המדריך לראייה טובה: דברי פתיחה

המדריך לראייה טובה: דברי פתיחה

מאת: מערכת המדריך לראייה טובה (צילומים: יח"צ)
בריאות ורפואה המדריך לראייה טובה

נדין הולנדר

החודש התפרסם בעיתון היוקרתי Lancet מאמר המסכם את כל הנתונים המחקריים בעולם על הסיבות לאובדן ראייה בין השנים 1990-2015, והתחזית לשנת 2020. קבוצת מומחים לאובדן ראייה מסכמת את הסיבות וקובעת שחלה ירידה בכל הגילים בקרב אנשים עם עיוורון, וראייה ירודה בלבד עבור חולים ברטינופטיה סוכרתית בה חלה עלייה בתחלואה. למרות זאת, מספר האנשים הסובלים מעיוורון וראייה ירודה בעולם גדל עקב גידול האוכלוסייה והזדקנותה.

לרגל חודש המודעות לבריאות העין התשיעי, הזמינה עמותת לראות סקר על תדירות ביקור אצל רופא העיניים. אחד מכל שני ישראלים הנמצאים בקבוצת הסיכון הגנטית, אשר להם או לבני משפחתם יש מחלת עיניים, לא נבדקו בשנתיים האחרונות אצל רופא עיניים! עמותת לראות ממליצה לא לעצום את העיניים וללכת להיבדק אצל רופא עיניים.

כמו כן אנו מזמינים אתכם להתייעץ ישירות עם רופאי עיניים בכירים, אשר מנהלים את הפורומים באתר עמותת לראות, ולהעשיר את הידע בקריאת תכנים במוספים השנתיים שלנו, תכנים המובאים על ידי טובי הרופאים, כולם באתר עמותת לראות.

הנכם מוזמנים להשתתף החודש בכנסים לציון חודש המודעות:

ביום שישי 29.12, כנס בהרצליה בהיכל בעיר, במסגרתו ד"ר ענת רובינסון, רופאה בכירה מהמרכז הרפואי רבין ומומחית לגלאוקומה, תרצה על בריאות העין במעגל החיים (הכניסה חופשית).

ביום חמישי 28.12 יערך כנס במרש"ל חיפה, בשיתוף מגדל אור, על חידושים בגנטיקה של מחלות עיניים מעוורות במשפחה – ראו תוכנית באתר עמותת לראות.

לסיום, אבקש להודות לכל המתנדבים התורמים, ובניהם קרן אוקסיטן, חברות נוברטיס, באייר ואבבי, של 2017, שאיפשרו לנו פעילות מגוונת לקידום הרפואה המונעת בעיניים, ביניהם פרויקט הניידת לבדיקות עיניים לקשישים וניצולי שואה, בדיקות סקר עיניים לילדים בגנים, קמפיין מימון המונים לגיוס תרומות לבדיקות עיניים לקשישים נזקקים, והקמת אגודת ידידים לצד הוועד המנהל.

אני מזמינה כאן את המעוניינים להצטרף לקבוצת חברי אגודת הידידים, במטרה לסייע לקידום המחקר והרפואה המונעת בעיניים בישראל.

קריאה מהנה במוסף השנתי לבריאות העין,

נדין הולנדר,

מנכ"ל עמותת לראות

[email protected]www.eyes.org.ilwww.lirot-rp.orgwww.lirot.org | 09-9518475

===========================================================================

       פרופ' דני געתון

לכבוד הוא לי לפתוח את המדריך לראייה טובה של עיתון הארץ ושל עמותת לראות לדצמבר 2017. למוסף זה כבר יש מסורת ארוכת שנים עם פרסומו מדי שנה, ביוזמה הברוכה של העמותה.

חלק ניכר מבעיות ומחלות בעיניים ניתן למנוע או לטפל בצורה יעילה וטובה, אם הן מאובחנות מוקדם יותר. מעריכים שכמחצית מאובדני הראייה בעולם ניתן היה למנוע באיבחון ובטיפול מוקדם. לכן גויסו גם הפעם כותבים, מומחים ברפואת עיניים בשטחים שונים, במטרה להעביר מידע חשוב לציבור על תופעות ומחלות נפוצות, שהאיבחון המוקדם שלהן בעל חשיבות מכרעת לגבי תוצאות המחלה והטיפול בה.

בגיליון זה נמצא כתבות על עין עצלה, על ראייתו של התינוק, על דלקת הענביה (אוביאטיס), על השפעת הסוכרת בעיניים, על מחלת הגלאוקומה, על ניתוחי קטרקט, על מחלת ניוון מרכז הראייה ועל היבטים מעניינים בגנטיקה. השנה גם ניתנה כאן במה למנהלים צעירים של מחלקות עיניים בישראל, שמונו לאחרונה להוביל את מחלקתם להישגים ברפואת עיניים.

אנו מברכים את מנהלי המחלקות החדשים ומאחלים להם הצלחה רבה, שכן הצלחתם היא הצלחת מדינת ישראל והמטופלים הרבים אשר יפקדו את המחלקות הללו. בהזדמנות זו אדגיש עד כמה איגוד רופאי העיניים בישראל שוקד על מקצועיות בקרב הרופאים, חברי האיגוד, מתוך מטרה לקדם מצוינות והישגים בתחום רפואת עיניים, כמובן ברמה הארצית אך גם בהישגים רבים ברמה הבינלאומית.

המצוינות במקצוע שלנו מתחילה בהוראה מעולה בקרב סטודנטים לרפואה בבתי הספר בארץ, ועוברת דרך מתן תקופת התמחות מצוינת בכל בתי החולים בישראל – כל אלה מהטובים בעולם.

תודות לגב' נדין הולנדר, מנכ"לית העמותה, על פועלה הרב ועל שיתוף הפעולה בהפקת חוברת זה. לא במקרה גיליון זה מתפרסם במסגרת חג החנוכה, הוא חג האורים, המסמל עבורנו, רופאי העיניים, את המאבק שאנו נוטלים על עצמנו על מאור העיניים של מטופלינו. חג אורים שמח.

שלכם,

פרופ' דני געתון

יו"ר איגוד רופאי העיניים בישראל

===========================================================================

 

תגובות