המפתח להתחדשות – בחירת היזם הנכון

המפתח להתחדשות – בחירת היזם הנכון

שי הניג, מנכ"ל חברת אפגד, מסביר מדוע בחירה שגויה ביזם לפרויקט התחדשות עירונית היא הרת אסון ומדוע יש להעדיף יזם שגם אמון על הביצוע

מאת: נעם גל
התחדשות עירונית נדל"ן

     שי הניג
     (צילום: חן גלילי)

"הבחירה ביזם הנכון היא הדבר החשוב ביותר בפרויקט של תמ"א והתחדשות עירונית. אנחנו מקבלים פניות רבות מבעלי דירות בפרויקטים שנתקעו בגלל יזמים וקבלנים לא מנוסים ולא מקצועיים, כאלה שידעו להבטיח אבל לא ידעו לספק את הסחורה", אומר שי הניג, מנכ"ל חברת אפגד. לדבריו, "הדבר הטוב והבטוח ביותר שבעלי הנכסים צריכים לעשות הוא לבחור בחברה ותיקה, בעלת ניסיון עשיר וחוסן כלכלי מוכח. חברה שהיא גם היזם וגם הקבלן המבצע – יש בכך המון יתרונות".

עם תחילתם של פרויקטים בתחום ההתחדשות העירונית, חברת אפגד הייתה בין הראשונות שהחלה בביצוע פרויקטים במסגרת פינוי בינוי ותמ"א 38, ברחבי הארץ. החברה מקדמת כיום כ- 1,500 יחידות דיור בשלבי תכנון וביצוע שונים ברחבי הארץ וכמחציתם בכ-12 פרויקטים בתחום ההתחדשות העירונית בערים תל אביב, ירושלים, רמת גן, בת ים ורמת השרון.

אחד מהפרויקטים הבולטים שהחברה בונה, בשיתוף חברת אפרידר, הינו "קידמת צהלה" בצפון תל אביב – פרויקט פינוי בינוי רחב היקף בשכונת נווה שרת המתחדשת בתל אביב הכולל 332 יח"ד בשני מגדלי יוקרה בני 24 קומות כל אחד ועוד ארבעה בניינים בני 11 קומות. חלקו של הפרויקט כבר אוכלס, וחלקו נמצא בשלבי בנייה מתקדמים. רוב הדירות בו אגב, כבר נמכרו. אגב, בכל הפרויקטים שלה, הן בתחום ההתחדשות העירונית והן בכלל, אפגד משמשת גם חברה יזמית וגם קבלן מבצע.

מה היתרונות בחברה שהיא גם היזם וגם הקבלן?

"בחירה בחברה כזאת נותנת לדיירים שקט ושלוות נפש – הם לא מטורטרים בין גורמים שונים ובין אינטרסים מנוגדים של היזם ושל הקבלן המבצע. הם לא צריכים לחשוש מחוסר התאמה בין מה שהובטח להם למה שנמסר, מי שמתכנן, מוציא את ההיתר ומוכר את הדירות זה אותו הגורם שאחר כך בונה ומוסר את הדירות לרוכשים. העובדה שאנחנו גם היזם וגם הקבלן המבצע מאפשרת לנו שליטה טובה יותר על הביצוע וכפועל יוצא מכך, גם למסור לרוכש מוצר טוב יותר.

"מדובר בתחום פרוץ – אין רגולציה משמעותית על הגורמים הפועלים בתחום התמ"א. כל אחד מחליט שהוא יזם, למרות שאין לו הבנה מינימלית בתחום מורכב שכזה – הבנה בליווי בנקאי, הבנה ויכולת לייצר תכנון אופטימלי ויעיל, יכולת וידע לבנות את הפרויקט, וכמובן הבנת צרכי בעלי הבתים. יזם שכזה – לא מנוסה או חלילה רשלן, עלול לגרום לשנים של עיכוב בבנייה ובתכנון ולרמה לא מספקת של מוצר (הבית שלך). כל זה גורם בסופו של דבר לאי מימוש מלוא הפוטנציאל עבור בעלי הבית והרוכשים החדשים".

הניג מוסיף עוד כי "התחדשות עירונית היא מומחיות המקיפה אינספור תחומים – שמבוססים על ניסיון החברה היוזמת והמבצעת, ניסיון אשר דרוש לניהול התהליך באופן המיטבי ביותר – אין תחליף לניסיון הרב שנצבר בחברת בנייה בתהליך של תכנון וביצוע מוצלחים. בנוסף, החוסן הכלכלי הוא קריטי – אחת הבעיות הקשות ביותר הינה כשפרויקט שנתקע באמצע הדרך בגלל שהיזם לא מצליח לגייס את מלוא המימון, או שהקבלן המבצע נטש את הפרויקט באמצע הביצוע. מי שנשאר בסופו של יום עם חצי פרויקט ביד הם בעלי הנכסים שחווים דחייה משמעותית במועד השלמתו של הפרויקט ולפעמים אף נאלצים לוותר על תמורות מסוימות שהובטחו להם על מנת לאפשר לפרויקט להגיע לשלב הסיום".

מה הדברים שבעלי נכסים צריכים לבדוק כאשר הם בוחרים יזם?

"אחד הדברים החשובים ביותר הם לבחור בחברה עם ניסיון מוכח בייזום וביצוע, ועם גב כלכלי יציב. לא להתפתות ליזמים שרק נכנסו לתחום. מומלץ לבדוק את הסיווג של החברה ברשם הקבלנים ולהעדיף חברות בסיווג "בלתי מוגבל" (ג-5) – הדירוג הגבוה ביותר לבנייה; לבדוק את האיתנות הפיננסית של החברה שמופיעים בדירוגים השנתיים של BDI ו-D&B ועוד".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

על קבוצת אפגד

קבוצת אפגד היא חברה יזמית וקבלנית לעבודות הנדסה ובנייה בע"מ, חברה ותיקה ובעלת מוניטין הפועלת בענף הבניה הישראלי כבר קרוב ל-30 שנה.

לאורך השנים עסקה אפגד בהקמתם של פרויקטים מגוונים ורחבי היקף, בתכנון, שיווק ובניה עצמית של אלפי יחידות דיור ברחבי הארץ בין היתר בתל אביב, רמת גן, באילת, עכו, אריאל, מודיעין, בית שמש, אשקלון, ירושלים ועוד. כיום עוסקת אפגד, בבנייתן של כ-1,500 יחידות דיור בפריסה ארצית בפרויקטים שונים.

לאפגד, מבהירים בחברה, חוסן כלכלי וגב פיננסי איתן, המבטיח ללקוחותיה ראש שקט וביטחון כי הדירות יימסרו בהתאם להסכם, בזמנים שנקבעו ואף מוקדם יותר, ובאיכות הגבוהה ביותר.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

 

תגובות