האישה הראשונה של כלכלת ישראל

האישה הראשונה של כלכלת ישראל

ד"ר קרנית פלוג - האישה הראשונה שמונתה לתפקיד נגידת בנק ישראל, ומי שנבחרה במגזין 'גלובל פייננס' לאחת משבעת הנגידים הטובים בעולם – קוראת לנקוט בצעדים שיגדילו את הפריון במשק בטווח הארוך ויאפשרו את המשך הצמיחה ואף את גידולה

מאת: גלית שפיר (צילום: אריק סולטן)
סחר ועסקים פורצות דרך

כלכלת ישראל ב-2018: "מצב הכלכלה הוא טוב. המשק הישראלי צומח בקצב גבוה יחסית בשנים האחרונות; שיעור האבטלה בשפל בקרב כל רמות ההשכלה ושיעור התעסוקה בשיא, והשכר במשק ממשיך לעלות בכל רמות השכר, לרבות בקרב בעלי השכר הנמוך. המצב הטוב בעת הנוכחית מחייב אותנו כבר היום להתמקד בטיפול באתגרים העומדים בפנינו לטווח הארוך – שיפור ההון האנושי ומיומנויות העובדים, שיפור סביבת הפעילות העסקית והשקעה בתשתיות. אני מקווה שהכלכלה תמשיך לצמוח בהתבסס על חדשנות ותחלחל לכלל שכבות האוכלוסייה, תוך צמצום פערים".

הביצועים הכלכליים של ישראל בהשוואה למדינות ה-OECD: "ביצועי הכלכלה הישראלית הם טובים בהשוואה בינ"ל. בניגוד להרבה מדינות בעולם, שרק לאחרונה שיעורי הצמיחה שלהן חזרו לרמה משביעת רצון מאז המשבר הפיננסי העולמי, המשק הישראלי המשיך לצמוח בהתמדה. חלק מענפי המשק, הנשענים על חדשנות וטכנולוגיה מתקדמת, זוכים לתשומת לב ועניין עולמיים. עם זאת, כשאנו משווים פרמטרים שונים מול העולם ניתן לראות שישנם דברים שמצריכים שיפור. למשל, הפריון לעובד ורמת מרבית השירותים האזרחיים והתשתיות נמוכים מאוד בישראל בהשוואה למדינות ה-OECD".

כיצד ניתן להאיץ את קצב הצמיחה במשק: "יש לנקוט בצעדים שיגדילו את הפריון במשק בטווח הארוך ויאפשרו המשך הצמיחה ואף גידול שלה. צעדים כאלו יצריכו הגדלה משמעותית בהשקעה בתשתיות ושיפור ניכר של ההשקעה בהון אנושי, לרבות בהעדפה מתקנת, שיביאו לשיפור מיומנויות העובדים במשק ולהשתלבות של כלל חלקי האוכלוסייה בשוק העבודה. בנוסף, יש להמשיך ולפעול להגברת התחרות ולהסרת חסמים, לעידוד מחקר ופיתוח בשלל תחומים (ולא רק בהיי-טק) ולטיוב הרגולציה המקומית".

יישום חקיקת שטרום

שוק הנדל"ן: "אנחנו עדים להתמתנות בקצב העלייה במחירים בשנה האחרונה, אך לא ניתן עדיין לזהות מגמה ברורה. מה שיקבע את מגמת המחירים בשוק הדיור זה הגדלה מתמדת של ההיצע – כמה יבנו, כמה יתכננו והיכן. הגענו לאחרונה לקצב של כ-50,000 יחידות דיור גם בסיומי הבנייה ולא רק בהתחלות וישנו גם גידול בהיקף קבלת היתרי הבנייה".

הרפורמות הפיננסיות שהוביל בנק ישראל: "יש רפורמות רבות שהיינו שותפים אליהם והובלנו בשנים האחרונות. תהליך הפרדת שתי חברות כרטיסי האשראי מהבנקים הגדולים (חקיקת שטרום), הקמת מאגר נתוני האשראי בבנק ישראל, התנעת מהלך שיאפשר ניידות מהירה ופשוטה של לקוחות בין הבנקים, הסרת חסמים לפעילותם של סולקים חדשים, שבעקבותיה גם ניתן היתר סליקה לסולק חדש, וייזום רפורמות במערכות התשלומים בישראל. כל צעד לכשעצמו הוא משמעותי אך הצירוף של כולם ביחד ייצור את האפקט הרצוי שחלקו כבר מורגש על-ידי הציבור".

רפורמות כלכליות שמקדם הבנק המרכזי בימים אלה: "לנגד עינינו עומד יישום חקיקת שטרום. אני חושבת שמוטב שבשלב זה נרכז את המאמצים ביישום נמרץ של הרפורמות שכבר נחקקו ופחות בגיבושן של רפורמות חדשות. בנוסף, מקודמת החקיקה של הקמת הוועדה ליציבות פיננסית, שתתרום ליכולת הגורמים השונים לפעול יחדיו בעת הצורך בעידן שבו המערכת הפיננסית עוברת שינויים גדולים".

הבנק תמיד היה עיוור למגדר

אתגרים בתפקיד: "העיקרון שעומד לנגד עינינו בניהול המדיניות המוניטרית הוא לראות את טובת המשק בכללותו ובהתאם לכך, ורק בהתאם לכך, לקבל את ההחלטה. האתגר המרכזי הוא לשקלל את ההשפעות הצפויות של המדיניות על גורמים שונים, שלעיתים עלולות להיות מנוגדות. חלק מההשפעות של החלטת המדיניות לא ברורות בעת קבלת ההחלטה, ולכן ההחלטות מתקבלות בתנאי אי-ודאות, מה שמהווה אתגר נוסף בפני עצמו. העובדה שהמשק נמצא במצב טוב היא בעיניי גם עדות לכך שההחלטות שאנחנו מקבלים הן בסך הכל נכונות, וזה בהחלט מסב סיפוק".

החזון הניהולי: "להיות קשובה לאנשי המקצוע בארגון שלי ולקבל ההחלטות בשיתוף פעולה. זכיתי לעמוד בראש מוסד שמתאפיין ברמה גבוהה ביותר של ידע ומקצוענות כך שקל לי ליישם גישה זו".

מצבן של הנשים בעמדות בכירות בסקטור הפיננסי: "בשנים האחרונות אנו עדים לכך שיותר ויותר נשים תופסות עמדות בכירות במערכת הפיננסית. אגב, בנק ישראל תמיד היה עיוור למגדר: כמחצית מחברי ההנהלה הבכירה בבנק ישראל היא נשית ושיעור דומה קיים גם לאורך כל שדרת הניהול בבנק ובקרב עובדיו".

טיפ לנשים צעירות: "להעז ולא לחשוש. לא לחשוש לבחור מסלולים שנחשבים פחות נשיים אם יש להן עניין בכך. וגם – להגיע לשותפות של ממש בכל מה שקשור למטלות המשפחתיות".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

שם ומשפחה: ד"ר קרנית פלוג

גיל ומצב משפחתי: בת 63, נשואה ואם לשניים.

השכלה: תואר ראשון ושני בכלכלה בהצטיינות מהאוניברסיטה העברית בירושלים, דוקטורט בכלכלה מאוניברסיטת קולומביה בניו-יורק.

תפקיד: נגידת בנק ישראל.

שנת הקמה: 1954

מספר עובדים: כ-830

תפקידים קודמים: כלכלנית בקרן המטבע הבין-לאומית ובבנק האינטר-אמריקאי לפיתוח, כלכלנית בבנק ישראל, מנהלת חטיבת המחקר בבנק ישראל, המשנה לנגיד בנק ישראל.

משהו אישי שלא יודעים עלייך: "קונה דרך קבע במשך שנים בשוק מחנה יהודה בירושלים, שם השתמשתי לראשונה בשטר החדש של 100 שקלים והדבר זכה לפרסום נרחב".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

 

תגובות