הזוכה האולימפית הראשונה

הזוכה האולימפית הראשונה

כבר בגיל 16 החליטה יעל ארד שהיא רוצה להיות הטובה בעולם בתחום הג'ודו. אחרי שנים של אימונים מפרכים בארץ ובעולם היא הביאה לישראל את המדליה האולימפית הראשונה. בגיל 29 פרשה לטובת עולם העסקים ובמקביל ממשיכה לפעול למען קידום הספורט

מאת: גלית שפיר (צילום: אילן בשור)
סחר ועסקים פורצות דרך

גילוי תחום הג'ודו: "בגיל שמונה הצטרפתי לחוג אמנות הלחימה של אחי יובל והתאהבתי בספורט הזה".

התחרות הראשונה: "בגיל 10.5 זכיתי בפעם הראשונה באליפות ישראל. זה היה אחד הימים המאושרים בקריירה שלי".

ההכנה לאולימפיאדה: "בגיל 16 החלטתי להפוך למקצוענית ולהקדיש את חיי להגשמת החלום להיות הטובה בעולם בג'ודו. התאמנתי שלוש פעמים ביום ונסעתי לאימונים בחו"ל עם הטובות בענף. בשנת 89' זכיתי בהישג המשמעותי הראשון שלי – מקום שלישי באירופה. השנה האולימפית הייתה הקשה בחיי. תקופה של לחץ, מתח וציפיות לאומיות. שנה לפני האולימפיאדה זכיתי במקום השלישי בעולם והמטרה להשיג מדליה אולימפית הרגישה בהישג יד".

רגע מרגש בקריירה: "הרגע שבו ניצחתי את הגרמנייה אייקוף בחצי הגמר האולימפי וראיתי את המילה ISR מהבהבת על הלוח האלקטרוני, זה הרגע שבו הגשמתי את החלום וזכיתי במדליה אולימפית".

רגע מאכזב בקריירה: "במשך חמש שנים (גילאים 17-21) לא הצלחתי לזכות במדליה באף תחרות משמעותית. זו הייתה תקופה מאכזבת ומתסכלת".

להקדיש את עצמך לחלום: "החלום להיות הטובה בעולם הוא חלום רחוק ולא מוחשי והדרך רצופה אכזבות, קשיים רבים וכישלונות. מאחר וזה ספורט אישי ישנו גם קושי כלכלי, במיוחד לפני הפריצה בגילאים בוגרים. הצורך להקדיש את עצמך לחלום מחייב שקט תעשייתי, אימונים רבים ברחבי העולם, אמונה עצמית גבוהה, נחישות ותמיכה משפחתית".

רגע הפרישה: "פרשתי בגיל 29 מיד אחרי אולימפיאדת אטלנטה בשנת 1996, אחרי 21 שנות קריירה. ידעתי שכל מדליה נוספת בארון כבר לא תהיה משמעותית כמו ההתפתחות שאני רוצה לעשות בעולם האזרחי, העסקי ובמישור המשפחתי".

להציב מטרות שמעניקות משמעות

המעבר לעסקים: "המעבר כרוך בהמון אי-וודאות ובתחושת אבל. ספורטאי פורש לחיים האזרחיים ללא כישורי חיים וגם ללא עתודות כלכליות, אבל עם מטען עצום וכלים להצלחה. אני השתמשתי בתקופת הלימודים כמסדרון לחיים ואחר כך מצאתי את דרכי לתחום מרתק של עולם המותגים והזיכיונות עד שפיתחתי מומחיות ומובילות בתחום".

עיסוק נוכחי: "בעלת חברת ייעוץ המתמחה בפיתוח עסקי ואסטרטגיה שיווקית בתחום הזיכיונות והמותגים המבוססים על סדרות טלוויזיה וסרטים. מעורבת בעולמות הסטארט-אפים בטכנולוגיות בתחום הצעצועים, מדיה וגיימינג. המומחיות השיווקית בתחום נוגעת הן לעולם הקמעונאות והן לחברות מוצרי צריכה ולחברות משחקים".

ספורט ועסקים: "מגיל צעיר למדתי להציב לעצמי מטרות שהעניקו לי משמעות לחיים: להיות אלופת ישראל, להתחרות בחו"ל, לבנות טכניקות חדשות, להיות הכי טובה בעולם. אני לא מחכה שדברים יקרו, אלא לוקחת את הגורל בידיים. הספורט מלמד להתמודד עם סיטואציות שהן חלק בלתי נפרד מעולם העסקים: מצבי לחץ קיצוניים ובמקביל התמודדות לאורך שנים עם אכזבות".

לא לפחד מאכזבות

חשיבות הספורט למערכת החינוך: "הספורט מחנך למצוינות, משמעת עצמית, שקט נפשי, מתעל את האנרגיות למקום נכון ומפחית אלימות".

מצב הספורט בישראל: "עדיין לא גובשה מדיניות ואסטרטגיה לפיתוח הספורט בישראל וחסר שיתוף פעולה מהותי בין משרד החינוך ומשרד הספורט. ההשקעות בענפי הספורט התחרותי בבני נוער נמוכים מאוד (זאת בניגוד לבוגרים), להיות ספורטאי הישגי בגילאי 14-18 בישראל דורש משפחה בעלת יכולת כלכלית גבוהה ואת זה אנחנו רוצים לשנות. אנחנו בוועד האולימפי שמים את ההון האנושי במרכז ספורטאים, מאמנים ומנהלים".

השתלבותן של נשים בספורט תחרותי: "במשחקים האולימפיים בריו כמעט 49% מהמתחרות היו נשים. בישראל עדיין פחות ילדות ונערות עוסקות בספורט, ולדעתי זה נובע מעניין תרבותי".

טיפ לנשים צעירות: "לנהל את תהליך הצמיחה האישית, להציב מטרות ולהתפתח מול מטרות ריאליות ולא רק מול החלום הגדול. להציב מטרות ביניים בדרך למטרה הגדולה. לא לפחד מאכזבות כי אכזבה זה המנוף הכי חזק להצלחה הבאה".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

שם ומשפחה: יעל ארד

גיל ומצב משפחתי: 50, נשואה + 2

השכלה: בוגרת תואר ראשון במינהל עסקים מהמרכז הבינתחומי בהרצליה.

תפקיד: בעלים של חברת קונספט 4 סאקסס. מנהלת את כל הפעילות המסחרית של מותגי ויאקום בישראל בשיתוף עם חברת המדיה ענני תקשורת. יועצת שיווקית לחברת המשחקים הבינ"ל פלייטיקה.

שנת ההקמה: 2010

פעילויות נוספות: מיוזמי ומקימי המוגו פארק במתחם אושילנד – מתחם סייבר אינטראקטיבי לילדים; מרצה על מצוינות בספורט ואנלוגיה לחיים ולעולם העסקי; חברת הנהלת הוועד האולימפי בישראל וחברת וועדת השיווק של הוועד; חברת דירקטוריון עמותת סנונית של האוניברסיטה העברית בירושלים; מובילה את כל תחום הלימודים המתוקשבים בביה"ס בישראל; חברת הנהלה עמותת פרס לחיים, למלחמה במחלת ה -ALS.

תפקידים קודמים: מנכ"לית חברת P.M.I המשווקת מוצרי פנאי למותגים לילדים; יו"ר חברת ההזנק מוגובי, המציעה עולם וירטואלי לילדים.

תארים: זוכת מדליית הכסף האולימפית (ברצלונה 1992), אלופת אירופה (אתונה 1993), סגנית אלופת עולם (המילטון 1993), אלופת אירופה (הלסינקי 1989), אלופת גרנד סלאם פריז 1992.

תחביבים: בישול וקולינריה.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

 

תגובות