החלונות הגבוהים

החלונות הגבוהים

לפופולריות הרבה שצובר סגנון הבאוהאוס באדריכלות הישראלית מעניקה חברת קליל מענה עיצובי ופונקציונלי בעיצוב חדשני של מערכת חלונות ודלתות מסדרת קליל באוהאוס 5600

מאת: מיכל אסף (צילומים: יח"צ קליל)
Designer סגנון חיים

סגנון הבאוהאוס (Bauhaus), הזוכה בשנים האחרונות לעדנה מחודשת, קנה לעצמו מקום של כבוד באדריכלות הישראלית. אותו סגנון בנייה שמקורו בגרמניה, שינה, בתל אביב בעיקר, את חוקי המשחק הנדל"ני והפך שם נרדף לסגנון בנייה אנין ומוקפד. זאת חרף העובדה שבתחילת דרכו התכוונו אמנים, מעצבים ואדריכלים שקידמו את הסגנון האדריכלי הזה לתכנן בתים למעמד הביניים.

האמונה שהבית נבנה מתוך צרכיו של האדם המתגורר בו, התבססה על פונקציונליות הן בחיצוניות והן בתוך המבנים. מסיבה זו מבנים שנבנו בסגנון הבינלאומי, הנשען על הבאוהאוס, נקיים מעיטורים והקווים הם לרוב חלקים בעלי צורות בסיסיות – ריבוע מלבן עיגול, וגם הסימטריות איבדה את חשיבותה אם לא שירתה את הפונקציונליות.

חלונות מסדרת קליל באוהאוס 5600

בשנות ה-30 של המאה הקודמת הגיעו מאירופה לתל אביב אדריכלים רבים שהושפעו מהסגנון הבינלאומי. אז התאפיינה העיר בתנופת הבנייה ורוב הבניינים בה נבנו בסגנון זה. אחד האלמנטים הבולטים – המרפסות העגולות והחלונות האנכיים בחדרי מדרגות, שנועדו ליצור תאורה טבעית ולמנוע התחממות. אגב, בעניין המרפסות המעוגלות של תל אביב קיימת אי הסכמה לגבי התאמתן לסגנון הבינלאומי. יש הסוברים שהן ביטוי להתאמת הסגנון לאקלים הים תיכוני על ידי האדריכלים האירופאים שפעלו בארץ, כשהמטרה היא קירור המבנה והכנסת אוורור רב. בנוסף, בלט ניצול מיטבי של המגרשים שעמדו לרשות המתכננים, שלא היו בעלי קווים ישרים.

הפונקציונלי הוא היפה

הפופולריות הרבה שצובר סגנון הבנייה הזה הניעה את חברת קליל, הידועה כמי שנוהגת לספק מענה עיצובי ופונקציונלי למגמות החמות ביותר בענף הבנייה, לייצר את סדרת קליל באוהאוס 5600. תהליך הפיתוח של הסדרה כלל סקירה דקדקנית של המגמות בשוק, על מנת לתת להן מענה מתקדם. כך יצר החיפוש אחר מראה מינימליסטי, חלון עם קווים צרים, פינות ישרות וסימטריה בסגנון חלוקות חדש ומחודש התואם את הסגנון הבאוהאוס (הבינלאומי).

במקביל, ועם גידול הביקוש למפתחים גדולים, נותנת המערכת מענה לחלונות גדולים משמעותית מאלה הקיימים בקו הבלגי של החברה. יתרון נוסף, הקשור לביקוש למערכות ידידותיות לסביבה ויעילות אנרגטית, קידם פיתוח מערכת אטומה יותר, המאפשרת יישום של סוגי זיגוג חכם, מבודד אנרגטית ואקוסטית, אותו מקדמים בחברה גם במסגרת פעילות קליל GLASS.

תהליך הפיתוח כלל "עיצוב 360". בניגוד למרבית החלונות "המטופלים" רק בחזית הפונה לפנים הבית, כל חזיתות החלון זכו להתייחסות עיצובית ולמראה נקי ומינימליסטי, עד כמה שניתן. Functional is Beautiful (פונקציונלי הוא יפה) שהוא אחד מעקרונות הבאוהאוס, בא לידי ביטוי במראה מוצרי סדרת באוהאוס 5600. המערכת ורסטילית מאוד ויכולה להציג מגוון רחב של סגנונות בעזרת בחירה נכונה של חלוקות וגוונים.

בחברת קליל בחרו להציג חידוש המאגד את שימור סגנון הבנייה הפופולרי עם חדשנות בת ימינו

מוצרי הסדרה מתאפיינים בפונקציונליות עם אפשרות לזיגוג בידודי מתקדם המעניק גם יתרונות של בנייה ירוקה, בשל הרחבת ההיצע לזיגוג מבודד, אנרגטית ואקוסטית.

הסוגיות שהעסיקו את מורי הבאוהאוס ותלמידיו קרובות לשאלות הבוערות כיום יותר מתמיד: אדם מול מכונה, אינדיבידואל מול חברה, מוצרים ייחודיים לעומת ייצור תעשייתי, סדרתי או המוני, והצורך הגובר בשיתוף פעולה בין-אישי ובין-תחומי. כפועל יוצא גם ניתן דגש ייחודי ברמת פיתוח המוצר לתהליכים, במטרה לפתח מוצרים פונקציונליים, איכותיים ויפים לשימוש יומיומי, שיהיו בהישג ידם של המעמדות הנמוכים ויביאו לשיפור חייהם. כך בדיוק בחרו בחברת קליל, להציג חידוש המאגד את שימור סגנון הבנייה הפופולרי עם חדשנות בת ימינו.

 


www.klil.co.il

תגובות

Comments are closed