הגיל להתחיל

הגיל להתחיל

זיהוי מוקדם לניוון מקולרי תלוי גיל 'רטוב' - Wet age related macular degeneration

מאת: ד"ר אורן טומקינס-נצר
בריאות ורפואה המדריך לראייה טובה

נמ"ג ניוון מקולרי תלוי גיל (AMD – Age related macular degeneration) הינו מחלה המערבת את מרכז הראייה (מקולה) ברשתית העין ובה מתפתחים משקעים בשם דרוזן שמובילים לאורך שנים להידקקות והרס של שכבות הרשתית, מצב המכונה AMD בשלב ה"יבש" (איור 1ב).

 מבנה המקולה כפי שנראה בבדיקת
 Optical Coherence Tomography
 OCT. במצב תקין (א); בעין עם AMD
 'יבש' (ב); בעין עם AMD 'רטוב' (ג)
 (לחצו להגדלה)

מרבית האנשים להם נמ"ג בשלב זה לא חשים כל פגיעה בראייה, אולם אצל חלק מהאנשים המחלה מתקדמת לאורך זמן כאשר כלי דם חדשים פורצים דרך שכבות הרשתית, מובילים להצטברות נוזלים ברשתית (שלב "רטוב" של המחלה, איור 1ג), הופעת דימומים מתחת ובתוך הרשתית עד להיווצרות הצטלקויות של הרשתית ופגיעה בראייה אשר עשויה להיות בלתי הפיכה.

הטיפול העיקרי בשלב זה של המחלה מבוסס על הזרקה לתוך העין של תרופות נוגדות צמיחת כלי דם אשר מובילות לספיגה של הנוזלים. המטרה הראשית שלהם היא התייצבות הראייה ומניעה של הידרדרות נוספת.

קיימים טיפולים נוספים כגון טיפול בלייזר וטיפול פוטודינמי, אך הם כיום משמשים פחות לטיפול במחלה זו. מחקרים אפידימיולוגיים הדגימו שבשנים בהם טיפולים נוגדי צמיחת כלי דם נכנסו לשימוש, חלה הפחתה במקביל בכ-50% בהיקף המקרים החדשים הזכאים לתעודת עיוור.

סימנים וטיפול

לצורך שקילת התחלת הטיפול ע"י הרופא, נחוץ זיהוי של המעבר למצב ה"רטוב" של המחלה. התסמינים העשויים לרמז על התקדמות המחלה למצב ה"רטוב" כוללים ירידה בחדות הראייה, הופעת טשטוש ראייה ועיוות של הראייה. בתחילה השינויים עשויים להיות הדרגתיים, כאשר טשטוש ראייה או עיוות קל אינם משפיעים על התפקוד היום יומי.

אנשים הסובלים מעיוות בראייה מתארים קווים ישרים הנראים עקומים, מעוותים או עם חלקים חסרים. הם מבחינים בתופעות אלו בעיקר בעת קריאה, כשהאותיות נראות מעוותות, או כשהם מביטים בצורות שהם יודעים שהן ישרות, כמו מסגרות של חלונות. מניסיוני, מאחר ומצב זה עשוי להשפיע על עין אחת בלבד, לרוב אנשים לא יבחינו בשינויים קלים כאשר שתי העיניים פקוחות והעין שאינה מעורבת מפצה על זו הפגועה. במקרים רבים השינויים באים לידי ביטוי רק במצבים בהם אנשים סוגרים עין אחת, או כשהפגיעה בראייה משמעותית.

זיהוי מוקדם של פגיעה ברשתית מאפשר להתחיל טיפול ועשוי לסייע למנוע המשך הדרדרות בראייה. אצל אנשים אשר אצלם אובחנו סימנים של AMD "יבש" ישנה המלצה לבדיקות עצמיות חוזרות על מנת לזהות תסמינים מוקדמים הקשורים למעבר לשלב ה"רטוב". שימוש בלוח אמסלר מאפשר זיהוי מוקדם של עיוותים קלים בראייה (איור 2א).

(א) תרשים Amsler, יש להתמקד בנקודה במרכז הרשת.
(ב) העינית דרכה ניתן לראות את לוח Amsler

המבחן מבוצע בכל עין בנפרד כשהלוח נמצא מול העין והנבדק מתמקד בנקודה במרכז הלוח. במצב תקין רשת הקווים נראית במלואה, כשכל הקווים ישרים וללא אזורים של חסר. במידה ונראה כי חלק מהקווים בלוח עקומים, מתעגלים, מעוותים או חסרים הדבר מרמז על הפרעה במבנה השכבות התקין של הרשתית. במצב זה על החולה לפנות מידית לבדיקת רופא עיניים.

עם זאת, אציין מניסיוני שאצל אנשים רבים קיים קושי בשימוש בלוח זה, הם מחזיקים את הלוח במרחק לא מתאים, מתקשים להתמקד במרכז הלוח או לא מקפידים על סגירת עין אחת. כדי להתגבר על הבעיה, ניתן להשתמש בכלי המאפשר בדיקת אמסלר פשוטה שבודקת כל עין בנפרד. מדובר בעינית קטנה שבתוכה מצויר לוח אמסלר המאפשרת מיקוד המבט (איור 2ב). כדי להשתמש בעינית מחזיקים אותה לפני העין ועל ידי כך מביטים ישירות למרכז הלוח. מומלץ בכל מקרה לעשות בדיקה גם מול דף אמסלר מודפס. במידה ונראה עיוות או חסר של הקווים ברשת, או שינוי מהבדיקה האחרונה יש לפנות מידית לבדיקת רופא עיניים.

לסיכום, בדיקה עצמית זו תעזור לאנשים לזהות שינויים קלים וראשוניים, לפנות לרופא לאבחון מוקדם ובכך לסייע לשמור על הראייה.


שירות לציבור. מוגש בחסות חברת באייר.
ד"ר אורן טומקינס-נצר MD PhD, מומחה רשתית, מרכז רפואי בני ציון.

תגובות