האחות הקטנה של ת"א עולה על המפה

האחות הקטנה של ת"א עולה על המפה

עיר מודרנית מאוד ומקום שמעניק לתושביו שירותים כמו חינוך, תחבורה ציבורית, בילוי ופנאי, ספורט, ביטחון, חינוך ותרבות, ברמה הגבוהה ביותר. רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים, שזכה באמון מחודש של התושבים, מציג את החזון שלו לעיר

מאת: יובל גמליאל (צילומים: עיריית גבעתיים) | עינת פרידמן יחסי ציבור
מנהלים סחר ועסקים

הבחירות לרשויות המקומיות, שהתקיימו באוקטובר האחרון, היו סוערות במיוחד והתאפיינו במהפכים דרמטיים, בעיקר בערים בהן כיהנו ראשי ערים במשך תקופות שלטון ארוכות. הסערות והזעזועים האלה בגזרה המוניציפלית חידדו עוד יותר את הישגו המרשים מאוד של רן קוניק, ראש עירית גבעתיים, שהיה המתמודד היחיד בבחירות וזאת בפעם הראשונה בתולדות העיר. קוניק זכה ברוב קולות התושבים, 86%, ויכהן כראש העיר בקדנציה נוספת.

"את העובדה שהייתי המתמודד היחיד אני זוקף לזכות התושבים שהאמינו בי ובעשייה שלי לאורך הקדנציה החולפת", אומר קוניק, "בחודשים שלפני הבחירות עלו מספר שמות כמועמדים מולי כמו השחקן והזמר משה דץ, וראש העיריה לשעבר, ראובן בן שחר, אבל לאחר שהם ערכו סקרים בהם הם גילו כי התמיכה בי מובהקת הם חזרו בהם מהחלטתם".

מהו החזון שלך לעיר לחמש השנים הבאות?

"גבעתיים לתפיסתי היא מעין פרבר קלאסי של תל-אביב, האחות הגדולה, וככזו היא צריכה להיות עיר מאוד מודרנית ומקום שמעניק לתושביו שירותים כמו חינוך, תחבורה ציבורית, בילוי ופנאי, ספורט, ביטחון, חינוך ותרבות, ברמה הגבוהה ביותר. מבחינתי הכל צריך להיות נגיש וקרוב לתושבים שלנו. אני רוצה שאנשים שעובדים בתל-אביב יוכלו לנוח ולבלות מתחת לבית באווירה השכונתית והקיבוצית שנשמרה בה לאורך השנים".

כמי שעומד בראש מערכת מסועפת של מנהלים, עובדים, ספקים, קבלנים ואזרחים כלקוחות, מהם האתגרים הניהוליים עימם אתה מתמודד?

"בשונה מחברות מסחריות, עיריות הן גופים מאוד מורכבים ברמה הניהולית, בעיקר בגלל ההיבט הציבורי שלהן. לא אחת אני מתמודד כראש העיר מול עובדים לא יעילים המוגנים על-ידי וועדים חזקים וברוב המקרים לא ניתן להוציא אותם וצריך להסתדר עם מה שיש ומה שהתקבל בירושה. כמו כן, המשכורות במגזר הציבורי הן נמוכות מאוד והן מהוות חסם בפני עובדים איכותיים אותם הייתי רוצה לגייס.

"יתרה מכך, ישנם הרבה נושאים שאין לנו שליטה עליהם כמו תקציבי ממשלה ותעריפי ארנונה. כלל ההיבטים האלה מייצרים אופי ניהולי ייחודי בעיריות לעומת גופים עסקיים פרטיים. יחד עם זאת, אנו מתמודדים תוך שקיפות מלאה, בדרישה הצודקת של התושבים לשירותים ברמה הגבוהה ביותר. כראש העיר אני אחראי לכ-1,000 עובדים ו-60 אלף תושבים שהם בעצם 'הלקוחות שלי' ואני שואף לתת לכל אחד ואחת מהם את השירות האישי והטוב ביותר שאני יכול לתת".

פינוי-בינוי ובנייה לגובה רק בשולי העיר

בימים אלה אתם עובדים על תוכנית מתאר ייעודית לשנת 2040. האם תוכל לומר מה תהיה ההתפתחות האורבנית בעיר, במיוחד לאור העובדה כי העיר כמעט נטולת שטחים פתוחים?

"אכן אנחנו עובדים על תוכנית מתאר לשנת 2040 והיא אמנם צופה עתיד, אך היא תהיה רלוונטית רק בעוד כמה חודשים. מבחינה עקרונית יהיו אזורים מסוימים בגבעתיים, בעיקר בשכונות הנמצאות בשולי העיר, בהם נקדם תוכניות פינוי-בינוי ובנייה גבוהה יחסית, תוך פינוי שטחים נרחבים לטובת הציבור. ברחובות הפנימיים של העיר, עם הטופוגרפיה הייחודית שלהם, אנו לא מתכוונים לגעת. בסוף התהליכים האלה יתווספו לעיר עוד 10-15 אלף איש וזה יהיה מקסימום האוכלוסייה שהעיר תצליח לאכלס.

"מבחינה תחבורתית, הממשלה מדברת איתנו על קו מטרו, שיעבור בשנת 2040 מתחת לכל ציר כצנלסון לכיוון תל-אביב ואם זה אכן יקרה זה יהווה שינוי דרמטי, שיפחית את עומסי התנועה ומצוקת החנייה בעיר. בהקשר לכך אני שמח לבשר שהצלחתי לשכנע את משרד התחבורה בצורך של תושבי גבעתיים בתוספת קווי אוטובוס, עלייה בתדירות הקווים ובמוניות שירות, ששלושה קווים כאלה יחלו לפעול כבר בתחילת 2019, כולל בשבתות".

מה דעתך על סעיף "התקצוב הדיפרנציאלי" של אגף התקציבים במשרד האוצר שמפחית את תקציב החינוך ברשויות החזקות ומעניק יותר לחלשות?

"אני נגד החלוקות החברתיות האלה ואני חושב שבמיוחד בכל מה שקשור לחינוך, המדינה צריכה לקבוע סל חינוך מוגדר לכל תלמיד במדינה, לא משנה היכן הוא מתגורר. בעיניי כל התפיסה הזו מעוותת, כי היא נקבעת על-פי חתך סוציו-אקונומי של הרשויות וגבעתיים היא אמנם בחתך 8 הגבוה, אך אין לה כמעט הכנסות משלה לעומת ערים אחרות בדירוגים נמוכים יותר, שפעמים רבות גם זוכות לתקצוב מהמדינה וגם נהנות מהכנסות גבוהות מאד".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

   רן קוניק

שם ומשפחה: רן קוניק.

גיל ומצב משפחתי: 50, רווק.

השכלה: תואר ראשון במינהל עסקים מהמכללה למינהל בתל-אביב.

תפקיד: ראש עיריית גבעתיים.

תפקידים קודמים: חבר מועצת העיר במשך חמש שנים, מנהל מחלקת הספורט בעירייה במשך 12 שנים, יו"ר איגוד הטניס.

תחביבים: נגינה באקורדיון, ספורט.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

ממובילי המאבק בחוק המרכולים

שמו של קוניק עלה לכותרות העיתונים בתחילת השנה הנוכחית על רקע התנגדותו החריפה לחוק המרכולים, אותו יזם שר הפנים, אריה דרעי. קוניק, הרואה בגבעתיים עיר חופשית וחילונית, מתנגד לסגירת מרכולים בשבתות ותומך גדול בתחבורה ציבורית בשבת, כמו גם בפתיחתם של מסעדות, פיצוציות ופאבים, המושכים לעיר קהל צעיר.

"הייתי בין מובילי המאבק בחוק המרכולים ואפילו הגשתי בג"צ נגד שר הפנים בנושא", הוא מספר, "אני מתנגד לכפייה דתית כי היא עושה את האפקט ההפוך ומרחיקה אנשים מהדת. אני מאוד בעד תחבורה ציבורית ופתיחת מקומות פנאי ובילוי בשבת, אך יחד עם זאת פתיחת חנויות בשבת מיותרת בעייני. בסופו של דבר מדובר על יום מנוחה ואנשים צריכים לנוח ולבלות עם משפחותיהם."

היית אלוף ישראל בטניס שולחן ושחקן נבחרת ישראל במשך 15 שנה. אתה מוצא קשר בין ספורט תחרותי להצלחה ניהולית?

"בהחלט. הערכים, ההרגלים ודפוסי ההתנהלות והחשיבה של ספורטאי הופכים אותו לאדם ממוקד ומצליח יותר. ספורטאים מקצועיים עובדים על-פי יעדים מוגדרים ומשלבים אלמנטים של בקרה, חריצות, התמדה, התמודדות עם הצלחות לצד כישלונות, עבודת צוות, התמודדות עם ביקורת ועוד. אני רואה בקריירה הספורטיבית שלי חלק גדול מההצלחה שלי בחיים והכלים שרכשתי במהלכה תורמים לי רבות גם בתפקידי כראש העיר".

תגובות

Comments are closed