להציל את מאור עיני הילדים

להציל את מאור עיני הילדים

חברת NovaSight הישראלית פיתחה טכנולוגיה המאבחנת את לקות הראייה של הילד תוך פחות משלושים שניות, ובדיוק חסר תקדים. בפיתוח: מערכת חדשנית הכוללת משקפי תלת-מימד לטיפול ביתי בלקויות ראייה

מאת: אור חי (צילום: באדיבות נובה סייט)
ביומד - מדעי החיים בריאות ורפואה

כ-3% מהתינוקות נולדים עם עין עצלה – הגורם המוביל לירידה בחדות הראייה בפעוטות וילדים! – וכ-5% מהילדים בגילאי בית-הספר סובלים מקשיי קריאה הנובעים מחוסר יכולת למקד את העיניים (Convergence Insufficiency). שתי בעיות רפואיות נפוצות אלו אינן ניתנות לפתרון על-ידי הרכבת משקפיים. בהיעדר אבחון מוקדם מאוד של עין עצלה, מאור עיניהם של ילדים רבים מצוי בסכנה מכיוון שלאחר גיל מסוים פוחתת משמעותית היכולת לטפל בעין עצלה.

אמצעי האבחון העיקרי כיום הוא לוח הבדיקה המוכר, שעל-גביו מספרים ואותיות בגדלים שונים. הבדיקה דורשת מהילדים יכולות קריאה או דיבור, כך שבבירור אינה מתאימה לאבחון בעיות ראייה המופיעות בגיל מוקדם. גם אמצעי הטיפול היחיד בעין עצלה, לבישת רטייה על העין החזקה, אינו יעיל במיוחד. זאת, בעיקר כי ילדים רבים אינם מוכנים להיעזר ברטייה מפני שעינם הטובה מכוסה מספר שעות מדי יום לאורך חודשים רבים, ומפאת המבוכה החברתית הנלווית.

ילדים הסובלים מחוסר יכולת למקד את עיניהם יתקשו בקריאה, יראו טקסט כפול ויסבלו לעתים קרובות מכאבי עיניים וראש. לעתים רבות, מאובחנת בשוגג בעיה זו כהפרעת קשב או דיסלקציה, ויכולה להפריע להתפתחות הלימודית התקינה בקרב ילדים רבים. גם כאשר הבעיה מאובחנת כראוי, אמצעי הטיפול היחיד הוא תרגילי אימון ראייה – שהוכחו כבלתי-יעילים עקב אי-ההתמדה של הילדים בהם.

מהפכה באבחון ובטיפול בהפרעות ראייה

חברת NovaSight הישראלית פיתחה טכנולוגיה שעתידה לחולל מהפכה בתחום האבחון והטיפול בילדים עם הפרעות ראייה. המוצר הראשון פרי פיתוחה הוא מערכת ה-®EyeSwift אשר עוקבת באמצעות חיישני עקיבת עיניים אחר תנועת העין של הילד, ומאבחנת את לקות הראייה שלו תוך פחות מחצי דקה, ובדיוק חסר תקדים.

יעילותה של המערכת הוכחה במחקר קליני שנערך על-ידי המחלקה לאופטומטריה באוניברסיטת בר-אילן, ולאור תוצאותיו קיבלה המערכת את אישור ה-CE לשיווקה במדינות האיחוד האירופי.

במקביל, נמצאת NovaSight בשלבי פיתוח מתקדמים של ה-™CureSight – מערכת חדשנית הכוללת משקפי תלת-ממד לטיפול ביתי, המבוססת גם היא על חיישני עקיבת עיניים, אשר מתאימה אישית את הטיפול בהתאם ללקות הראייה בכל עין ובהתחשב במאפיינים המיוחדים של עיני הילד. הטיפול מבוצע בעת שהילד צופה בכל תוכן לפי בחירתו, דבר המגדיל את סיכויי ההצלחה של הטיפול. בימים אלו נמצאת המערכת תחת מחקר קליני אשר עתיד להסתיים בחודשים הקרובים.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

פוטנציאל השוק בארה"ב: 2 מיליארד דולר

חברת NovaSight הוקמה בשנת 2016 על-ידי שלושה יזמים ידועים בתחום רפואת העיניים: פרופ' מיכאל בלקין, רופא עיניים וממציא סדרתי, הוא ממייסדי האגודה הישראלית לראייה ולחקר העין, וממייסדי חברת Optonol שנמכרה לחברת Alcon ב-200 מיליון דולר; דן עוז, ממייסדי חברת SightLine שנמכרה ב-50 מיליון דולר לחברת Stryker; ורן ים, מנכ"ל החברה, שמאחוריו שנות ניסיון רבות בניהול פיתוח של מוצרים בתחום הראייה.

החברה, שגייסה עד כה כ-7 מיליון דולר ממשקיעים פרטיים ומקרן המדען הראשי, עומדת לחתום בקרוב על הסכם הפצה עם תאגיד בינלאומי מוביל בתחום הראייה. שווקי היעד של מוצרי NovaSight הם חנויות אופטיקה, רופאי עיניים, עמדות בדיקה עצמית במרכזי קניות והשוק הביתי, כאשר רק בארצות הברית עצמה נאמד פוטנציאל השוק בלמעלה מ-2 מיליארד דולר.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

 

תגובות