החברה שתפענח את הרצף הגנטי ותאחסן אותו בבלוקצ'יין

החברה שתפענח את הרצף הגנטי ותאחסן אותו בבלוקצ'יין

חברת DNAtix נערכת להנפקת טוקן קריפטולוגי וחושפת את החזון: יצירת אקו-סיסטם חדש לעולם הגנטיקה, המבוסס על טכנולוגיית בלוקצ'יין. היזמים עופר לידסקי וד"ר טל סינס: "נאפשר לכל אחד לקבל את כל המידע הגנטי שלו ולעשות בו שימוש באנונימיות מוחלטת. זו מהפכה"

מאת: נדב בית הלחמי ואסף צור (צילום: יח''צ DNAtix)
Blockchain טכנולוגיה והייטק

עולם הגנטיקה עומד בפני מהפכה של ממש. מאז השלמת פרויקט הגנום האנושי בשנת 2003, פרויקט שמיפה את הגנום האנושי על שלושת מיליארד הבסיסים שמרכיבים אותו, מחירי הריצוף של גנום מלא ירדו בצורה דראסטית. כיום עלות של ריצוף כזה עומדת על 1,000 דולר ובמקביל, בדיקות שבעבר ניתן היה לעשות רק במעבדות, דרשו בדיקת דם ולקחו זמן רב, ניתנות היום להזמנה דרך האינטרנט.

בדיקות אלה מתבססות על דגימת רוק שנלקחת בבית הנבדק ומציעות בדיקה של מגוון מצבים, חלקם קשורים לאיכות החיים של הנבדק וחלקם לסיכונים ומחלות גנטיות. עם ירידת מחירי הריצוף הגנומי ומשך הזמן שנדרש לביצועו, בעתיד הקרוב צפוי שבדיקות גנטיות, שמתבססות על רצפי דנ"א, יהפכו לבדיקות סטנדרטיות שעובר כל אדם באשר הוא בשלב כלשהו בחייו.

על המגמה הזו בדיוק נשען מיזם ישראלי חדש בשם DNAtix, שמבקש לרתום את טכנולוגיית הבלוקצ'יין על מנת לפתח פלטפורמה רחבה לאחסון, העברה ופיענוח של בדיקות גנטיות, באופן שמאפשר לשמור על אנונימיות מלאה. הפלטפורמה מאפשרת ללקוחות להעלות את הקוד הגנטי שלהם, שמתקבל לאחר הריצוף, ולערוך עליו בדיקות גנטיות שקשורות למצבים רפואיים וסגנון חיים, כאשר צפוי כי עם התפתחות המדע והגידול בכמות המידע, יותר ויותר בדיקות יתווספו ויוצעו ללקוחות החברה.

שוק של 18 מיליארד דולר

"עלות הריצוף של גנום מלא צפויה לרדת לכ-100 דולר בעתיד הקרוב ולקחת שעות בודדות", מסביר לנו ד"ר טל סינס, המנהל המדעי של DNAtix ושותף-מייסד בחברה. "העובדה שלכל אחד מאתנו יהיה את הקוד הגנטי שלו על הטלפון הנייד, או על גבי הענן, תשנה את עולם הרפואה ותשפיע גם על איכות חיינו, התזונה שלנו והאינטראקציות החברתיות שלנו. למעשה, העולם יהיה מותאם אישית אלינו".

ד"ר סינס הינו בעל דוקטורט ממכון ויצמן למדע, בגנטיקה מולקולרית, עורך פטנטים ובתפקידו האחרון ניהל את הקניין הרוחני של הטכניון, לאחר ששימש בתפקיד דומה בעבר בבתי החולים הדסה עין כרם והדסה הר הצופים בירושלים.

לראיון מצטרף גם עופר לידסקי, מנכ"ל החברה ויזם סידרתי, שהקים את החברה יחד עם ד"ר סינס. לדבריו, "שוק הריצוף הגנטי נאמד בשנת 2016 בכ-5.2 מיליארד דולר וצפוי להגיע ל-18 מיליארד דולר עד שנת 2020. רצף הדנ"א חיוני ליישומים רבים, בהם תחום הרפואה המונעת (Preventive medicine) המותאמת אישית".

הפתרון של DNAtix

לדברי היזמים, נכון להיום, לא קיימות בשוק פלטפורמות פעילות, שפונות ישירות לצרכן הסופי ומבוססות על טכנולוגיית הבלוקצ'יין ואשר מציעות אחסון או בדיקה של רצפי דנ"א דיגיטליים, חלקיים או מלאים. "ברגע שנחשפתי לעולם הבלוקצ'יין", מסביר לידסקי את הרציונל מאחורי החברה, "הבנתי שהחיבור בינו לבין עולם הגנטיקה הוא מתבקש.

"המידע הגנטי הוא מידע רגיש ביותר ומכיל פרטים על זהות האדם, מוצאו, הקשרים המשפחתיים שלו וכמובן הסיכון לפתח מחלות גנטיות כמו אלצהיימר, סרטן, סכרת ועוד. החשש שהמידע הזה יגיע לידיים הלא נכונות מנע עד היום מאנשים רבים לעשות שימוש בשירותים גנטיים מתקדמים. באמצעות פיתוח מערכת מבוזרת ומאובטחת המבוססת על בלוקים מוצפנים של מידע ורשת תקשורת של עמית לעמית (Peer to peer) ניתן לנתק בין זהות הצרכן המשלם לבין המידע הגנטי".

ד"ר סינס מוסיף עוד על הפוטנציאל של החברה להפוך לפלטפורמת בלוקצ'יין שתיתן מענה לכל סוגי הבדיקות: "בהיעדר פלטפורמה אחת שמרכזת את כל אפשרויות פיענוח המידע (כמו שאנו מתכוונים לעשות בעתיד באמצעות שיתוף פעולה עם חברות אחרות ועבודה עם קוד פתוח) קשה למשתמש הפרטי להפיק תועלת מהמידע הגנטי שלו. כיום אנשים נדרשים לרכוש בדיקות שונות מחברות שונות, במקום פשוט להעלות את הרצף הגנטי למקום אחד ולקבל את כל התשובות שהם רוצים. עם הפתרון שלנו, תוכל לדעת איזו תזונה מתאימה לך, במידה ואתה ממוקד על אורח חיים בריא, ומנגד לבקש מידע ואף פתרונות אפשריים לשאלות גנטיות על מחלות משפחתיות ועוד".

בעתיד, מדגישים השניים, הטכנולוגיה שמפתחת החברה תוכל לשמש גם מוסדות מחקר, ארגוני בריאות וחברות בתחום, בנוסף לצרכני הקצה.

באיזה שלב של הפיתוח אתם נמצאים? כמה קרוב היום שבו כל אחד יוכל להעלות את הרצף הגנטי שלו לאינטרנט מדיסק-און-קי ולקבל תשובות לכל השאלות?

"קרוב מאי פעם ולמעשה גם בקהילייה הרפואית והמדעית מדברים על כך שכבר בתוך שנים ספורות בדיקות גנטיות מבוססות ריצוף גנומי מלא יהפכו לחלק מרפואת המשפחה. הטכנולוגיה שלנו נמצאת בתהליך פיתוח מתקדם ולמעשה יש לנו כבר הוכחת היתכנות עובדת, הגשנו בקשה לאישור פטנט אחד ושניים נוספים בדרך", אומרים השניים.

השלב הבא – הנפקת טוקן

חברת DNAtix מתכננת לצאת ברבעון השני של 2018 למהלך של הנפקת טוקן קריפטולוגי לציבור הרחב, ולמעשה כבר היום היא נמצאת בשלב המכירה הפרטית למשקיעים ורוכשים אסטרטגיים. "הטוקן שלנו יאפשר לכל מי שנדרש לשירותים גנטיים, הן כספק והן כצרכן, לבצע פעולות של העלאת, אחסון והעברה של רצפי דנ"א וכמובן אנליזה של רצפים אלו בצורה אנונימית על גבי הבלוקצ'יין הגנטי", אומר לידסקי.

"אנו מאמינים שככל שיותר שחקנים בתחום הגנטי (לקוחות פרטיים, מעבדות גנטיות, ארגוני בריאות ומוסדות מחקר) יצטרפו אל האקו-סיסטם הגנטי שמפתחת החברה כדי לספק ללקוחותיהן שירותים גנטיים מאובטחים ואנונימיים, כך גם יעשה יותר שימוש בדיאנטיקס טוקן (DNTX)", הוא מסביר.

החברה מלווה על-ידי משרד עו"ד GKH ומשרד רואי החשבון Deloitte, ובמועצת המנהלים ובוועדה המייעצת שלה חברים מומחים מכל תחומי עיסוקה של החברה, על מנת לתמוך בהצלחתה הטכנולוגית, העסקית וכן בהליך הנפקת הטוקן. רק לאחרונה הצטרף לחברה כשותף גם ד"ר יצחק אדיג'ס, שהינו מומחה עולמי לניהול ולהתנהגות ארגונית ובעל מתודולוגיית ניהול הקרויה על שמו.

DNAtix החלה את שלב המכירה הפרטי (Private sale) בהצלחה מרובה וכבר יכולה לדווח על רוכשים אסטרטגיים בעלי שם עולמי. חשוב לציין שלאור תהליכי רגולציה עולמית מורכבת ומשתנה, החברה דואגת למכור את הטוקן שלה בהתאם להנחיות ולחוקים הקיימים בכל מדינה (למשל, תוך הקפדה על רוכשים שעברו אישור או משקיעים כשירים בלבד).

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

DNAtix: תעודת זהות

שנת הקמה: 2017

יזמים: עופר א. לידסקי וד"ר טל סינס

מספר עובדים: 12

חזון: יצירת אקו-סיסטם חדש עבור עולם הגנטיקה המבוסס על טכנולוגיית בלוקצ'יין ומונגש ישירות לצרכן הסופי.


 למידע נוסף: www.dnatix.com

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

תגובות