העונה החמה

העונה החמה

פריטים נדירים מהאוספים של היוצר והזמר צביקה פיק, כמו גם בגדים מקולקציות הדגל של מעצב האופנה העילית ירון מינקובסקי, הם רק חלק ממה שאפשר לראות בתערוכות של עונת העיצוב הישראלית החדשה בחולון

מאת: אודית לורן בלקין
Designer סגנון חיים

כמדי ספטמבר, גם השנה (11/9) תיפתח בחולון עונת העיצוב הישראלית. 170 התערוכות ומאות המעצבים שהציגו בשנים הקודמות הם עדות לבית החם ולבמה המכובדת שמעניקה העיר חולון לעיצוב ישראלי ולמעצבים ישראלים ותיקים וצעירים.

ארבע תערוכות בארבע גלריות שונות יפתחו בו-זמנית את עונת העיצוב 2017/2018. תערוכת הדגל "מעלה, מעלה! צביקה פיק: התערוכה", תיפתח בגלריית "החווה" ותציג מבט חדשני על היוצר והזמר צביקה פיק, שהגיח לתודעת הקהל המקומי בשנות ה-70, כשנבחר לככב בתפקיד הראשי במחזמר "שיער". מאז, נחשב פיק מבין המקוריים, המצליחים ופורצי הדרך בפופ המקומי. במסגרת התערוכה יוצגו פריטים אישיים של פיק, ולצדם עבודות של מעצבים ואמנים עכשוויים המתייחסות לדמותו האייקונית ולהשפעתו על התרבות הישראלית, בהן עבודות של ורדי כהנא, קרן שפילשר, בן לם, מולה עשת ואחרים (ראו תמונה בראש העמוד).

התערוכה תבחן את עשייתו האמנותית, המוזיקלית והאופנתית של פיק, כמו גם את הבשורה המהפכנית שהביא, את פולחן הכוכבות ואת האופן בו סלל את הדרך לאמנים המעזים לשבור גבולות ומגדרים. עוד תבדוק התערוכה כיצד הושפע פיק מתרבות הגלאם, הרוק והניו-וויב בפופ הבינלאומי של שנות ה-70 וה-80, והפך לאייקון תרבות המזוהה עם תלבושות צבעוניות, מלודיות מורכבות, הופעות בימתיות וטלוויזיוניות מרהיבות, שלל פרויקטים עליהם הוא חתום ותופעות קיצוניות של גילויי הערצה.

כשאוצרי התערוכה, ד"ר גיא מורג צפלביץ' ורפי וזאנה, נשאלים מדוע בחרו דווקא בפיק כנושא לתערוכה, הם מסבירים שלכישרון כמו שלו פשוט אין תאריך תפוגה וכי דמותו כפרפורמר הייתה ונשארה תמיד מתובלת בססגוניות ובמסתורין. יחד עם זאת, טוענים השניים, התערוכה לא עוסקת בשאלה האם צביקה פיק הוא קונצנזוס או שנוי במחלוקת, אלא שבעצם קיומה קובעת התערוכה שלפיק ולעשייה המוזיקלית שלו יש השפעה משמעותית על התרבות הישראלית.

"מבחינתנו, מדובר בתערוכה ממלכתית המהווה מחווה לפיק כיוצר ולכן יש בה תמהיל המגשר בין נוסטלגיה לבין חדשנות, ומשלב בין יוצרים ותיקים ליוצרים חדשים. לשם כך, בחרנו ביצירות אייקוניות המסמלות את דרכו הארוכה של פיק, ובהן תלבושות, הפקות אופנה, צילומים משפחתיים, תקליטים, פרסים, קטעי וידיאו, קליפים ופריטים מהאוסף הפרטי שלו", מסבירים וזאנה וד"ר מורג צפלביץ'.

"היצירות המוזיקליות של פיק, שכתב והלחין לעצמו ולאחרים, מאופיינות בכך שהקדימו את זמנן וחידשו לא מעט בזירה המוזיקלית הישראלית. ולראייה, העובדה שהן מצליחות להישאר בתודעה ולהישמע מקוריות ומחדשות לאורך זמן. סדרות הטלוויזיה ומחזות-הזמר שנוצרו במהלך השנים בעקבות יצירותיו, הוכיחו שפיק מצליח להמציא את עצמו מחדש, להישאר רלוונטי ומשמעותי ולהשפיע על סצנת הבידור", מוסיפים השניים.

צוות מיומן ומקצועי, עוזרת אישית ואיש יחסי ציבור המלווה את פיק, סייעו רבות בהכנת התערוכה. "התרגשנו מאוד להיחשף לחדר שלו, שנראה כמו חמ"ל צבאי, חי ותוסס, אותו הוא מכיר ומעורב באופן אישי בכל עניין ודבר, עד אחרון הפרטים. לצד הזיכרונות הממוסגרים על הקירות, על שולחן העבודה תמיד מונחים 'פרויקטים בדרך', המעידים על התחדשות מתמדת ומבט ששואף קדימה והלאה", אומרים השניים.

בעת הכנת התערוכה, הם מעידים, עלו לא מעט סיפורים מעניינים סביב הופעותיו הבימתיות של פיק, ההשקעה שלו במראה החיצוני מרגע צאתו מהבית ועד הקשר שנוצר עם הקהל כשהוא עולה לבמה, ליצירת חוויה מושלמת. "בתערוכה אפשר יהיה לראות, למשל, כמה פריטי לבוש שעוצבו ונתפרו במיוחד עבור פיק, שנשמרו על ידו בהקפדה רבה", מגלים האוצרים.

מימין: שמלת זהב פרנזים צפופים. ירון מינקובסקי (צילום: גיא כושי)
משמאל: קולקציית "אלף לילה ולילה" 1989. ירון מינקובסקי (צילום: אלדד מאסטרו)

קו התפר

תערוכה נוספת, שתיפתח בגלריית המשכן בית מאירוב, היא "ירון מינקובסקי – רוקם חלומות. עבר, הווה, עתיד – ציוני דרך". תערוכה זו תסקור שלושים שנות יצירה של קולקציות, דגמים, עיצובים וציוני דרך של מעצב האופנה ירון מינקובסקי. בתערוכה מוזמן הקהל להתוודע למשנתו של מינקובסקי, הדוגלת בשילוב בין אופנה לבין אמנות. דגמי האופנה העלית שיוצגו בתערוכה מאפיינים את עבודותיו – גזרות מוקפדות, בדים איכותיים וגימורים מושלמים, כמו גם שילוב מרגש ומפתיע ביחסים שבין גזרה, בד, צורה, מרקם וצבע.

ההחלטה לערוך רטרוספקטיבה לירון מינקובסקי, שנחשב לאחד מבכירי מעצבי האופנה בישראל, אינה מקרית: "ירון מינקובסקי פועל כבר למעלה משלושים שנה והינו מהיחידים שעדיין מעצב ומייצר בסטודיו שלו בתל אביב", אומרת אילנה כרמלי-לנר, אוצרת התערוכה. "אחרי תקופת זמן כל כך פורייה, הגיע הזמן שגם הקהל הרחב ייחשף ליצירותיו ויכיר את המסע המרתק שעבר עד היום, ושצפוי לו בעתיד".

כרמלי-לנר אמנם אינה בטוחה שיש עוד הבדל בין אופנה מקומית לבין אופנה בינלאומית, אך מציינת שאם אכן יש אופנה מקומית, הרי שהיא מצומצמת מאוד ביחס ליכולות הקיימות כאן. יחד עם זאת, לטעמה יש עדיין מספר מעצבי אופנה שמטביעים חותם בסצנה המקומית והבינלאומית ובהם מינקובסקי, הנחשב לאחד מעמודי התווך של עיצוב האופנה בישראל. לדבריה, ייחודו של מינקובסקי, בין היתר, הוא בנאמנות מתמשכת לכתב יד המזוהה עמו, שאינו משתנה בעקבות גחמות וטרנדים חולפים. "השורשיות והמקומיות של מינקובסקי מתבטאות בקולקציות השונות, לרבות זו הנקראת 'חזרה לשורשים' ושאותה ניתן יהיה לראות בתערוכה", מסבירה האוצרת.

התערוכה אודות מינקובסקי היא תוצאה של עבודת צוות משותפת לו ולכרמלי-לנר, שבמהלך שישה חודשים נברו יחד בארכיון של מינקובסקי, שוחחנו ודנו רבות בנרטיב של התערוכה וקיבלו יחד החלטות. "במהלך התקופה הזו התאהבתי לא רק בצניעות ובענווה של ירון כמעצב וכאדם, אלא גם בחיפוש המתמיד שלו אחרי כיוונים חדשים, בבחירה בחומרים יוצאי דופן שאת חלקם הוא מייצר בעצמו, ובעיסוק בפרטים הקטנים. עבודת היד הסיזיפית המאפיינת את יצירתו היא יחידה במינה ומעוררת הערצה", מעידה כרמלי-לנר.

"מבין הפריטים הבולטים בתערוכה אפשר יהיה לראות את קולקציית 'ירושלים של זהב', אותה עיצב עבור לאה גוטליב ו'גוטקס' כשהיה סטודנט; פריטים מקולקציית 'אלף לילה ולילה', שזיכתה אותו בפרס המעצב הצעיר הטוב באירופה ונלבשה על-ידי אורנה ומשה דץ כשייצגו את ישראל באירוויזיון; פריטים משובצים אבני סברובסקי ופלסטיק מקולקציית 'קלידוסקופ', ובגדי קיץ מקולקציית 'פופ ארט' שעיצב בהשראת תרבות הקומיקס, סרטים מצוירים וגיבורי-על מבדי מגבת מוכנים שקנה, גזר ותפר מחדש", מסכמת כרמלי-לנר.

בזוקה ג'ו (צילום: אורן גולן)

בין הרמוניה ודיסהרמוניה

שתי תערוכות נוספות ייפתחו במסגרת עונת העיצוב. האחת, תערוכתה של חני נחמני "מוזאיקה בסביבת מגורים", שתיפתח בגלריה חנקין, ובמסגרתה יוצג מגוון רחב של עבודות המבטאות הרמוניה בין שמישות ואסתטיקה. בעבודות שיוצגו השתמשה נחמני במצע ובחומר שנועדו לתת חזות חדשה לחפצים ישנים, תוך דגש על התחדשות, שימוש חוזר ושמירה על איכות הסביבה. העבודות מחברות שברים ישנים לכדי שלמות חדשה ומשקפות את אהבתה לחומרים ולצבעים.

התערוכה השנייה, "המין השלישי – אבולוציה", של אמן הפופ-ארט האוטודידקט בזוקה ג'ו, שתוצג בחוצות שדרות דב הוז. בתערוכה יבטא האמן את תפיסת עולמו, לפיה האדם יכול לבחור את מינו מבלי לאבד את זהותו המקורית באמצעות שילוב אותו הוא מגדיר "המין השלישי".

את זאת הוא עושה באמצעות הצגת דמויות סוריאליסטיות המשלבות קטבים קיצוניים, בני אצולה וזונות רחוב, פורטרטים עצמיים, חיות, סמלים ואותיות.


[email protected]

תגובות

Comments are closed