החברה הישראלית שפותרת את מצוקת המים

החברה הישראלית שפותרת את מצוקת המים

טריליוני ליטרים ממי-השתייה בעולם הולכים לאיבוד עקב דליפות בצנרת. חברת 'אקווריוס ספקטרום' פיתחה טכנולוגיה לאיתור הדליפות ולמניעת הבזבוז - ומוכרת אותה כיום ברחבי העולם

מאת: רונית שנבאי (צילומים: יח"צ)
מגזין מים סחר ועסקים

אובדן מים – בעיה עולמית ומקומית

בעיית הבצורת הקשה מאלצת את ישראל, כמו מדינות נוספות בעולם, למצוא פתרונות טכנולוגיים יצירתיים לשימור המים. חברת 'אקווריוס ספקטרום' (Aquarius Spectrum) הישראלית בחרה לטפל בפחת המים, ופיתחה טכנולוגיה שמטפלת בבעיית אובדן המים בדרכם ממאגרי המים אל הצרכן.

בארץ הולכים לאיבוד בממוצע כ-10% ממי השתייה היקרים. בעולם מדובר באחוזים גבוהים אף יותר, ויש מקומות בארה"ב ובאירופה שבהם המספרים עומדים על 50%. מדי יום, קרוב ל-6 מיליארד גלונים של מים הולכים לאיבוד באמריקה כתוצאה מתשתית מתפוררת. באנגליה 3,123 מיליון ליטרים הולכים לאיבוד מדי יום. על-מנת להילחם בתופעה, קבעה הממשלה הבריטית תקנים שבעקבותיהם השיתה קנסות כבדים על מי שחורג בכמות המים האובדת. Thames Water, מ-46 תאגידי המים הגדולים ביותר באירופה, נקנס לאחרונה ב-120 מיליון פאונד על כך שחרג מדלף המים המותר.

לפי נתוני חברת המחקר Bluefield Research שפורסמו לאחרונה, סך ההוצאות התפעוליות לניהול דלף מים צפוי להגיע ללמעלה ממיליארד דולר עד שנת 2026. על-פי הנתונים, הצפי הוא כי השינוי הכולל בתפישה לגבי ניהול נכסי מים המתבסס על מידע בעל ערך, יביא לסך השקעות של 2.7 מיליארד דולר עד 2026 בתחום טכנולוגיות לניטור הצנרת והערכת מצב הצנרת.

אקווריוס ספקטרום, שמשרדיה פועלים בנתניה, פיתחה טכנולוגיה המסייעת לתאגידי מים להתמודד עם זליגות מים סמויות, המתפתחות בצנרת התת-קרקעית וגורמות לנזק תשתיתי ולאובדן מים. לחברה שני פטנטים שהתקבלו ועוד שישה פטנטים בהליכי רישום, ובשנים האחרונות זכתה אף במספר פרסי חדשנות.

מערכת ניידת לאיתור נזילות

המערכת – המבוססת על חיישנים אקוסטיים והידרופוניים קבועים וניידים, בשילוב עם תוכנה ייעודית – מאפשרת לתאגידי מים לפעול באופן פרואקטיבי לניטור ובקרה של רשת המים, תוך שימוש במפה ויזואלית ומפורטת המציגה את מיקומי הנזילות בצנרת. התאגידים יכולים לתזמן מראש את עבודות התחזוקה, לעקוב אחר ביצוע פעולות מתקנות ומונעות, ולצמצם את רמות הפחת שלהם.

כמו כן, מאפשרת הטכנולוגיה להגדיר בצורה טובה יותר את מצב הצנרת על מקטעיה השונים, תוך התבססות על נתונים סטטיסטיים נוכחיים והיסטוריים, מדידות מהירות על הקו ועוד. על-בסיס מידע זה, יכולים התאגידים לקבל החלטות מושכלות באשר לתעדוף השקעות הוניות בתשתית המים, לגבי אזורים שבהם נדרש לבצע החלפות תשתית שעלותן לרוב גבוהה מאוד (כ-1 מיליון דולר ל-1 ק"מ צנרת).

הטכנולוגיה של אקווריוס ספקטרום, המיושמת במקומות רבים בארץ ובעולם, מספקת התראות יומיות אוטומטיות המסייעות לתאגידים לטפל מבעוד מועד בדליפות קטנות בטרם יתפתחו לדליפות גדולות, וכן בכשלים נוספים המתגלים בצנרת, וכך לחסוך בעלויות תפעול ותחזוקה. החברה פיתחה ומציעה לשוק שני פתרונות מרכזיים – מערכת ניטור קבועה (AQS-SYS) ומערכת ניידת המתחברת לסמארטפון (™iQuarius) – שתיהן מותאמות ליישום בכל סוגי הצנרת (ברזל, בטון, פלסטיק וכדומה) ובקטרים שונים.

   עודד פרוכטמן,
   מנכ"ל אקווריוס ספקטרום

לדברי עודד פרוכטמן, מנכ"ל החברה, "הטכנולוגיה שלנו מייצרת חיסכון רב לחברות המים, אך מעבר לכך נחסכות לתאגיד עלויות איתור ותיקון נזילות. כשאין לתאגיד טכנולוגיה מתאימה הוא מגלה את הנזילות באיחור רב, ולא אחת נדרש לעבודות חירום שפעמים רבות מתבצעות בלחץ וכרוכות בעלויות כספיות גדולות. איתור הנזילות כשהן קטנות וסמויות מאפשר לתאגיד לתכנן את התיקון ולחסוך.

"יתר על כן, ניתן לתזמן את עבודות התשתית ולאפשר טוב יותר אספקת שירות לצרכנים, עם זמני התראה נוחים יותר ועם פחות הפסקות מים הנובעות מעבודות חירום עקב פיצוצי מים ו/או טיפול בתקלות מורכבות שהצטברו עם הזמן.

"חיסכון נוסף הוא באנרגיה. בתאגידים רבים מופעלות משאבות על-מנת להעביר את המים אל הצרכן. תאגיד הררי הנדרש להעלות מים מהשפלה אל ההר, לדוגמה, מוציא המון אנרגיה בתהליך ולכן איתור נזילות ותיקונן חוסך באנרגיה שמתבזבזת על דחיפת מים שזולגים החוצה מהצינור. החיסכון הנוסף קשור לעלויות החלפת הצנרת. בלי מידע על מצבה, תוחלף פעמים רבות צנרת ישנה שעדיין תקינה ושמישה ואילו צנרת חדשה יותר אך רקובה תישאר בשטח.

"בנוסף לכל אלו, ללא שימוש בטכנולוגיות, התאגידים בדרך כלל מגייסים עובדים רבים לטובת ביצוע סקר נזילות ידני – אחת לחצי שנה, לדוגמה. זהו תהליך ארוך, לא יעיל, ומצריך עובדים בעלי ניסיון שלא תמיד יש בנמצא".

התרחבות בינלאומית והסכם הפצה בלעדי בארה"ב

   חיישן על-קרקעי

אקווריוס ספקטרום פרשה עד היום למעלה מ-5,000 חיישנים המותקנים בפרויקטים שונים בארץ ובעולם, וסייעה לתאגידי מים להפחית את אובדן ההכנסות ממים (Non-Water Revenue) בעשרות אחוזים. החיסכון המצטבר במים שהביאה החברה ללקוחותיה נאמד במיליוני מטרים מעוקבים.

במחקר שנערך בתאגיד הגיחון בירושלים, בחלוף שנתיים מהטמעת המערכת של אקווריוס ברחבי העיר, נמצאה ירידה של כ-20% בפחת המים. בנוסף, נרשמה מגמת ירידה בכמות פרצי המים – כלומר, בהיקף 'הנזילות הגלויות' שהיו קודם לכן במגמת עלייה.

במקביל להצלחתה בפרויקטים בארץ, מוכרת אקווריוס לתאגידים גדולים ברחבי העולם כדוגמת SUEZ העולמי ו-Thames Water בלונדון הנחשב לאחד הגדולים בעולם. אקווריוס זוכה להכרה ביתרונותיה התחרותיים במקומות שונים בעולם, תוך שהיא רושמת הצלחות אל מול המתחרים במספר פיילוטים משמעותיים.

לאור זאת, חתמה החברה לאחרונה על הסכם בינלאומי אסטרטגי עם חברת טרימבל (Trimble) הנסחרת בנאסד"ק (TRMB) ומשמשת כיום כמפיצה הבלעדית של אקווריוס בארה"ב. במסגרת שיתוף הפעולה, משלבת Trimble בימים אלו את הטכנולוגיה של אקווריוס כחלק ממערך הפתרונות הכולל שלה לשוק המים בארה"ב, מהשווקים בעלי הפוטנציאל הגדול ביותר לתחום בו פועלת אקווריוס. שילוב הפתרון של אקווריוס עם חיישני לחץ ומערכת Trimble® Unity (מערכת ענן מבוססת GPS) מציע מערך שלם של יישומים וכלים התומכים בניהול חכם של מים.

חיישן תת-קרקעי

מענה טכנולוגי לתאגידי המים בישראל

אקווריוס ספקטרום הטמיעה את הטכנולוגיה שלה במספר ערים מרכזיות בישראל, בשיתוף תאגידי המים 'מי נתניה', 'מי מודיעין', 'הגיחון', 'עין כרמים' ו'אל עין'. לאחרונה, זכתה החברה בשני מכרזים גדולים בהיקף כולל של כ-5 מיליוני שקלים, במסגרת 'קול קורא' לטכנולוגיות חדשניות של רשות המים. החברה תטמיע מערכת חכמה לאיתור דליפות מים סמויות ולניתוח מצב צנרת בחולון ובתל אביב, בשיתוף תאגידי המים 'מי שקמה' ו'מי אביבים', וכן עם רשות המים שתעניק את מרבית המימון בפרויקטים הללו.

בעיר חולון יבוצע כיסוי מלא של רשת המים באמצעות 550 חיישנים אקוסטיים, שינטרו יומיומית את הצנרת התת-קרקעית ויספקו נתונים על נזילות; וכן יבוצע ניתוח מצב הצנרת בעיר – פעולות שיאפשרו לתעדף את קטעי הצנרת הזקוקים להחלפה. בעיר תל-אביב יבוצע כיסוי של הצנרת הראשית בעלת קוטר גדול, באמצעות 150 חיישנים המשלבים הידרופוניים וחיישני לחץ שיאפשרו גם לאתר את הנזילות הסמויות וגם לנתח את מצב הצנרת.

אקווריוס ספקטרום נוסדה ע"י היזמים דוד ובורי סולומון בשנת 2009 בחממה הטכנולוגית האצ'יסון-כנרות, והינה חלק מקבוצת Hutchison Water אשר פעילה בתחומי המים והקלינטק, ונתמכת על-ידי קונצרן CKH Holdings Limited הבינלאומי.

תגובות

Comments are closed