכחות הצגתם בפני בית המשפט שקושרות את מוריס בר לזירה?

"חקירה שביצעתי העלתה כי מוריס בר שהה בליל הרצח בדירתו של עבריין בניגוד לתנאי מעצר הבית. העבריין העיד, לאחר קבלת חסינות, כי מוריס התוודה בפניו על מעורבותו באירוע פלילי וביקש להסתתר. החלטתי להמשיך בקו החקירה ובטיעוני ההגנה טענתי, כי למנוח היו סכסוכים עם לקוחות נוספים. במהלך שלוש השנים שבה ניהלתי את התיק הובאו לדוכן העדים כ-90 עדים, בהם עשרה עבריינים בכירים מהצפון, שסירבו לשתף פעולה, אך היה ברור כי הם מסתירים מידע שהיה חיוני לחשיפת האמת בפרשה".

כיצד התמודדת עם שלל הראיות הנסיבתיות שהיו כנגד הלקוח שלך?

"בודדתי כל ראייה ונתתי לה הסבר לא-מפליל. בעניין החלפת הבגדים טענתי כי משקה אלכוהולי נשפך על הלקוח במסיבה, ואחד הנוכחים הוא זה שהציע ללקוח שלי להחליף בגדים. בעניין האופנוע טענתי כי צבע האופנוע של הלקוח שלי בהיר בעוד הרוצח נמלט מהזירה עם קטנוע כהה. בנוסף, טענתי לפגמים מהותיים בהתנהלות החקירה. כך למשל, לא בוצע מסדר זיהוי קולי כנדרש".

מה המשמעות של הזיכוי לעולם המשפט הפלילי?

"שופט בית המשפט העליון, ניל הנדל, קבע בפסק הדין מבחן משפטי חדש, דו-שלבי, לניתוח של ראיות נסיבתיות, שלפיו אם הראיות הנסיבתיות שנקבעו כמוכחות לא יוצרות וודאות בהרשעה ומעלות ספקות ותמיהות כבר בשלב הראשון, לא ממשיכים הלאה לבדיקת גרסת הנאשם, כפי שמקובל, ודי בהן כדי להורות על זיכויו. זהו מבחן ליברלי שנועד למנוע מדרון חלקלק בדרך להרשעה שגויה".

זיכויים שיצרו תקדימים

במהלך 30 שנות הקריירה שלו, עו"ד ישראל קליין הוביל לזיכויים, שיצרו תקדים במשפט הפלילי והובילו להטבה בזכויותיהם של העצירים הפליליים. כך לדוגמא, במשפט של קצין צבא שהואשם באונס בתו, הוכח כי הפסיכולוגית שתלה במוחה של המתלוננת חוויות שלא קרו במציאות. בתיק אחר הוא הצליח להוביל לזיכוי של חבר ברשת של רוצחים שכירים אחרי שבדיקת פוליגרף מצאה שהוא חף מפשע. בית המשפט העליון חייב את המשטרה לערוך את הבדיקה, שעד אז לא שימשה כלי חקירתי.

עד כמה חשוב לך לדעת האם הלקוח שלך אשם?

"חשוב לי מאוד לדעת. במידה ואני מאמין שהלקוח שלי חף מפשע, אלחם למענו, כי ברור לי שהשופטים לא מעוניינים לשלוח למאסר אדם חף מפשע. במידה ואני מבין שהלקוח אשם וישנן ראיות חזקות נגדו, אני בוחר ללכת להסדר טיעון במטרה לצמצם את חומרת העונש".

איך מתמודדים עם תיקים פליליים שכוללים עדי מדינה?

"לעדי המדינה יש אינטרסים מובהקים לחמוק מענישה גם במחיר של אמירת שקרים והפללת חפים מפשע. אני פועל כחוקר פרטי במטרה לערער את אמינותם באמצעות מציאת סדקים בעדותם וחוסר ההתאמה בין הגרסה שלהם לבין הראיות החיצוניות. בנוסף, אני מחפש חומרים עליהם בתיקים אחרים ששמם נקשר אליהם, וכאן לא פעם אני נתקל בקשיים מול הפרקליטות, שמסרבת להעביר לידי ההגנה חומרים, קריטיים לחשיפת האמת".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

עו"ד ישראל קליין: תעודת זהות

מצב משפחתי: נשוי+3.

השכלה: תואר ראשון במשפטים מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

תחום עיסוק: פלילי, פשיעה חמורה, פשיעה כלכלית, עבירות צווארון לבן.

שנת הקמת המשרד: 1988.

תחביבים: שחייה, תיאטרון וקולנוע.

חברות בארגונים ציבוריים: כהונה של  שבע שנים בבית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין, כולל בתפקיד של אב בית הדין.

במה היית עוסק אם לא היית עו״ד: "אדריכל או בלש פרטי".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

 

תגובות