האישה החזקה בתעשייה ובאנרגיה

האישה החזקה בתעשייה ובאנרגיה

אסתר אלדן, כלת פרס התעשייה, מנהלת שתי חברות אחיות - 'דלק ישראל' ו'גדות תעשיות ביוכימיה' - וגם מוצאת זמן לתחביב שלה: טרקים לפסגות עולם. ראיון על האתגר בניהול חברה בסביבה משתנה ותחת רגולציה כבדה, ועל הדרך הנכונה להוביל תוכנית הבראה לארגון בקשיים

מאת: גלית שפיר (צילום: יונתן בלום)
סחר ועסקים פורצות דרך

ילדות בצל הקטיושות: “נולדתי באלג’יריה וגדלתי במושב אבן מנחם על גבול הצפון בתקופת הקטיושות. כבת למשפחה דתית למדתי באולפנה בתנאי פנימייה. בניגוד למקובל באותם ימים החלטתי ללמוד הנדסת חשמל. הורי ניסו לשכנע אותי שזה ‘מקצוע גברי’ שאינו מתאים לאישה שצריכה לגדל משפחה. להנדסה לא התקבלתי והחלטתי על לימודים משולבים של מתמטיקה, כלכלה וחשבונאות”.

תפקיד ניהולי ראשון: “עם סיום הלימודים וההתמחות התחלתי לעבוד בחיפה כימיקלים בתפקיד של עוזרת חשב. כעבור שלוש שנים החשב עזב וביקשתי להתמנות לתפקיד. התגובה הראשונית של המנכ”ל הייתה שאני אישה ויש סיכוי גדול מאוד שאעזוב ברגע שבעלי יקבל הצעה לשינוי מגורים. הודעתי לו שאם לא אקבל את התפקיד – אתפטר. הנחישות השתלמה וכך קיבלתי את התפקיד הניהולי הראשון שלי, עם צוות של 25 עובדים. אגב, זאת הייתה הפעם הראשונה והאחרונה שבה היותי אישה עלה לדיון במקום עבודה”.

להתאים את הרגולציה לשוק המשתנה

על "דלק ישראל": זרוע פעילות הדלקים והשמנים של קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה, שכוללת הפעלתם של 250 תחנות דלק, 200 חנויות נוחות שפועלות תחת המותג 'מנטה', מתקן בפי גלילות ורשת בתי הקפה ג'ו. הוקמה ב-1951 ומעסיקה 2,200 עובדים.

על "תעשיות גדות ביוכימיה": "חברה פרטית בשליטת קבוצת דלק, שעוסקת בייצור ושיווק חומרי גלם לתעשיית המזון, התרופות והביוכימיה. מרבית המכירות מופנות לייצוא. החברה הוקמה ב-1958 ומעסיקה היום כ-50 עובדים".

האתגרים הניהוליים: “ישראל היא אחת המדינות האחרונות ב-OECD שעדיין יש בה פיקוח על מחיר הדלק ורגולציה כבדה – שארית מתקופות שהשוק היה מונופוליסטי. כיום כ-25% מתחנות הדלק מנוהלות על-ידי מספר רב של חברות קטנות, כאשר הרווחיות במכירת דלקים ירדה והתחום משתנה כל העת לאור המעבר לאנרגיות חילופיות. הרגולציה מכבידה גם בתחומים נוספים: איכות סביבה, העסקת עובדים, צרכנות, תחזוקת התחנות ועוד. הגיע הזמן להתאים את הרגולציה לשוק המשתנה”.

תוכניות לעתיד: "בזמן הקרוב נתחיל לספק גז טבעי לכ-20 מפעלים ורשויות ממתקן דחיסת הגז באשדוד. בתחום התחנות, אנחנו מרחיבים את מתחמי המסחר, מיישמים טכנולוגיות חדשות בתחום התשלומים והמסחר ומכניסים לתחנות מקורות אנרגיה נוספים לתדלוק כלי רכב".

ענף הדלק בעתיד: "כבר רואים את המגמה שתמשיך לצבור תאוצה שבה תחנות הדלק הופכות למתחמי בילוי ופנאי עם סופרמרקטים, בתי אוכל, דואר, מרכזי הפצה ועוד. ובנוסף, מקורות אנרגיה לכלי רכב על בסיס של חשמל, גז ועוד".

קבלת החלטות מהירה

האתגר בניהול מספר חברות במקביל: “בעבר ניהלתי גם שלוש חברות במקביל לתקופות מסוימות. לקבוצת דלק הצטרפתי לפני 3.5 שנים כדי לנהל את ‘גדות ביוכימיה’ כשהייתה בקשיים וכיום הינה חברה רווחית. בשנה האחרונה אני גם מנהלת את ‘דלק ישראל’ שהיא האחות הגדולה של ‘גדות’. אני מחלקת את זמני בהתאם לצרכים ולמשימות. הסוד להצלחה בניהול מספר ארגונים במקביל הוא בחירה נכונה של אנשי ההנהלה, שניתן לנהל אותם מרחוק, קיום קשר רציף עם החברה גם שאינני נוכחת פיזית ויכולת לבצע מספר משימות במקביל”.

המודל הנכון לתוכנית הבראה: “הובלתי תוכניות הבראה במספר חברות (צינורות המזרח התיכון, פניציה, ויטה פרי גליל כיתן וגדות ביוכימיה). הבראת עסק בקשיים מורכבת ממספר שלבים: ניתוח פעילות החברה, היפרדות מקווי ייצור או מוצרים שאינם רווחיים, ניהול משא ומתן מול ספקים, לקוחות ועובדים בתקיפות וביושר והכנת תוכנית ברורה לשינויים, כולל משמעות כספית ולוחות זמנים”.

תפיסה ניהולית: "לאתר את הצוות הניהולי הנכון, לאמץ הסתכלות רב-מערכתית, שקיפות ומערך אינפורמציה משותף לכל המנהלים, לצד ניתוח וקבלת החלטות מהירים גם אם מדובר בהחלטות קשות כמו סגירת קווי פעילות ופיטורי עובדים".

להיות ראש גדול

שילוב של חיי משפחה וקריירה: “החברות והמפעלים שניהלתי ואני מנהלת כיום עובדים במתכונת של 24/7. היו מקרים בעבר בהם גם ניהלתי משמרות לילה. אני עובדת שעות ארוכות גם במשרד ומצליחה לשלב בין העבודה לחיי המשפחה וגם להשאיר מעט זמן לתחביבים המאתגרים שלי, מאבק מתמיד בניהול הזמן”.

טיפ לנשים צעירות: “אל תתייחסי לעצמך כשונה בהיותך אישה – לא בבית ובעיקר לא בעבודה. הציבי לעצמך מטרות והקדישי את האמצעים הנדרשים מבחינת המשפחה וגידול הילדים. חשוב להיות ראש גדול ולגלות מעורבות מעבר לתפקיד הספציפי שאת ממלאת. להיות גמישה עם שעות עבודה כולל נסיעות לחו”ל”.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

שם ומשפחה: אסתר אלדן

השכלה: רואת חשבון. בעלת תואר ראשון בכלכלה וחשבונאות מאוניברסיטת חיפה, לימודי ניהול בין-לאומיים באוניברסיטת הווארד.

תפקיד: מנכ"לית "דלק ישראל" ומנכ"לית "גדות תעשיות ביוכימיה”.

תפקידים נוספים: דירקטורית בטיב טעם, דירקטורית ב"גדות מסופים לכימיקלים".

תפקידים קודמים: מנכ”ל חיפה כימיקלים, מנכ”ל קבוצת 3I, מנכ”ל צינורות המזרח התיכון, מנכ”ל כיתן.

פרסי הוקרה: כלת פרס התעשייה לשנת 1999. הפרס ניתן לה כאות הערכה לפריצת הדרך בטיפול ביחסי עבודה מעורערים ועל חלקה בשגשוגו הכלכלי של חברת חיפה כימיקלים.

תחביבים: סקי, ריצה משתתפת בחצאי מרתון, טרקים מאתגרים.

משהו אישי שלא יודעים עלייך: "שמי הראשון הוא ססיל".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

 

תגובות