צמיחת המשק הישראלי טמונה בגז הטבעי

צמיחת המשק הישראלי טמונה בגז הטבעי

רן אמיר, מנכ”ל ומייסד Finepro המייצגת חברות גלובליות בתחומי גז טבעי לתעשייה ולמגזר הפרטי: “מיסוי נכון של הגז הטבעי וקביעת מחירו בשוק התחבורה ישפיעו על התפתחות המשק בשנים הקרובות. ב-2018 יגיעו לישראל משאיות לפינוי זבל המונעות בגז טבעי. המהפך בדרך”

מאת: עומר שטרית (צילומים: יח"צ)
אנרגיה טכנולוגיה והייטק

      רן אמיר

כאשר הקים רן אמיר את חברת Finepro Consulting, היה לו ברור כי “זה רק עניין של זמן עד שהמשק הישראלי יאמץ לבסוף את תגלית הגז. גם החברות העולמיות, ובראשותן יצרניות הרכב, החלו בהטמעה של הפיתוח ובמעבר לכלי-רכב המונעים בגז ובחשמל – כלומר, שאינם תלויים בדלקים יקרים ומזהמים”.

חברת Finepro נוסדה בשנת 2001 כחברת ייעוץ אולם עם התפתחותו של הגז הטבעי בישראל, החלה החברה בפיתוח עסקי תוך כדי יישום פתרונות טכנולוגיים מובילים. “הרעיון היה לכנס מומחים ויצרני ציוד אירופאים”, מסביר אמיר, “מאחר שמדינת ישראל בחרה רגולטורית להישען על התקנים האירופאים לתחום הגז והתחבורה”.

מאז, הספיקה החברה להיות מעורבת בפרויקטים ובמכרזים מסחריים בינלאומיים, ביניהם בתחומי קוגנרציה (טכנולוגיה המשלבת בין ייצור חשמל והפקת חום במטרה להשיג ניצול יעיל יותר של הדלק או הגז), רוח וגאותרמי PV. כיום מייצגת Finepro , במסגרת פעילותה בישראל, מומחים וחברות בינלאומיות שצברו ניסיון רב בעולם הקוגנרציה והגז (NG/LNG/CNG).

יחידת PRMS של חברת Tartarini

מגוון קשרי עבודה מסחריים

חברת Finepro מציעה שירותי ייעוץ בתכנון הנדסי ובמתן פתרונות (TK) מלאים לחברות הנדסה, לחברות קבלניות ולמפעלי תעשייה, בתהליך לבחירת הפתרון הטכנולוגי המתאים תוך בקרה תקציבית מתאימה. לחברה קשרי עבודה מסחריים מול יצרנים מובילים כגון EDF Energy, Edison, Finmeccanica (Leonardo), Fata, Eni ואחרים.

החברה מייצגת בארץ את Sherden Gas האיטלקית – חברה מובילה שמאחוריה 70 שנות ניסיון בתכנון ובביצוע של מערכות להובלת גז טבעי לתעשייה ולמגזר הפרטי – ורק לאחרונה סיימה פרויקט נרחב של הנחת תשתיות גז באורך של 450 ק”מ באי סרדיניה.

החברה פיתחה תוכנה ייעודית המשמשת ככלי עזר למתכננים ולחברות הנדסה, בכל הקשור לתכנון מערכות הולכה מתקדמות תוך שמירה ואופטימיזציה מתמדת של הלחצים – במיוחד בתנאי טופוגרפיה משתנים כמו אלו שבאיטליה או בסרדיניה.

חברת Finepro מייצגת בנוסף את System Gas Italy, חברה קבלנית לביצוע תשתיות ומערכות גז – החל ממערכת ההובלה (Greed) ועד לבית הלקוח. בנוסף, החברה מייצרת ומתקינה מערכות מפחיתי לחץ (PRMS) והיא קבלן הביצוע העיקרי של חברת Tartarini האיטלקית מקבוצת Emerson.

בתחום התחבורה, מייצגת החברה בישראל את Idro Meccanica Modena Italy – יצרנית עולמית למדחסים ותחנות תדלוק, שכבר בשנות ה-60 רשמה פטנט עולמי ופיתחה מדחס הידראולי מתקדם מסוגו. מאז, ביצעה והתקינה החברה למעלה מ-1,500 פרויקטים שונים ברחבי אירופה ואסיה.

בתחום מערכות אחסון גט”ד (גז טבעי דחוס), מייצגת Finepro את החברות הבאות : EKC הגרמנית, RECOMA האיטלקית, Worthington האוסטרית וחברת-הבת הפולנית Stako. “באמצעות חברות אלו”, אומר אמיר, “אנו מציעים ‘פתרונות אחסון’ בגדלים שונים של גז טבעי דחוס. כל החברות שאנו מייצגים פועלות ומייצרות על-פי התקנים המחמירים – האירופאיים והישראליים”.

יחידת מדחס הידראולי של Idromeccanica הכולל יחידת קירור כחלק מתחנת תדלוק ניידת

צמיחה בשוק ‘הסבות כלי רכב’

“אנו רואים תזוזה בתחום הגז בשוק הישראלי”, אומר אמיר, “בשנת 2018 יגיעו לישראל אוטובוסים ומשאיות זבל מונעי גט”ד, ועד הגעתם לא יופעלו בישראל תחנות תדלוק קבועות. בהתאם, שתי החברות כבר סיימו תכנון ופיתוח של תחנת תדלוק ניידת הכוללת יחידת אחסון גט”ד, מדחס ושתי יחידות תדלוק בעלות כושר דחיסה של 700-4000 קו”ב גז בשעה. התכנון קיבל לאחרונה את אישורי הרשויות בישראל, ובתחילת 2018 מתכוונת החברה לייצרו ולהתחיל בהפעלתו”.

אמיר מסביר כי אם המעבר של הרשויות המקומיות לשימוש במשאיות זבל מונעות גט”ד יעבור בהצלחה, יצטרפו רשויות נוספות בכל הארץ שכן מדובר בחיסכון משמעותי של העלויות הכספיות ובהפחתת הזיהום באזורי מגורים.

“נזכיר שמרבית יצרני הרכב הפרטיים הודיעו זה מכבר שהם עוברים למנועי גז או חשמל”, מציין אמיר, “כך שאנו צופים גם התפתחות מעניינת בשוק ‘הסבות כלי רכב’ באמצעות ערכות מתאימות שימירו את השימוש מדלק לגז טבעי. בהקשר זה אנו מייצגים Omnitek הטורקית, חברה מובילה בפיתוח ערכות להסבות כלי רכב פרטיים ומשאיות”.

מה כוללת פעילותכם בישראל?

“חברת Finepro כבר מעורבת במספר פרויקטים בישראל, הכוללים הסבה של מערכות גנרציה עצמאיות מסולר לגז טבעי. עקב מגוון היועצים והספקים שעומדים לרשותנו, יודעת החברה לספק פתרון מלא לפרויקט הסבה שיכול לכלול אחסון, מערכת הפחת לחץ, מערכת דחיסה ומערכת גנרציה מהמתקדמות מסוגה. את זאת אנו מבצעים באמצעות חברת Mergen Italy, יצרנית מוכרת של מערכות קוגנרציה, תחנות כוח ומערכות לאספקה ולאחסון חשמל (MPS) במקומות רבים בעולם.

“תגליות הגז בישראל הן באמת בשורה למשק הישראלי בכלל ולתעשייה בפרט. הגז הטבעי נקי יותר מכל הדלקים האחרים, מחירו נמוך באופן משמעותי מכלל הדלקים והוא עתיד לחסוך בין 40 ל-60 אחוזים מעלויות האנרגיה התרמית הדרושה לכל מפעל ובית בשנים הבאות.

“צריך לזכור, כי בתחום התחבורה הוגדר הגז הטבעי כיעד לאומי. פרסום בהקדם של מסקנות הוועדה האחראית על היקף המיסוי (הבלו) שיושת על הגז, הוא שיקבע את המשך התפתחותו של משק הגז בענף זה”.

תגובות