תעשיית ההיי-טק נרתמת לפיתוח דור הסייבר הבא

תעשיית ההיי-טק נרתמת לפיתוח דור הסייבר הבא

באמצעות שיתוף פעולה הדוק עם תעשיית ההיי-טק הישראלית, המרכז לחינוך סייבר של קרן רש"י פועל לעיצוב הדור הבא של מומחי הסייבר בארגונים. שיתוף הפעולה בא לידי ביטוי במגוון אפיקים, כולל מתנדבים מחברות היי-טק המהווים מנטורים לחניכים, שנהנים משיח מרתק ויצירתי

מאת: דנה אביגיל
טכנולוגיה והייטק סייבר

ישראל היא מהמדינות המובילות בעולם בתחום חברות ההזנק, היא מהווה מוקד פיתוח מרכזי של חברות בין לאומיות בתעשיות הטכנולוגיות ונחשבת שחקנית מרכזית בתחום הסייבר. יחד עם זאת, קיים פער בין הצורך במומחי סייבר ובין היקף כוח האדם בפועל, והתחזיות צופות שפער זה ילך ויגדל. מתוך הצורך הזה נולד המרכז לחינוך סייבר, שמפתח ומכשיר את הדור הצעיר למקצועות הסייבר, בדגש על בני נוער בחטיבת הביניים ובביה"ס התיכון.

פעילות המרכז החלה לפני שבע שנים עם התכנית החלוצית "מגשימים", שיתוף פעולה ייחודי של קרן רש"י ומשרד הביטחון, במטרה לתת לבני נוער מצטיינים מהפריפריה הזדמנות ללימודי סייבר ולהשתלבות ביחידות העילית של צה"ל. מאז המרכז גדל ופיתח תכניות נוספות לקהלים מגוונים במטרה להכשיר את דור הסייבר הבא. בוגרי התכניות השונות משתלבים בהצלחה ביחידות הטכנולוגיות של צה"ל במהלך שירותם הצבאי, צוברים ניסיון מעשי מגוון ומתכננים את המשך ההתפתחות המקצועית בלימודים אקדמיים בתחום.

סיורים לימודיים

נדבך חשוב בפעילות המרכז לחינוך סייבר הוא שיתוף הפעולה ההדוק עם התעשייה הטכנולוגית, מתוך רצון אמיתי של התעשייה להיות שותפה בעיצוב דור הסייבר העתידי וליהנות מפירות ההשקעה בטווח הארוך.

שיתוף הפעולה בא לידי ביטוי במגוון אפיקים:

חניכות בסיור לימודי (צילום: צוות 'מגשימים')

  חניכות בסיור לימודי
  (צילום: צוות 'מגשימים')

התנדבות של מתכנתים לתפקידי מנטורים ותומכי הוראה – מנטורים אלה מלווים את תהליכי הלמידה בכיתות ובאמצעות הקשר הישיר נהנים החניכים ממודל חיקוי בעל ניסיון מעשי והבנה של העולם הטכנולוגי. בשנת הפעילות הנוכחית מתנדבים בתוכניות השונות למעלה מ-150 אנשי היי-טק, התורמים לעשייה חינוכית-חברתית, תוך השפעה על עיצוב דור העתיד, ונתרמים משיח מרתק ויצירתי.

סיורים לימודיים של חניכי התוכניות בחברות הטכנולוגיות – סיורים אלה משולבים בהרצאות תוכן ומעגלי שיח. דרך הסיורים נחשפים החניכים לעשייה הטכנולוגית הלכה למעשה, זוכים להכיר מקרוב את תעשיית ההיי-טק הישראלית, לפגוש אנשי מקצוע ולשמוע ממקור ראשון על תחום עבודתם. לסיורים הללו תפקיד חשוב בתהליך ההכשרה הארוך של החניכים, והם מאפשרים ערך מוסף שלא ניתן לקבל במפגשי הלמידה הפרונטליים.

שילוב מדריכי התוכניות והבוגרים בחברות הטכנולוגיות – מדריכי התוכניות השונות הינם סטודנטים, לרוב במסלולי הנדסת תכנה ומדעי המחשב, שעוסקים בהדרכה, בפיתוח ובליווי פרויקטים במקביל ללימודים. עם סיום הלימודים הם מצוידים בידע רב בתחום הסייבר ובניסיון מעשי ייחודי, ובשל כך מהווים מועמדים אטרקטיביים להשתלבות בתפקידים שונים בתעשייה הטכנולוגית. גם לאחר תום הלימודים, רובם מנסים להמשיך ולשלב את ההדרכה וההתנדבות במסגרת פעילות המרכז יחד עם קריירה מקצועית בהי-טק, מתוך חיבור עמוק לעשייה החברתית ורצון לשמור על קשר הדוק עם החניכים.

מדריכי "מגשימים" בכנס סייברטק (צילום: כפיר בולוטין)

מדריכי "מגשימים" בכנס סייברטק (צילום: כפיר בולוטין)

המענה הנכון למצוקת כוח האדם

שגיא בר, מנכ"ל המרכז לחינוך סייבר, מספר על שיתוף הפעולה הנרחב עם תעשיית ההיי טק הישראלית: "אנחנו נרגשים כל פעם מחדש מההירתמות של חברות ההיי-טק ומהמחויבות שלהן להצמיח את דור הסייבר הבא. חברות מסוימות בוחרות להתמקד בעידוד ושימור נערות בתכניות כמו Microsoft, Dell-Emc, HPE וחברות נוספות שמארחות האקתונים וכנסים ייעודיים, כמו גם חברת Lockheed Martin ששותפה איתנו במחנה קיץ ייעודי. חברות אחרות שותפות באירועי שיא של התוכניות, דוגמת Checkpoint ו-Algotec שמארחות מפגשי תוכן שונים, לצידן שורה ארוכה של חברות רבות שרותמות מתנדבים מקרב עובדיהן וכן מארחות סיורים לימודיים של החניכים: Qualcomm ,Cyber Ark Amdocs, ECI, Kodak, Comsec, NSO, Verint, IBM, Phillips, Autodesk, E&Y, Cisco ועוד רבות נוספות.

"המרכז לחינוך סייבר נמצא בצמיחה מתמדת וממשיך לרתום אנשי תעשייה מחוד החנית הטכנולוגית ולפתח תכניות חדשות, בכדי להגיע לכמה שיותר בני נוער מהפריפריה הגיאוגרפית והחברתית. חשיפה לעולמות הטכנולוגיים מגיל צעיר, ללא הבדלים מגדריים וחברתיים, היא המפתח להעמדת הדור הבא.

"שיתוף פעולה בין כלל הגורמים בתחום – התעשייה, האקדמיה, הממשלה והמגזר השלישי – הוא המענה הנכון למצוקת כוח האדם בתחום הגנת הסייבר, שהולך ומחמיר ועלול לפגוע ביכולת אבטחת המידע של אלפי ארגונים בישראל. אנו תורמים תרומה משמעותית לסגירת הפערים בתחום ומעוניינים שעוד חברות סייבר יצטרפו למאמץ המשולב עימנו".


אם גם אתם רוצים להשפיע על פיתוח דור הסייבר הבא, צוות המרכז לחינוך סייבר ישמח לשמוע מכם [email protected]

תגובות

Comments are closed