"מחיר למשתכן אפשרה לנו להעצים היקפי פעילות"

"מחיר למשתכן אפשרה לנו להעצים היקפי פעילות"

שינויים מהותיים בענף הנדל"ן שעיקרם קידום תוכנית מחיר למשתכן הובילו את חברת גלעד מאי לקדמת הבמה, תוך שהיא מכפילה ומשלשת את היקפי הבנייה שלה. הסוד להצלחה

מאת: אור יקטן (הדמיה: OLIN)
מצוינות בבנייה נדל"ן

ענף הנדל"ן מתאפיין בשנים האחרונות בחוסר ודאות. שינויים משמעותיים במכרזי רשות מקרקעי ישראל הביאו להפניית כל הקרקעות הפנויות לפרויקט מחיר למשתכן, כאשר יזמים רבים בוחרים שלא להתמודד במכרזים ממשלתיים. צעדים אחרים שנקטה הממשלה, הביאו לבריחה של המשקיעים מהשוק, הקשו על משפרי דיור ברכישת דירה או במכירת דירתם הנוכחית, ושמו על הגדר קבוצה גדולה של רוכשים פוטנציאליים.

יזמים וקבלנים רבים טענו לאורך השנים האחרונות, כי מדובר בגזירות אשר השוק מתקשה לעמוד בהן, וכי הדברים הביאו לצמצום פעילות ופגיעה בהתחלות הבנייה. אלא שמנגד, ישנן חברות ייזום ובצוע שתקופה זו אפשרה להן לבצע גידול משמעותי ואסטרטגי בהיקפי הפעילות, להתעצם ולהתפתח, כשהן מכפילות ומשלשות את כמות והיקפי הבנייה שלהן, מזהות ורואות בהחלטות המדינה, הזדמנויות לצמיחה.

דוגמה טובה לכך היא קבוצת גלעד מאי העוסקת בייזום ובצוע פרויקטים כשני עשורים. הקבוצה ללא ספק "הפכה את הלימון ללימונדה", כאשר הוכיחה שאפשר וכדאי לבנות גם בתקופה של אי ודאות ונהפכה לגורם בעל משמעות גדולה בפרויקט מחיר למשתכן, אחראית להקמת שכונות שלמות ובסך הכל מקדמת כ-1,350 יחידות דיור בפריסה ארצית. פעילות זו מתווספת לפעילות של הקבוצה לרכוש מגרשים ולבנות פרויקטים ושכונות מגורים, בישובים פריפריאליים שבנייה חדשה לא נראתה בהם שנים רבות. בין הישובים בהם בונה החברה בשנים האחרונות ניתן למנות את קצרין, מצפה רמון, חצור הגלילית, בית שאן, נתיבות ובקרוב גם שדרות.

קבוצת גלעד מאי הינה קבוצת ייזום וביצוע בתחום הנדל"ן. הקבוצה החלה את פעילותה בשנת 1997, כקבלן מבצע, והחל משנת 2001 היא בעלת סיווג קבלני ג'5- בלתי מוגבל. בשנת 2003 נכנסה החברה לתחום היזמות ומאז היא יוזמת ומבצעת את כלל הפרויקטים שהיא מוציאה לפועל ברחבי הארץ.

הקבוצה מתמחה ביזום, תכנון, פיתוח ובהקמה של מגוון רחב של פרויקטים למגורים בהיקפים שונים: מגדלי מגורים, בנייני מגורים מפוארים לצד שכונות מוקפדות ואיכותיות וחיזוק מבנים מתוקף תמ"א 38. ממועד הקמתה ועד היום בנתה הקבוצהכ-1,200 יחידות דיור בערים שונות בארץ, תל אביב, אשדוד, אשקלון, רחובות, פרדס חנה, חצור הגלילית, בית שאן, ערד ואילת. הקבוצה פעילה גם בהתחדשות עירונית באזורי הביקוש ובין היתר מקדמת פרויקטים של תמ"א 38 בהרצליה ובתל אביב.

בשנים האחרונות, הועבר שרביט הניהול בקבוצת גלעד מאי לידי גלעד יפרח, דור ההמשך בחברה אותה ייסד יואל אביו. תחת ניהולו של גלעד ובמקביל לעליית ערכי הקרקע במרכז והמחסור הארצי בדירות, זיהתה החברה את הפוטנציאל הגלום בפריפריה ביישובים בהם היה קיים מחסור היסטורי בבנייה רוויה שתהלום את הביקושים הטבעיים – גידול טבעי והגירה של תושבים מבחוץ.

סנונית ראשונה למימוש האסטרטגיה הייתה בחצור הגלילית, בה לפני כ-5 שנים החלה החברה בבניית הפרויקט הראשון מזה 30 שנים הכלל 76 דירות, שמאז הלכו והצטברו לכ-270 דירות שמתוכן כבר כ-150 מאוכלסות. מאז התפרסה החברה ליישובים נוספים שזיהתה ככאלה שהבנייה בהם אינה מספקת על מנת לענות על הביקוש הטבעי, ובנתה בין השאר 108 יחידות דיור בבית שאן, 51 בקצרין, 96 בנתיבות ואפילו במצפה רמון.

עם תחילת מחיר למשתכן החברה הבינה את הפוטנציאל הגלום בהשתתפות בתוכנית לאור יכולותיה, ולאחר שהתמודדה וזכתה במכרזים ששיווקה המדינה, היא נמצאת כעת בשלבים מתקדמים של ייזום שכונות גדולות שיכללו 606 יחידות דיור בשדרות וכ-340 יחידות דיור בנתיבות, המתוכננות להיבנות בהינף אחד. לאורך השנים העמיקה גלעד מאי את מומחיותה בתחום המגורים בישראל, וכיום לקבוצה מחלקת הנדסה, תכנון, מחלקה משפטית, שיווק, כספים, שירות דיירים והיא משמשת גם כחברה משכנת בפרויקטים רבים.

הקבוצה נהנית מגב פיננסי איתן ויכולות מימון נרחבות, כל הפרויקטים של גלעד מאי מלווים בנקאית על-ידי הגופים הפיננסיים מהמובילים במשק וביניהם בנק דיסקונט, חברת הראל ביטוח ופיננסים, בנק הפועלים, בנק ירושלים, כלל ביטוח, גמלא הראל ועוד. לאורך כל הדרך, שמה קבוצת גלעד מאי את הלקוח – הדייר – במרכז, תוך שימת דגש על קשר מיטבי עמו משלב ההתעניינות ברכישת הדירה, דרך תהליך המכירה וההתקשרות, שינויים והתאמת הדירה לצרכי הלקוח ועד למסירת הדירה לשביעות רצונו המלאה ובהמשך בתקופות הבדק והאחריות.

לקראת אישורי התכנון ויציאה לשיווק ובנייה של הפרויקטים רחבי ההיקף של גלעד מאי בשדרות ובנתיבות אומר מנכ"ל הקבוצה גלעד יפרח: "מדובר בתיקון ההיסטורי ולא בהצפה. בשדרות לא נבנו מספיק דירות בבנייה רוויה מאז העלייה הגדולה בשנות התשעים מחבר העמים ועד לפני חמש שנים. עכשיו תכננו שלוש שכונות חדשות, שמהן רק אחת הבשילה לבנייה. מדובר בכמות פרופורציונלית לצרכים ובהלימה לתנופת הפיתוח בה העיר מצויה.

גם נתיבות וגם שדרות ממוקמות בלב אזור שהתייקר מאוד בשנים האחרונות. דירת 4 חדרים באשקלון כבר עולה 1.4 מיליון שקל, לעומת דירה במיליון שקל שניתן לרכוש בנתיבות ושדרות וגם לזכות בהטבת מס בגובה 20% בשדרות ו13% בנתיבות. גם הנגישות התחבורתית בערים אלה השתפרה מאוד בזכות רכבת קו באר שבע-אשקלון שמחבר אותן למרכזי התעסוקה. כל זה מייצר ביישובים האלה הרבה פוטנציאל", מסכם יפרח.

תגובות