המשולש הנצחי

המשולש הנצחי

משהו בצורה העל-זמנית של הפירמידות, אותו פלא בנייה היסטורי, מצליח להצית עד היום את דמיונם של אדריכלים ומעצבים, שהפכו את הצורה הקלאסית למקור השראה למבנים שונים, כמו גם לפריטי עיטור ייחודיים בהשראתן. כמה דוגמאות לסגנון שלא נס ליחו

מאת: יעל אמיר
Designer סגנון חיים

משבעת פלאי העולם העתיק, שרד פלא אחד בלבד – הפירמידות בגיזה שבמצרים. הפלא ההיסטורי – שנוצר לפני 4,500 שנה ונחשב עד היום לאחד הפרויקטים ההנדסיים המרשימים שנוצרו על ידי האדם – לא רק חי, בועט וממשיך לפרנס את המדינה שבה הוא נמצא כאטרקציה תיירותית, הוא גם מהווה עד היום השראה למבנים מודרניים ועכשוויים.

הפירמידות של גיזה אינן לבד, וברחבי העולם נמצאו במרוצת הזמן פירמידות נוספות. נראה שאדריכלים ומהנדסים נמשכים לצורה הפשוטה אך העוצמתית, גם אם המבנים אינם כה רבים. הבסיס הרחב של מבנה הפירמידה, שהולך ומצטמצם ככל שעולים לגובה, מהווה יסוד איתן למשקל הבניין כולו, הנשען עליו, אבל יש גם משחקים הפוכים עם הצורה, או גגות פירמידה בלבד המתווספים למבנה מרובע.

כך מוכרים לנו פירמידת הזכוכית של מוזיאון הלובר בפריז, צריחי כנסיות כמו המריאנקירכה בליבק, גרמניה, ואצלנו בית יד לבנים בירושלים, הפירמידה ההפוכה של אנדרטת השואה והתקומה בכיכר רבין בתל אביב, האיימקס באילת, ואפילו גג פירמידת הזכוכית במרכז אמנויות מונארט באשדוד.

בניין מגורים בניו יורק. אדריכלות: BIG-Bjarke Ingels Group (צילום: Iwan Baan)

האלמנט הירוק

בנייני פירמידה שנבנים היום מנצלים את פוטנציאל הנוף, האור הטבעי וההיטמעות בסביבה, כל אחד בדרכו. בניין מגורים זוויתי, שמשנה את מערך הבניינים בניו יורק, הוא ה-VIA 57 West, המשלב צפיפות של יחידות דיור, אוויר ותצפית מרהיבה כמו בגורד שחקים אמריקאי טיפוסי, יחד עם מרחבי דשא אירופאיים.

את בניין הפירמידה, שבלב לבו גינה ירוקה עבותה, תכננו BIG-Bjarke Ingels Group לפני כשנה, והוא בן 32 קומות. צלע אחת שלו נותרה נמוכה כדי לאפשר מבט אל נהר ההדסון, כניסה של שמש, והמשכיות של הנהר, שכביכול פולש לתוך הסביבה האורבנית הנוקשה עם הפארק והצמחייה הסבוכה שלו. השיפוע המבני מאפשר לבניין להיטמע בין הבניינים הגבוהים מחד, ובין הבניינים הנמוכים יותר מאידך, ובשל כך מצד אחד הוא נראה כפירמידה, אבל מצדדיו האחרים כצריח זכוכית דרמטי.

במעבר ליבשת אירופה נתקלים בגבעות של דשא בצורת פירמידות, הנישאות מעל פני האדמה. למעשה, מדובר בגגות של מוזיאון ייחודי בהולנד בשם Biesbosch Museum Eiland, השוכן על אי קטן ומהווה השראה לצפרים, לצלמים ולאמנים שמגיעים אליו. המוזיאון, שעוסק בחקר סביבת פארק Biesbosch, נפתח כבר ב-1994, אולם הורחב ושופץ. ההרחבה, שבוצעה על ידי משרד האדריכלים Studio Marco Vermeulen, שינתה לגמרי את המבנה המקורי והוסיפה לו אגף חדש, שפותח את המבנה לסביבתו החיצונית ומאפשר תוספת של פונקציות כאולם תיאטרון, ספרייה, חללי תערוכות לאמנות עכשווית, מסעדה אורגנית וחנות מוזיאון.

גג המוזיאון מכוסה בדשא ירוק ובעשבים, ומחקה למעשה את הגאומטריה של הבניין. המבנה כולו בעל ערך אקולוגי, משום שמצד אחד הוא משתלב בצורה מושלמת בתכנון הסביבתי, ומצד שני הגג שלו משמש כבידוד למבנה. חלונות רחבים במיוחד מכניסים למבנה שטף אור, והמבקרים מוזמנים להסתובב בכל חלקיו, כולל העלייה לגג הירוק, כדי להמשיך לחקור את סביבתם.

מעמדים לנר בצורת פירמידות ARIK DESIGN (צילום: יח"צ)

גרסת המיני

גג אחר בצורת פירמידה שייך לבית בפינלנד, הצופה לנהר ולהר מיוער. דייריו ביקשו בית בעל אופי ייחודי שיטבול בטבע, ישמור על קשר הדוק איתו, אבל יאפשר אורח חיים נוח ועכשווי. VOID אדריכלים תכננו עבורם בית גיאומטרי עם קווים נקיים, בחרו עבורו חומרים מסורתיים והשתמשו בפיתרונות מרחביים כדי להתחשב בסביבתו.

בית הפירמידה בנוי מקונסטרוקציית עץ שנסגרת בזכוכיות, חלקן מרצפה עד תקרה, ומערכות כמו חימום תת-רצפתי, בידוד עץ בתקרה ועוד, אשר ממזערות את בזבוז האנרגיה. שימוש רב בעץ בפנים הבית, במעטפת שלו וברצפה – הוא תוצאה של השראה שקיבלו האדריכלים מהמראות המקיפים את הבית. קודקוד הפירמידה עשוי זכוכית וניבט ממנו נוף ללא הפרעה. השקיפות המלאה מאפשרת כניסה של אור טבעי לכל קומות הבית, החל מהעליונה ועל לקומת הקרקע.

אם הפירמידות הגדולות גרנדיוזיות מדי לאדם שמרהט את ביתו, נוצרו גם קטנות, כדי לעטר את פנים-הבית במיני צורות, גדלים וגוונים. "יש הרבה מאוד אובייקטים תלת-ממדיים מורכבים, אבל משהו במינימליזם הצורני של הפירמידה משך אותי", מספרת מירב רינגלר מ"גליפס", שיצרה פירמידות מפרופילים מרותכים בעבודת יד.

"מדובר באובייקט מרכזי בארכיטקטורה, שהיה כאן מאז ומעולם, מצטיין בדיוק הקווים שלא יוצר עומס, לא מעייף ולא נמאס אחרי דקה. פריט קלאסי ועל-זמני". הפירמידות מיוצרות בטכניקת ריתוך ידני של פרופילים (צינורות דקים) אחד לשני, ולאחר מכן הן מצופות בזהב או נצבעות בשחור.

הקלאסיות שבצורה וחיי הנצח שכנראה יועדו לה, הופכים את הפירמידה לחלק בלתי נפרד מהאדריכלות בת-ימינו, אם במבני ציבור ואם בבנייה פרטית, ואם לא כמכלול מבני – הרי שגם במגוון פרפרזות שמעניקים לה אדריכלים ויוצרים.


[email protected]

תגובות

Comments are closed