"תחום מערכות המידע צועד לעבר אוטומציה ושקיפות"

"תחום מערכות המידע צועד לעבר אוטומציה ושקיפות"

שי אוזון, מנכ"ל One1 טכנולוגיות, בריאיון על אתגרי תעשיית מערכות המידע לאור הטרנספורמציה הדיגיטלית והקצב המהיר של השינויים הטכנולוגיים: "תחום מערכות המידע צועד אל עבר אוטומציה, שקיפות וזמינות מלאה"

מאת: גלית שפיר
2050 טכנולוגיה והייטק

מצב הענף כיום

תעשיית ההיי-טק הישראלית ממשיכה לשמור על רמה גבוהה. על-פי נתוני משרד האוצר ו-STKI, תוצר ההיי-טק הישראלי עומד על כ-7 מיליארד דולר, המהווים 11% מהתמ״ג ו-42% מהייצוא התעשייתי. הענף ממשיך להציג בשנים אחרונות צמיחה בשיעור של כ-2% לשנה.

ישראל מבורכת בכישרונות ומוחות שתורמים לאנושות, ולטכנולוגיית מערכות המידע בפרט. ישראל הוכתרה על-ידי מגזין הטכנולוגיה WIRED כ"בירת האקזיטים" האירופאית, בזכות מכירות והנפקות של חברות טכנולוגיה ישראליות בשווי 15 מיליארד דולר. אך מצד שני, בפעם הראשונה ישראל איבדה את המקום הראשון בתחום החדשנות בקרב מדינות ה-OECD לטובת דרום קוריאה (המדד בודק את ההוצאה הלאומית למחקר ופיתוח כשיעור מהתוצר).

מערכות המידע משפיעות על חלק גדול מחיינו. כמעט בכל פעולה שלנו מערכות מידע אוספות מידע אודותינו, ולמעשה מסייעות לנו לקיים אינטראקציה עם העולם סביבנו. המחשוב הארגוני החל בשנות ה-40' של המאה שעברה עם המצאת המחשב, ועד היום עבר שינויים והתפתחויות שחלקן הוגדרו כמהפכניות.

אנו חיים בעידן של מהפכה טכנולוגית, או מהפכת המידע, שגם בתוכה מתחוללות מיני-מהפכות בתחומים שונים, כגון תחום הרכב, ה-Big Data, הצרכנות ועוד. הטכנולוגיה מאפשרת לנו לבצע אינטראקציה עם העולם בדרכים חדשות. לזה אנו קוראים "המהפכה הדיגיטלית", ואני צופה גידול בקצב הצמיחה מ-2% ל-7%-8% בשנים הקרובות.

האתגרים הניצבים בפני תעשיית טכנולוגיות המידע

האתגר העיקרי של תעשיית מערכות המידע הוא התאמה לקצב השינוי. הגענו למצב שהטכנולוגיה מתפתחת מהר יותר מקצב אימוצה. כך למשל, ארגון שרוצה להטמיע מערכת מידע חדשה בכל סניפיו בעולם יתחיל פרויקט כזה בשנת 2017, אבל עד שהפרויקט יסתיים יחלפו לפחות שלוש שנים, ובזמן הזה חלק גדול מהטכנולוגיה תהיה כבר לא רלוונטית.

מערכות המידע הארגוניות מושפעות כאמור מהטכנולוגיה, אשר משתנה ומשתפרת בקצב מהיר יותר מקצב האימוץ של מערכות מידע ארגוניות. חברות אינטגרציה כמו One1 עומדות בפני האתגר כיצד לבצע את אותם פרויקטים יותר מהר, יותר זול ויותר טוב.

השינויים שחווה הענף בעשור האחרון

השינויים הגדולים שאירעו בעשור האחרון שינו את פני התעשייה ואת הדרך שבה ארגונים פועלים. אמצעים חדשים לתקשורת בין אנשים, בעיקר מכשירים ניידים, האיצו את "המהפכה הדיגיטלית". במקביל נכנסו לשימוש טכנולוגיות חדשות של ריכוז חוות מחשבים ענקיות, שמספקות כוח מחשובי על בסיס צריכה וחל שיפור הולך ומתמיד של התקשורת ואבטחת המידע, אשר מאפשרים את אימוץ הטכנולוגיה החדשה.

מצב הענף בעוד 5 שנים

עד לפני חמש שנים כולנו התפעלנו מכך שלא צריך עוד לעמוד בתור כדי להפקיד שיקים בבנק, כי יכולנו להפקידם במכשיר האוטומטי. היום אנו כבר עושים זאת מהבית דרך המכשיר החכם שלנו. אנו בעצם חווים את "המהפכה הדיגיטלית".

בשנים הקרובות נראה אימוץ הולך וגדל של תקשורת דיגיטלית בקרב ארגונים הפונים לצרכנים סופיים (B2C) וגם מיכון התקשורת הבין-ארגונית (B2B) וכמובן ששינוי דרכי ההתקשרות יגרור אחריו עדכון של מערכות הליבה. בכדי לאפשר תקשורת עם הלקוח, ארגונים יצטרכו "לפתוח" את מערכות המידע שלהם לתקשורת מבחוץ. לדוגמא, צרכן שרוכש בסופר מוצרי צריכה יקבל אספקה קבועה באופן אוטומטי לפני שייגמר המלאי במקרר. כדי שהסופר "ידע" לספק ללקוח את המוצרים בזמן, המערכות הארגוניות שלו יצטרכו לקבל מידע מרכיבי IOT (האינטרנט של הדברים) ולהפעיל תהליכים אוטומטיים.

איך יראה הענף ב-2050

בני הדור הצעיר אינם מבינים (וטוב שכך) מדוע צריך לעמוד בתור כדי לשלם בסופר. הכול צריך שיהיה נגיש "כאן ועכשיו" ולשם העולם הדיגיטלי צועד. אם ההתפתחות הטכנולוגית תמשיך להתקדם עד 2050 ללא הפרעה, אני רואה את העולם ואת תחום מערכות המידע צועד אל עבר אוטומציה, שקיפות וזמינות מידע מלאים.

כבר היום אנו רואים פרויקטי אוטומציה של תהליכים עסקיים, כמו למשל עם התפתחות הערים החכמות, טכנולוגיות חדשות לאיסוף מידע, מכוניות אוטונומיות ועוד אין-ספור דוגמאות שאנו רואים רק את הניצנים שלהם, ולאחר שייטמעו בחיינו כבר ייראו לנו כמובן מאליו. החיים שלנו יהפכו להיות "Personalized", הכול יותאם להעדפות שלנו.

אני צופה כי הדרישה למקצועות ניהול המידע והנגשתו תלך ותגבר. ענפי השירות ומשרות פקידותיות יוחלפו בתהליכים אוטומטיים. אם עברנו מלקטים וציידים למתכנתים ונותני שירותים, אין ספק שהמהפכה הדיגיטלית צופנת עבורנו שינוי נוסף בעתיד הנראה לעין בתחום התעסוקתי.

לסיכום, האתגרים העיקריים שצפויים לענף יהיו סביב אימוץ הטכנולוגיות החדשות. תעשיית מערכות המידע והחברות הפועלות בענף יצטרכו לבצע התאמות מהירות מאוד בדרך הפעולה שלהם ובאימוץ טכנולוגיות חדשות, אחרת הם לא ישרדו עד 2050.

===========================================================================

   צילום: לואיז גרין

תעודת זהות: שי אוזון, מנכ"ל One1 טכנולוגיות תוכנה

השכלה: תואר ראשון בכלכלה וראיית חשבון ותואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת תל-אביב.

פעילות החברה: One1 נמנית על חברות ה-IT המובילות בישראל בתחומי התוכנה ואינטגרציית המערכות. החברה מספקת פתרונות מחשוב ארגוניים מקצה לקצה ושירותי מיקור-חוץ ליותר מ-2,000 לקוחות במגזרי תעשייה מגוונים. מניית One1 נסחרת בבורסה בתל-אביב ונכללת במדד ת"א-125.

היקף מועסקים: כ-4,000 עובדים.

מחזור מכירות שנתי: כ-1.4 מיליארד שקלים בשנת 2016.

הישגי החברה: מובילה את שוק המחשוב הארגוני בישראל.

חזון החברה: להמשיך להוביל בתחום פתרונות המחשוב הארגוני. למימוש חזונה, החברה מבצעת פרויקטי מחשוב מתקדמים עבור ארגונים בין-לאומיים וישראליים. החברה רכשה שליטה במספר חברות בשנים האחרונות, והגדילה את סל הפתרונות לקהל לקוחותיה תוך שמירה על מובילות טכנולוגית.

אתר: www.one1.co.il

===========================================================================

תגובות

Comments are closed