המהפכה הקריפטוגרפית

המהפכה הקריפטוגרפית

ב-2018 גויסו 10 מיליארד דולר על-ידי הנפקת מטבעות וירטואליים. עו"ד רוני כהן פבון, שותף במחלקת המסחר האלקטרוני והקריפטו בהרצוג פוקס נאמן, סבור שמדובר במהפכה: "בתקופה האחרונה גם חברות ציבוריות בנאסד"ק שוקלות להטמיע מטבעות וירטואליים כאמצעי תשלום"

מאת: גלית שפיר (צילום: מושיק ברין)
הפרקליטים סחר ועסקים

חברת הסטארט-אפ הישראלית בנקור (Bancor), המפתחת פרוטוקול ליצירת נזילות והמרת מטבעות וירטואליים, גייסה לפני כשנה 153 מיליון דולר תוך שלוש שעות. שיטת גיוס ההון: הנפקת מטבעות וירטואליים (Initial Coin Offering – ICO), במסגרתה מוכרת החברה מטבעות וירטואליים (אסימונים) לציבור, הניתנים למימוש בפלטפורמה של החברה. הקשר בין המשקיע לחברה נעשה על גבי תשתית טכנולוגית המאפשרת את הנפקת האסימונים באמצעות חוזה חכם, אשר רק לאחר שמולאו תנאיו, מחלק אותם לרוכשים.

על-פי הערכות, סכום הכסף שגוייס בעולם באמצעות הנפקות ICO עומד על כ-10 מיליארד דולר (עד ליוני 2018), עלייה בשיעור של 150% ביחס לכלל הגיוסים בשנת 2017. ההערכה היא, לכל שנת 2017, מחזור שנתי של כמיליארד דולר.

אי-ודאות רגולטורית

עו"ד רוני כהן פבון, שותף במחלקת המסחר האלקטרוני והקריפטו במשרד עוה"ד הרצוג פוקס נאמן, אומר כי "מדובר במהפכה שצוברת תאוצה ונוגעת לדבר הבסיסי ביותר – לראשונה בהיסטוריה מתאפשרת העברת ערך בין א' ל-ב' ללא מתווכים, על גבי רשת האינטרנט. בתקופה האחרונה, חברות ציבוריות הנסחרות בנאסד"ק שוקלות להטמיע מטבעות וירטואליים כאמצעי תשלום, אחרי שהבינו את הפוטנציאל של בשורת הבלוקצ'יין".

מה היתרונות בשיטת הקריפטו?

"הטרנזקציות נרשמות באופן מקודד על גבי בלוק מוצפן ושרשרת הבלוקים הללו היא למעשה הבלוקצ'יין, המתעדכן במקביל במיליוני מחשבים המחוברים אליו, באופן שמונע שינוי או מחיקה באופן רטרואקטיבי".

מה מניע חברות לבחור בשיטת גיוס ההון הזאת?

"הם מתלהבים מהרעיון, מהחופש הרגולטורי הקיים ברוב מדינות העולם ומההזדמנות לגייס הון משמעותי, במיוחד לעומת שיטות הגיוס המקובלות האחרות. מדובר ביזמים מכל ענפי המשק ולא רק היי-טק: נדל"ן, תקשורת, חברות ביומד, הימורים ועוד".

מהן הסכנות הקיימות בגיוס כסף בשיטה זו?

"מבחינת החברה שמעוניינת לגייס הון בשיטה זו, יש לקחת בחשבון שמדובר בשוק שפועל באי-וודאות רגולטורית. עבור הרוכש, הסיכון העיקרי הוא חשש לאובדן ההשקעה בשל ערכו הספקולטיבי של המטבע הווירטואלי. פעמים רבות, שיטת גיוס זו מלווה בפרק זמן ארוך ממועד ההנפקה ועד להשקת המוצר והשימוש במטבעות. כתוצאה מכך, נוצר שוק משני משמעותי, במחזורים של מיליארדים ביום, המתנהל בצורה ספקולטיבית ושאינה תואמת בהכרח את מצבן של החברות המנפיקות. כתוצאה מכך, משקיעים עלולים להפסיד חלק גדול מכספם".

היישום של טכנולוגיית הבלוקצ'יין בא לידי ביטוי לראשונה ב-21.1.2009 כתשתית העומדת בבסיס המטבע הווירטואלי ביטקוין. כיום, קיימים בשוק אלפי מטבעות וירטואליים שונים, מתוכם כ-1,600 נסחרים בשוק המשני. החברה הראשונה שהחליטה לגייס כסף מהציבור באמצעות מטבעות וירטואליים הייתה חברת Mastercoin, אשר גייסה בשנת 2013 סך של 4,740 ביטקוין, בשווי כולל של 474,000 השווים היום למעלה מ-30 מיליון דולר.

שוק ציני ומתוחכם

הנפקות המטבעות הווירטואליים צברו תאוצה עם השקת רשת האת'ריום בשנת 2015, שבעצמה מומנה על-ידי הנפקה שנערכה בשנת 2014. הרעיון מאחורי היוזמה: העסקאות ניתנות למימוש רק לאחר מילוי תנאי החוזה החכם שנקבעו במעמדה הנפקה. מערכת זו מהווה כיום כבסיס למאות הנפקות ה-ICO  ברחבי העולם, ביניהן גם חברת טלגרם, אפליקציית העברת המסרים המידיים, שלאחרונה הודיעה על גיוס של 1.7 מיליארד דולר באמצעות הנפקת מטבע וירטואלי משלה.

איך מתבצע גיוס ההון ב-ICO?

"בתחילה, להנפקת ICO צורף מסמך שעיקרו שיווקי (White Paper), המתאר את החברה והתכניות העתידיות שלה, זאת לעומת החיוב בפרסום תשקיף בגיוס בבורסה. לאחרונה, אנחנו עדים לשינוי במסגרתו ה-White Paper הופך יותר דומה לתשקיף ומכיל פרטים הרלוונטיים לציבור המשקיעים כמו: היסטוריית החברה, ההון שגויס עד למועד ההנפקה, ההון האנושי בחברה, הסכנות בענף ועוד".

מה ההמלצה שלך ליזם או חברה שמעוניינים לגייס כספים באמצעות מטבעות וירטואליים?

"ראשית, לוודא שהעולם החדש והמתהווה הזה אכן מתאים לאופי החברה ולצרכיה, ובעיקר, אך לא רק, ליכולת של החברה לעשות שימוש אמיתי בטכנולוגיית הבלוקצ'יין והמטבע במסגרת הכלכלה הפנימית שלה. השוק הופך להיות יותר ויותר ציני ומתוחכם והוא מזהה בקלות את מנצלי ההזדמנות לעומת חברות מבוססות שבאות להגשים תכלית מסוימת.

"מעבר לכך, חשוב להיזהר בבחירת הגורמים שילוו את ההנפקה, החל מעורכי דין וכלה בחברות השיווק, מגייסי הכספים ועוד, לאור הנגישות הרבה של התעשייה וההנפקות הללו ללקוחות שאינם מתוחכמים. זה מחייב את החברה להתנהל באחריות ובזהירות. לאור המצב של חוסר הוודאות הרגולטורי ובעיות שישנן מול הבנקים בישראל בעניין, מרבית החברות בוחרות לפעול באמצעות חברות זרות".

מה הייחודיות שלכם בענף?

"לתפישתנו, ישנה חשיבות שעורכי הדין העוסקים בתחום יהיו בקיאים בטכנולוגיה, בתעשייה, בצרכיה, בשחקנים שמקיפים אותה וייחוו את התעשייה ברמה היום-יומית, ולא רק במובן המשפטי. על כן, חלק גדול ממשאבי הצוות העוסק בתחום במשרד מקדיש, ימים כלילות, על מנת לוודא שאנחנו מעודכנים בכל התפתחויות, הן הטכנולוגיות והן הרגולטוריות, בכל מקום בעולם שעשוי להיות רלוונטי ללקוחותינו".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

עו"ד רוני כהן פבון: תעודת זהות

מצב משפחתי: נשוי + 1.

השכלה: תואר במשפטים מאוניברסיטת תל-אביב.

תפקיד: שותף במחלקת המסחר האלקטרוני והקריפטו בפירמת הרצוג פוקס נאמן.

שנת הקמה: 1972.

פעילות המשרד: הרצוג פוקס נאמן הינו משרד עורכי הדין המוביל והגדול ביותר בישראל לשנת 2018,  לפי מדריכי הדירוג BDI ו-DUN’S. המשרד זכה למעמדו היוקרתי בעולם המשפט הישראלי בזכות פעילות ענפה בצמתים המשפטיים המרכזיים, אשר עיצבו את הכלכלה הישראלית, וכיום מתמחה בכל תחומי המשפט המסחרי והמנהלי ומעניק את שירותיו ללקוחות ישראליים ובינ"ל.

במה היית עוסק אם לא היית עו"ד: "הייתי עכשיו ברוסיה, משדר לכם את המונדיאל".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

 

תגובות