עתיד הפטנטים בשיטות עסקיות בארה"ב

עתיד הפטנטים בשיטות עסקיות בארה"ב

בניגוד לפרסומים השונים, תוכנות ושיטות עסקיות עדיין זכאיות לרישום כפטנט בארה"ב - כל עוד הן חדשות, אינן ברורות מאליהן ומוגשות לרישום כיאות

מאת: ג'פרי א. ברקוביץ Finnegan, Henderson, Farabow, Garrett & Dunner, LLP
טכנולוגיה והייטק פטנטTM

ג'פרי א. ברקוביץ (צילום: יח"צ)

ג'פרי א. ברקוביץ (צילום: יח"צ)

בשנים האחרונות נחשפנו לפרסומים רבים אודות פטנטים הנוגעים לתוכנות ושיטות עסקיות הנמצאים תחת מתקפה, כאשר בתי המשפט ומשרד הפטנטים האמריקאי מבטלים את תוקפם משום שהם אינם תובעים טכנולוגיה כשירה-לרישום-כפטנט. יש להבהיר: ניתן לרשום פטנטים על תוכנות. ניתן לרשום פטנטים על שיטות עסקיות. כל שנדרש לעשות הוא לוודא, כי התוכנה או השיטה העסקית הרצויה תואמת לתקן החדש של כשירות סף לפטנט. על-פי תקן חדש זה, תוכנה או שיטה עסקית כשירות-לרישום-כפטנט אם התביעות בפטנט אינן "מכוונות" לרעיון מופשט, אלגוריתם מתמטי, או חוק טבע. במידה והתביעות כן "מוכוונות" לתחום שאינו כשיר-לרישום-בפטנט, הן עדיין עשויות להיות זכאיות אם רכיבים נוספים בתביעה הופכים אותה ליישום אשר כשיר-לרישום-כפטנט. נהוג להתייחס לשלב זה כחיפוש אחר "רעיון המצאתי" – רכיב או שילוב של רכיבים המספיקים להבטיח, כי התביעה בפועל היא "באופן משמעותי יותר" מאשר פטנט בתחום שאינו כשיר-לרישום-בפטנט. העיקרון העומד בבסיס זאת הוא שאין לאפשר לאף אחד להחזיק בשליטה מונופוליסטית על רעיון מופשט, או חוק טבע.

לדוגמא, אתר אירוח הכולל קישורי פרסומת לאתר סוחר, כאשר לחיצה על הלינק אינה מעבירה את המבקרים לאתר הסוחר, אלא מייצרת ומפנה את הגולש לעמוד רשת המציג פרטים אודות המוצר של אותו סוחר צד ג', אך שומר על המראה והתחושה של האתר המקורי, הינו כשיר-לרישום-כפטנט משום שהוא לא מייצג רעיון מופשט, אלא פתרון טכני לבעיה שעלתה בתחום טכנולוגיות האינטרנט. דוגמא נוספת לטכנולוגיה כשירה-לרישום-כפטנט היא מבנה נתונים חדש, שעשוי להוות שדרוג טכני למחשב. מבנה נתונים זה כשיר-לרישום-כפטנט בתנאי שהוא מצוין במפורש בתביעות של הפטנט. באופן דומה, תוכנת מחשב המבצעת אוטומציה לפעולת מומחה (כמו פעולות המבוצעות על-ידי מומחים היוצרים אנימציות), באמצעות כללים המופיעים בתביעה לרישום הפטנט, ומייצרת נתונים לאנימציה, עשויה להוות גם שיפור טכני למחשב ולהיות כשירה-לרישום-כפטנט. דוגמה נוספת היא סינון תוכן אינטרנטי. בעוד שבאופן כללי הרעיון של סינון תוכן הינו מושג מופשט, המצאה הנועדה לסינון תוכן אינטרנטי בשרת ISP מרוחק, באמצעות מסננים בהתאמה אישית, עשויה להיות כשירה-לרישום-כפטנט, משום שהיא משתמשת באלמנט טכני של טכנולוגיית רשת. אלה הן דוגמאות לשיפורים טכנולוגיים, אשר על פי החלטות בית המשפט האחרונות בארה"ב, אינן מהוות או מקדמות שליטה מונופוליסטית או שליטה ברעיון מופשט.

מדוגמאות אלה מסתמן, כי תוכנות ושיטות עסקיות עדיין זכאיות לרישום כפטנט בארה"ב, כל עוד הן חדשות, אינן ברורות מאליהן ומוגשות לרישום כיאות. משום שחוק הכשירות-לרישום-כפטנט משתנה תכופות ומכיל תחומים אפורים רבים, חשוב להתייעץ עם עורך דין המומחה לפטנטים בארה"ב לפני הגשת בקשת רישום פטנט על מנת להימנע מעלויות מיותרות ועיכובים.

פירמת פניגן מעניקה חסות לאירוע הפתיחה של "IT CITY פורום רעננה: חזון, חדשנות ואתגרים" ב- 30.11.16 , בבנין Xura ברחוב השיזף 4, רעננה.


www.finnegan.com

תגובות