מהפכת השירותים בישראל

מהפכת השירותים בישראל

הם כבר מזמן לא עוד חדרים מוצנעים ונסתרים, ומהווים עוד חלל ייצוגי. חדרי השירותים בבית עברו מהפך אמיתי, המשלב את מיטב חידושי הטכנולוגיה, הפונקציונליות וכמובן עיצוב מוקפד ומודרני

מאת: מיכל אסף (צילומים: יח"צ חו"ל)
Designer סגנון חיים

אם יפן הפכה בשנים האחרונות מקור השראה בכל הקשור לסגנון חיים, ראוי אולי לקחת אותה כאורים ותומים גם בנושאים הקשורים לחדרי השירותים. שם, בארץ השמש העולה, מייחסים חשיבות רבה לבית השימוש. במדינה שכבוד רב ניתן בה למסורת והקידמה באה לידי ביטוי בכל תחום, נמצאו העדויות הראשונות למערכות ביוב, כבר בשנת 300 לפני הספירה. עד היום מציינים ביפן מדי שנה את Japan Toilet Association (”יום השירותים היפני"), שמתקיים בתאריך ה-10 בנובמבר. תאריך שנבחר משום שקריאת המספרים 11/10 ביפנית יכולה להתפרש גם כצמד המילים "שירותים טובים".

במערב הומצאה מערכת בית השימוש לפני יותר מ-500 שנה, עם אוסף פתרונות יצירתיים כמו בתי מרחץ קהילתיים, סירי לילה וחורים באדמה. עם השנים עברה האסלה גלגולים רבים שהושפעו מהמסורת ומהמקום, ולבשו אינספור עיצובים.

ביפן עצמה קיבלו השירותים וריאציות רבות, ביניהן שירותי הכריעה ושירותי יפן המסורתיים, הידועים גם בשם "שירותים אסייתיים", מאחר שהם נפוצים בכל רחבי אסיה. שירותי כריעה שונים מהשירותים המערביים הן בצורתם, והן באופן השימוש בהם. הם נראים כמשתנה מוקטנת, מסובבת ב-90 מעלות וקבועה ברצפה. רוב שירותי הכריעה ביפן עשויים מחרסינה, אין בהם מקום לישיבה והמשתמש צריך לכרוע מעליהם במקום לשבת, כשפניו לכיוון הקיר.

משקיעים בשירותים

"מאז השירותים המסורתיים ועד היום, הם עברו גלגולים רבים והרבה מים נשטפו בניאגרה, רבים עד כדי הפיכתם לאחד המושאים המאתגרים בעיני המעצבים והאדריכלים", מסבירה מיכל נוף, מנהלת השיווק בחברת זהבי עצמון. "גם במסעדות ובבתי הקפה היום ניכרת השקעה עצומה בחללי חדרי השירותים, החל מצביעה אומנותית ועד לכיורים ומשטחים ייחודיים.

"כך גם בדירות: תרבות השפע של ימינו גרמה לכך שבחלק גדול מהדירות יש היום שני חדרי שירותים, ולפעמים משקיעים בהם כסף רב, כמעט כמו שמשקיעים בעיצוב המטבח. הדיאלוג שמקיים חלל חדר השירותים עם חלל הבית כולו תופס מקום מרכזי בעיצוב העכשווי, כשעיצוב החלל הזה כולל את הפריט החשוב ביותר שהוא האסלה. האסלה משנה לשנה הופכת ליותר מעוצבת, יוקרתית ומתוחכמת. היום, כמעט בכל בית חדש, הנבנה או משופץ, נהוג להתקין אסלה סמויה אשר נבלעת בקיר ולכן אינה תופסת הרבה מקום בחלל החדר".

כחלק מהחידושים, העיצוביים והפונקציונליים גם יחד, הוצאו מהמלאי כמעט לגמרי ניאגרות פשוטות עם מכלי הדחה סטנדרטיים, כשגם המושב המודרני זוכה למגע עיצובי בלתי שגרתי. האסלה, בשל תפקידה, נחשבת מחד לכלי סניטרי שיש להצניעו, ומאידך למקום הפונקציונלי החשוב בבית. משום כך, הבחירות הקשורות באסלה – התפקודיות, ההיגייניות והאסתטיות – מצריכות הקפדה יתרה.

הדור הבא של האסלות

"בענף המתפתח, גוברת הדרישה לשיפורים", מסביר גבי קליין, מנכ"ל זהבי עצמון. "היצרנים מתחרים על לבו ועל אחוריו של הצרכן בשלל עיצובים ורעיונות מקוריים: אסלות מעוצבות, מושבים דקים, הידראולים, תעלות נסתרות, שטיפה אוטומטית, חימום, ייבוש, תאורה ומוזיקה הם רק חלק ממאפייני האסלות הנמכרות לשימוש ביתי. גם בתחום זה, הצרכנים תמיד מחפשים את 'הדבר הבא' – כשחידושים וטכנולוגיה הם שם המשחק".

כדי לעמוד בדרישות הללו משיקה בימים אלה רשת זהבי עצמון את מותג האסלות היוקרתי מיפן TOTO, אשר מגיע לישראל אחרי שכבש את העולם, ומבטיח לקהל הישראלי חוויה חדשה. חברת TOTO, מהיצרניות הוותיקות (1917) והגדולות ביפן ומהמובילות בעולם בתחום הסניטריה, נחשבת לחלוצה ביצירת אורח חיים ותרבות עשירים ונוחים יותר של אסלות חכמות.

אחרי שכבשה את העולם עם אסלות חכמות המעוצבות בהתאם למסורת היפנית, TOTO מגיעה גם לישראל ותשווק בבלעדיות ב"זהבי עצמון". הצרכנים בארץ ייהנו מהחידושים העדכניים ביותר ל-2019, ביניהם: אסלות חכמות חוסכות מים בהתאם לתקנות מחמירות של חיסכון בהורדת מים, טכנולוגיה המשלבת זוויות התזה להיגיינה מירבית, מערכות ייבוש על ידי אוויר חם, מושבים מחוממים בעלי עיצוב אוטונומי המותאמים למבנה גוף האדם, מערכת טיהור אוויר, ניקוי עצמי, מוזיקה ועוד, כל זאת לצד עיצוב יוצא דופן.

שירותי ה-Washlet, הנקראים גם Super Toilet, הם הם הדבר הבא ואותם תמצאו מפוזרים כמעט בכל מקום ציבורי ביפן, אפילו במקומות נידחים. Washlet הם בעלי מערכת אינטליגנטית שלומדת את המשתמש. כאשר נכנסים לחדר האסלה נפתחת אוטומטית, אין צורך להוריד מים, האסלה שוטפת את עצמה ומפרקת את הריח הרע ולא דרוש שימוש במטהר אוויר. בנוסף, האסלה בעלת "שרביט" המנקה ושומר על ההיגיינה בתוך האסלה. מי שישב בחורף על האסלה יגלה שהיא מחוממת. האסלה חסכונית באנרגיה והיא מתאימה את עצמה לדפוסי ההתנהגות של המשתמש, וכאשר אין בה שימוש – המערכת מפסיקה לעבוד.

תגובות

Comments are closed