הענן – מפתח לחדשנות דיגיטלית

הענן – מפתח לחדשנות דיגיטלית

הארגונים מכירים בערך המוסף של הענן ומבינים שהמפתח לחדשנות דיגיטלית, יעילות תפעולית ושירותים מתקדמים ללקוחות נעוץ במעבר לפתרונות תוכנה בענן. אנדרס ריכטר, מנכ”ל Priority Software, בראיון על הפיכת ה-ERP בענן לפלטפורמה לגמישות ולחדשנות דיגיטלית מואצת

מאת: נדב בית הלחמי
טכנולוגיה והייטק מגזין ענן

    אנדרס ריכטר
    (צילום: יח"צ)

"ERP בענן מעודד חדשנות וצמיחה של ארגונים, וחוסך משאבי זמן ומקום, כוח אדם וכסף", אומר אנדרס ריכטר, מנכ"ל Priority Software. "חברות שעוברות לענן יכולות לשפר את המענה ללקוחות, לנצל את יכולות המובייל המתקדמות וכיוצא באלה. יכולתן להטמיע תוכנות חדשניות המתממשקות בקלות ל-ERP בענן, או להציע שירותים מבוססי מובייל, משתפרות גם הן ויש להן יתרונות אפילו בהטמעת מודלים של בינה מלאכותית".

גידול מואץ במעבר לענן

ריכטר מדגיש כי "בעוד שבתחילת הדרך, בהיותנו חלוצים בתחום בארץ, ראינו גידול הדרגתי ומתון בהיקף המצטרפים לשירות, כיום אנחנו רואים גידול מואץ במעבר ארגונים לשימוש בענן בתוכנות הארגוניות וביישומים אחרים".

ריכטר מצביע על אינדקס הענן הגלובלי שפרסמה חברת סיסקו (2016-2021), עד 2021 94% מעומסי הפעילות בארגונים יעבדו על מתכונת כלשהי של סביבת ענן, ושרתים ייעודיים יהפכו למיעוט נכחד. הדבר כולל עננים ציבוריים ופרטיים וסביבות וירטואליות. היקפי המידע והפעילות הולכים וגדלים, ובמהירות רבה. הענן מאפשר את האלסטיות, הגמישות הנדרשת לארגונים, ולכן הם מאמצים פתרון זה.

נתון נוסף המעיד על המגמה הוא היקף אימוץ ענן היברידי שגדל פי-שלושה במהלך השנה האחרונה, והתרחש ב- 57% מהארגונים, לעומת 19% שנה קודם לכן. על-פי סקר שערכה אינטל ב-2017, בתוך 15 חודשים, 80% מכלל תקציבי הIT יוקדשו לפתרונות ענן.

"גם אצלנו אנו עדים למגמה זו. מעל ל- 2000 לקוחות מבין 8,700 לקוחותינו הצטרפו לשירות ERP בענן, בקצב שהתגבר בשנתיים האחרונות ועומד על 30% גידול בכל שנה ביחס לקודמתה", מציין ריכטר. “עדות נוספת למגמה העולמית אנחנו רואים בקרב לקוחותינו בחו”ל. בארה”ב, למשל, כ-90% מהלקוחות המצטרפים ל'פריוריטי' עשו זאת בענן מלכתחילה. בישראל, הקצב מעט איטי יותר ועומד על כ-65% מהלקוחות החדשים שלנו, שהצטרפו ישירות לשירות בענן. לעומת זאת, באנגליה, המתאפיינת בשמרנות, מדובר בפחות מ-30% מהלקוחות".

ביצועים משופרים בעלויות מופחתות

“מהם השיקולים לעבור לענן?”, שואל ועונה ריכטר: “אנחנו יכולים להתייחס לעולם התוכן שלנו – ERP בענן. ראשית, שיפור בביצועים. ERP On-premise דורש תשתיות מקומיות. לעומת זאת, כל מה שצריך ERP בענן הוא חיבור אינטרנט אמין, כאשר הספק מנהל את היתר. בענן, הERP מספק ביצועים מהירים וטובים יותר, ברמת אמינות גבוהה, ממש כמו מערכת on-premise. שיקול נוסף הוא הפחתה בעלויות התפעוליות. פתרון ERP On Premise דורש חומרה וצוות IT מקומי לתחזוקתו.

"בנוסף, יש לרכוש את המערכת ולשלם על רישיונות, לחדש אותם ולדאוג לעדכוני תוכנה. עם ERP בענן, התמחור מבוסס על עלויות בסיסית, מה שמפחית את עלויות ההתקנה ואת העלויות הנלוות, בעיקר מכיוון שהספק לוקח על עצמו את עלויות התפעול. שלישית, גישה קלה יותר למידע. עם ERP בענן אתה יכול להגיע למידע שלך מכל מקום, בכל זמן, כל עוד יש לך חיבור אנטרנט. דבר זה מאפשר לשמור על רצף עבודה ולבצע משימות מחוץ למשרד, אצל הלקוח, בדרכים ומהבית".

“נקודה משמעותית וחשובה מאד היא שיפור אבטחת מידע”, הוא מוסיף. “אתה רוצה לשמור על הנתונים שלך, בתוך הארגון ומחוצה לו. ERP בענן מבטיח שהמידע של הארגון מאובטח כשהוא עובר מהשרת שלך לשרתים המארחים. לשמירה על אבטחת נתונים בתוך הארגון, ERP בענן מאפשר הרשאות גישה מחמירות. למעשה, כיום רמת אבטחת המידע שהענן יכול לספק גבוהה מזו שארגונים משיגים במערכות הלוקאליות שלהם. כשמחליטים ללכת על ERP בענן, קריטי לבחור ספק נכון. לא רק בגלל התוכנה. אם מסתכלים לדוגמא על תקנות GDPR החדשות שנכנסו לתוקף באירופה, הרי שספק ה ERP בענן הינו data processor וחשוב לארגון לבדוק את הנהלים הפנימיים ואת ההתחייבות שלו לאכיפה שלהם, על מנת לא להיות חשוף לתביעות.

“נקודה אחרונה, אבל חשובה אף היא, בוודאי בעידן דינמי של שינויים טכנולוגיים תכופים, היא הפיכת ה-ERP בענן לפלטפורמה לגמישות ולחדשנות דיגיטלית מואצת. ERP בענן מבטיח שתדע בכל רגע נתון מה קורה בעסק שלך, הוא מאפשר גישה לנתונים, ביצוע אנליזות ושימוש בגרסאות התוכנה העדכניות ביותר. מעקב אחרי תהליכי עבודה והיכולת להגיב במהירות לשינויים בשרשרת האספקה הופכים לפשוטים יותר. ERP בענן הוא פתרון שמאפשר לארגון לצמוח ולגדול בקלות, מבלי שנדרש להחליף חומרה, דוגמת שרתים, או תוכנה. כל שינוי נעשה בצורה חלקה ופשוטה יותר, בעלויות מופחתות, ובאופן מיידי. ERP בענן משפר את הקישוריות והתקשורת הפנימית בארגון ועם לקוחות, ספקים ושותפים אחרים”.

אבטחת מידע כאלמנט קריטי

לעיתים, שמרנות וחשש מאיומי אבטחת מידע או שאלות לגבי מידת יכולת הסינכרון בין תוכנות היושבות על פלטפורמות נפרדות, מונעות אימוץ פלטפורמות חדשות. כך אנחנו רואים גם בנושא הענן. ריכטר מבהיר, על כן, כי קיימת אופציה של סביבה היברידית של תוכנות מקומיות ותוכנות בענן, עם שכבת API שמאפשרת אינטגרציה וסינכרון עם ובין אפליקציות חיצוניות. כך, מתאפשר לעבוד עם מגוון של תוכנות היושבות בעננים נפרדים.

"אבטחת המידע היא אלמנט קריטי בהתנהלות ארגונים", מדגיש ריכטר. "השימוש בענן מספק גיבויים אוטומטיים, עם התחייבות ל-recovery מהיר, שחוזר לנקודת הזמן הסמוכה ביותר להווה, על מנת לצמצם סיכונים. כמו כן, יש היום ספקי שירות, שמוכנים לגבות עבורכם לא רק את האפליקציה עצמה אלא את כל הסביבה הארגונית וכל הספריות. אנחנו בהחלט רואים שברגע שחברה מעבירה מערכת ארגונית אחת לענן היא מבינה את היתרונות ומתחילה לחפש פתרונות ענן נוספים".

"מרגע שמכניסים ענן לפעילות הארגון, נפתחת הדלת להכנסת חדשנות דיגיטלית. אז כשכולם מדברים על טרנספורמציה דיגיטלית, שילוב ענן בתוכניות הוא כלי הכרחי", מסכם ריכטר.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

Priority בדירוגים בינ”ל

"עד 2021, לפחות 40% משירותי ה-ERP בארגונים גדולים יהיו מבוססי ענן, ואילו עד 2025, 50% מהארגונים ממוקדי השירות יעברו לאסטרטגית ענן מלאה (SaaS)", כך נאמר במדריך גרטנר 2018, הכולל 16 חברות המספקות שירותי ERP בענן ומידע אובייקטיבי על כל חברה ויכולותיה.

בין החברות המוזכרות במדריך, ניתן לציין את Priority Software שזוכה להופיע באחרונה בשורה של רשימות ודירוגים בינ"ל חשובים, בהם מדריכי גרטנר השונים בתחום הענן. בנוסף, לאחרונה דורגה 'פריוריטי' כאחת מעשרת מוצרי ה-ERP המובילים בצפון-אמריקה על-ידי Software Advice.

"אנחנו שמחים להיכלל שוב במדריך", אומר אנדרס ריכטר, מנכ"ל Priority Software. "זו אבן דרך חשובה עבור החברה, בעודה ממשיכה להרחיב את פעילותה העולמית בשוק ה-ERP. אנחנו מבינים את הצרכים של הלקוחות שלנו ולכן מחויבים לספק עוד פתרונות חדשניים במערכות הפתוחות והגמישות שלנו, תוך תמיכה בלקוחותינו באופן שמאפשר להם לצמוח".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

תגובות

Comments are closed