הצפי – שוק מניות תנודתי, אך חיובי

הצפי – שוק מניות תנודתי, אך חיובי

מומחי פסגות מעריכים כי למרות אי-הוודאות הפוליטית באירופה ובארה"ב, ההשפעה של השילוב בין שיפור בצמיחה ורווחיות החברות לבין ריבית שנשארת נמוכה יחסית, צפויה להיות חזקה יותר ובסך הכל להניב שוק חיובי

מאת: תמיר פרדר ואילנית שרף
אחד העם סחר ועסקים

צילום: יח"צ

אילנית שרף

בשנה הקרובה יהיו שני גורמים מרכזיים שישפיעו על כיוון השווקים: 1. מה יקרה לרווחיות החברות?; 2. מה יקרה לרמת הריביות בעולם?

לגבי רווחי החברות, הצמיחה הכלכלית בעולם צוברת תאוצה, כאשר שיעור האבטלה הולך ויורד. השיפור הכלכלי מביא, בסופו של דבר, לשיפור ברווחיות החברות. מגמה זו צפויה לתמוך בשוק מניות חיובי. לגבי רמת הריביות בעולם, הרי לאחר מספר שנים של ריביות אפסיות בכל העולם, החלה מגמה של עליית ריבית בארה"ב.

תמיר פרדר (צילומים: יח"צ)

תמיר פרדר (צילומים: יח"צ)

המגמה הזו צפויה להמשך ב-2017. אבל חשוב לזכור כי בארה"ב יעלו את הריבית בקצב איטי ובאופן מתון. ההערכה שלנו בפסגות מדברת על 2 אולי 3 העלאות של 0.25%. זה אומר שהריבית בארה"ב תהייה עדיין נמוכה יחסית, כאשר בשאר העולם (אירופה, יפן וגם ישראל) הצפי שלנו שהריביות יישארו אפסיות לפחות עד סוף 2017.

כמובן שאי אפשר להתעלם מכך שישנם גם סיכונים, ולדעתנו הסיכון המרכזי ב-2017 הוא אי-הוודאות הפוליטית גם באירופה וגם בארה"ב. עם זאת, להערכתנו ההשפעה של השילוב של שיפור בצמיחה ורווחיות החברות, יחד עם ריבית שנשארת נמוכה יחסית, צפויה להיות חזקה יותר מהשפעת אי-הוודאות הפוליטית, ולכן אנחנו צופים שוק מניות תנודתי, אך חיובי בסך הכל.

הענפים צפויים לתת תשואת יתר לדעתנו הם בנקים, קמעונאות מזון וענף התקשורת.

מניות מומלצות

בתוך כך אנו ממליצים במיוחד על שלוש מניות בשוק הישראלי:

• קנון – הסיבה להחזיק בקנון נובעת מכוונת החברה לבצע הנפקה של חברת הבת IC POWER בבורסה בניו-יורק. בבעלות חברת הבת מספר רב של תחנות כוח בדרום ומרכז אמריקה המופעלות בגז, מים, רוח וסולר. כן מחזיקה החברה בתחנת מישור רותם בישראל. הנפקת החברה, לפי שווי מוערך של לפחות 1.4 מיליארד דולר תיצור הצפת ערך משמעותית לקנון. האחזקה בחברת הרכב הכושלת קורוס מוערכת מראש בשווי שלילי מקסימלי ולכן לא מכבידה על המודל.

• ויקטורי – רשת הסופרמרקטים ויקטורי, שעד לא מזמן הייתה רשת דיסקאונט קטנה, הגדילה את שטחי המסחר בשנים האחרונות באמצעות פיתוח עצמאי של סניפים ולאחרונה בעיקר באמצעות רכישת סניפים קיימים. כיום מונה הרשת 42 סניפים כאשר ממש לאחרונה נפתח סניף מרכזי נוסף בהרצליה (בקניון שבעת הכוכבים) והיא צפויה להוסיף שישה סניפים נוספים בשנת 2017 אותם רכשה לאחרונה ממגה. אנו מעריכים, כי השיפור בענף ימשך גם לתוך שנת 2017 נוכח השינוי במבנה השוק ובגישת הרשתות בענף, שהובילה להפסקת תחרות המחירים האגרסיבית. בנוסף, גם לאחר רכישת רשת מגה (שמונה כ- 120 סניפים), שביצעה רשת יינות ביתן (המונה 72 סניפים) עדיין להערכתנו מרחף סימן שאלה בנוגע ליכולת המשך הפעילות של הרשת במתכונת הנוכחית ותחת הבעלות החדשה. עודף שטחי המסחר ממשיך להכביד על הענף כולו ואנו מעריכים שבשנים הקרובות תירשם התכווצות בשטחי המסחר נוכח סגירה יזומה של סניפים מפסידים על-ידי הרשתות הגדולות. בנוסף, קיים פוטנציאל ליציאת מתחרות קטנות מהשוק כתוצאה מעלייה עתידית בריבית, שולי רווחיות תפעולית נמוכים והכבדה אפשרית של הוצאות המימון.

• אל על – לא מניה לבעלי לב חלש וגם לא מניה מומלצת למי שחושב שהנפט עומד לעלות. לאחר שהצליחה להגיע לסיכום עם הטייסים, החברה צפויה לשוב ולהציג רווחים גבוהים (שוב, בתנאי שהנפט לא יעלה בחדות) בעיקר בזכות הגידול המתמשך בהיקף הנוסעים בנתב"ג, שמפצה על ירידת מחירי הכרטיסים. החברה נסחרת במכפילים נמוכים ממרבית המתחרות בעולם.

אגרות חוב מומלצות

לצד מניות אלה, בחרנו להמליץ על שלוש אג"ח בשוק הישראלי:

• אדמה ב' – חברת אדמה, שמייצרת ומשווקת מוצרים להגנת הצומח, נרכשה לאחרונה על-ידי חברת CNAC הסינית, מה שיוצר סינרגיה בין החברות והזדמנויות לגידול בפעילותה, בעיקר נוכח החשיפה לשוק הסיני. מדובר בשוק הגדול ביותר בעולם, בו פועלים כ- 200 מיליון חקלאים כשאחד היתרונות המובהקים נובעים מחשיפה לצינורות ומערך הפצה מורכב ורחב ברחבי המדינה. הרכישה מגדילה ומשלימה את פלטפורמת המוצרים של אדמה, מייצרת פלטפורמה רחבה ומגוונת של מוצרים ומספקת יכולת שיווק חזקה המבוססת על מותג חזק ורשת הפצה בעלת פריסה רחבה. בשנת 2015 נאמד השוק הגלובלי בו פועלת החברה ב- 5.4 מיליארד דולר והוא צפוי לגדול להיקף כספי של 6.8 מיליארד דולר בשנת 2020. אגרת החוב נושאת ריבית קבועה בשיעור 5.15% לשנה, צמודה למדד ובעלת מח"מ של תשע שנים. הריבית משולמת פעמיים בשנה. האיגרת נסחרת בתל בונד 60 בתשואה ברוטו של כ- 4% לאחר שרשמה עליות שערים מאז הבחירות בארה"ב, זאת בדומה לשוק כולו.

• גזית גלוב אג"ח יב' – גזית גלוב היא ענקית נדל"ן המחזיקה במאות מרכזים מסחריים מעוגני סופרמרקטים בצפון אמריקה, אירופה, ברזיל וישראל. לחברה תזרים חזק ורמת מינוף סבירה. אגרות החוב של החברה מעניקות תשואה גבוהה יותר מאשר אג"ח של חברות נדל"ן הפועלות רק בישראל.

• שופרסל אג"ח ו' – בשנה האחרונה רשמה שופרסל שיפור ניכר ברווחיות התפעולית על רקע קריסת מגה, שינוי מבני בענף הקמעונאות וניהול אסטרטגי נכון מצד הנהלת החברה. אנו מעריכים שהמשך פיתוח המותג הפרטי, לצד מתן דגש על השירות, יגדילו את נאמנות הלקוחות לרשת והיא תצליח להמשיך ולכבוש נתח שוק מרשת מגה. בצד ההוצאות החברה פעלה לצמצום ההוצאות והתייעלות של הרשת גם באמצעות סגירת סניפים מפסידים, מהלך שצפוי להמשך גם בעתיד. כל אלה והמשך שינויים מבניים בענף עשויים להיטיב עם הרשת ומחזקים את מצבה הפיננסי.


תמיר פרדר הוא סמנכ"ל השקעות ב'פסגות גמל ופנסיה' ואילנית שרף היא מנהלת מחקר ברוקראז' ב'פסגות ניירות ערך'

תגובות