מְפַסֶּלֶת הַתַּכְשִׁיטִים

מְפַסֶּלֶת הַתַּכְשִׁיטִים

את הפיסול שהיא אהבה בצעירותה היא משלבת כיום בתכשיטים פרי עיצובה, המושכים קהל מעריצות רב לחנות שלה. מעצבת התכשיטים מיה גלר: "חשוב לי שהלקוחות יהיו מאושרות. זו זכות גדולה עבורי לראות מישהי שעונדת טבעת שלי במשך שנים". הכל אפשרי

מאת: רונית שנבאי
יהלומים ועסקים סחר ועסקים

"כשהייתי בת 4 או 5 הגעתי למסיבת חנוכה בגן עם אימא שלי, לפעילות של הכנת חנוכיות מבולי-עץ קטנים אבל בגלל שאיחרנו קצת לא נשארו לנו בולים בצורה המקובלת של חנוכייה. אני קצת דאגתי כי נשאר רק בול-עץ אחד, עגול ושטוח שממש לא מתאים לצורה של חנוכייה, אבל אז אימא שלי אמרה לי לא לדאוג: ׳אני מבטיחה לך שהחנוכייה שלנו תהיה הכי יפה׳. ואכן, יצאה לנו חנוכייה יפיפייה, אבל מה שאני זוכרת מהמקרה הזה הוא הדרך שבה אימא שלי, במשפט אחד קצר, שינתה לי את דרך ההסתכלות על אובייקטים וגם לימדה אותי שהכל באמת אפשרי".

את החוויה הזו מכנה כיום מעצבת התכשיטים מיה גלר (35) כאירוע מכונן ש"בעקבותיו, בדיעבד, אני יודעת היום שהפכתי לאמנית. מאז ומתמיד אהבתי מאוד לפסל, ולכן כשחשבתי בתקופת השירות הצבאי על מה שהייתי רוצה לעשות בחיים, היה לי ברור שזה מה שאעשה – ליצור פסלים קטנים, ולעשות מהם טבעות".

"נהנית מהעשייה"

 מיה גלר
 (צילום: נועם אקהויז)

גלר רצתה בכלל להיות רקדנית. המחול היה הבילוי המועדף עליה בתקופת התיכון, ובו שאפה להתפתח לאחר הצבא, אלא שלחיים יש מהלך משלהם – ותאונת דרכים קלה שבה הייתה מעורבת במהלך השירות קטעה את החלום.

ובחיים, כמו בחיים, כשדלת אחת נסגרת דלת אחרת נפתחת: עיצוב הטבעות הביא אותה למסקנה שהצורפות היא הכיוון הנכון לה. מיד עם שחרורה מצה"ל, למדה צורפות במשך ארבע שנים במכללת ׳אומנית'. "תוך כדי הלימודים התחברתי לחומר, למתכת, והבנתי שזה מה שאני רוצה. עד היום מקסים אותי איך שאני יוצרת יש מאין", היא אומרת.

לפרנסתה כסטודנטית, במקביל לעבודות הזמניות, החלה גם למכור תכשיטים שעיצבה – ומכאן החלו הדברים להתגלגל. "אנשים התחילו להזמין ממני תכשיטים", מספרת גלר, "ולאט לאט זה הפך לעסק". נשים שראו את התכשיטים שלה על אחרות, מפיקי אופנה וסלבס התאהבו בסגנון, ולפני שלוש שנים היא פתחה את החנות הראשונה שלה ברחוב שנקין, תל אביב.

ועם כל זה, היא עדיין מעדיפה את העיצוב והיצירה על-פני ניהול העובדים. כפי שאת החנות צבעה גלר ועיצבה במו ידיה, כך היא גם מתעקשת שכל תכשיט יעבור דרכה. "אני נהנית מהעשייה", לדבריה, "וחייבת להיות חלק ממנה. כזאת אני".

מתוך התצוגה בשבוע האופנה בתל אביב (צילום: עידו איז'ק)

להאמין בעצמך

קולקציית התכשיטים של גלר פונה למגוון רחב של קהל וכוללת טבעות בעיצוב עדין מאוד כמו-גם טבעות קלאסיות, אבל התכשיטים שמרגשים אותה יותר מכל הם אלו שנובעים מדמיונה העשיר: טבעת חותם אריה ("שגם "גברים אוהבים") צמידי גולגלות, טבעות שריון וניטים בסגנון גראנג׳-אורבני. לצד עיצובים מעודנים ("עם יהלומים של נסיכות"). לסגנונה הייחודי של גלר נחשף הקהל הרחב ממש בימים האחרונים, כאשר במסגרת שבוע האופנה בתל אביב היא העלתה תצוגת אופנה מרגשת של בגדים פרי עיצובה, העשויים מתכת ומשובצים באבני-חן.

מטבע הדברים, זוכה גלר לתשומת לב גם ברמה העולמית. שמה והעיצובים שלה הופיעו במגזיני אופנה יוקרתיים כגון Vogue בריטניה ו-Glamour, ידועניות מעולם האופנה נראות לא פעם עונדות תכשיטים שלה, ובשנת 2015 היא גם הציגה את עבודותיה בתערוכה בניו יורק.

אפשר לומר שהיום את קוטפת את פירות העבודה הקשה?

"זו בהחלט עבודה קשה, ונדרשת גם חריצות, אבל זו בעיקר אחריות גדולה. אני עושה את מה שאני אוהבת, וגם מתפרנסת ממנו, אבל מאוד חשוב לי שהלקוחות יהיו מאושרות ממה שהן קנו. אני מתרגשת בכל פעם שלקוחה מתארסת עם טבעת שלי. אני מרגישה בת-מזל להיות שותפה לרגע אינטימי וכל-כך מיוחד עבורה.

"טבעות האירוסין שאני מעצבת מסמלות בעיניי את החיבור בין בני-זוג אוהבים שמחליטים לקשור את חייהם זה בזו. בכל פעם זה מדהים אותי מחדש. זו זכות גדולה עבורי לראות מישהי שעונדת טבעת שלי במשך שנים".

איך את מסבירה את ההצלחה?

"לעבוד באהבה, מהלב. מבחינתי, התכשיטים שלי הם באמת פסלים קטנים שמאחורי כל אחד מהם יש סיפור. לפעמים העיצוב מסתדר עם טרנד קיים ולפעמים לא, אבל מעולם לא עבדתי לפי מה 'נכון' לעשות או לפי מה שאחרים עושים.

"תראי, בסופו של דבר נכנסתי לתחום הזה בלי שום הבנה לגבי מה שאני עושה, והדברים זרמו די מהר ובצורה נכונה ומוצלחת. כבר כשהייתי בת 25 הצגתי לבדי בתערוכה בברצלונה, לא היה לי מישהו שיכוון אותו או ייתן לי גב כלכלי, אבל כמו בסיפור החנוכייה: תאמיני בעצמך – כי הכל אפשרי".

תגובות