תל אביב 2037: בתי המחר

תל אביב 2037: בתי המחר

עבודותיהם של זוכי פרויקט workshop השנתי של המחלקה ללימודי אדריכלות ועיצוב פנים, במכללה הטכנולוגית הנדסאים באריאל

מאת: מערכת אקדמיה
אקדמיה אקדמיה וחברה

פרויקט workshop המסורתי, המתקיים מידי שנה לסטודנטים במחלקה ללימודי אדריכלות ועיצוב פנים במכללה הטכנולוגית הנדסאים באריאל, התייחס השנה לנושא יחידת הדיור העתידית, וכלל מרתון בשיתוף עם חברת "בלורן" – פתרונות פרזול ועיצוב לרהיטים. בפרויקט המשותף נדרשו הסטודנטים לעצב את המבנה ואת יחידות הדיור של המחר, תוך שימת דגש על ייחודה של התקופה העתידית, זאת לאחר הרצאה שפרסה תמונה של מבנה המשפחה העתידית על-פי מחקרים ומגמות עולמיות. יוזם ומוביל הפרויקט, אדריכל גדי דיקמן: "מדובר באתגר קשה במיוחד, משום שמדובר בתרבות שאיננה מוכרת, הדורשת התחשבות בקשיי תנועה, עידן שבו אנשים נמצאים יותר בבתים כי יש פחות עבודה, יחידות דיור קטנות ומספקות, וחיים במגדלים ללא אדמה".

"בניין בכיכר דיזינגוף" (מקום ראשון)

בתכסית של 150 מ"ר לבניין, האתגר היה תכנון 30-50 דירות בשטח של 100-180 מ"ר לדירה או 200-280 מ"ר (דופלקס), כאשר בכל קומה דירה אחת. הצעתה של קבוצת המתכננים הייתה ליצור דירה המסתובבת על ציר, ובני הבית יכולים לשלוט בכך על ידי מסך מגע. כל דירה בעלת יכולת סיבוב עצמאית ללא קשר לשאר היחידות במבנה. הדירות מודולריות כך שניתן לשנות את החללים הפנימיים על ידי הזזת הקירות. בנוסף, בכל קומה קיימת מרפסת ירוקה. האזורים הציבוריים המחברים בין הבניינים מכילים גנים ירוקים, קומות מסחר, גני ילדים וכדומה.


"כפר על העיר" (מקום שני)

 הפרויקט מתוכנן במרחב שנמצא מעל עורק התחבורה ברחוב אבן-גבירול. המרחב משלב בתוכו שטחים ירוקים וגלריות אמנים. הפרויקט מקנה יתרונות רבים גם לאוכלוסייה הנוכחית, אשר "מרוויחה" סביבה ירוקה באזור צפוף ועמוס, וצמיחה כלכלית לעסקים הקיימים ברחוב. התכנון נעשה תוך מחשבה רבה על כך שהפרויקט ישתלב ויכבד את הקיים, תוך התייחסות לתנאי האקלים, והבניינים הקיימים ימשיכו ליהנות מכניסת אור טבעי וזרימת אוויר. הפרויקט אינו מכסה את כל עורק התחבורה, ובכך מאפשר אור טבעי וזרימת אוויר גם ברחוב אבן-גבירול, כפי שהוא מוכר לנו כיום.


Above&Beyond

מבנה שנועד לתת מענה ופתרון לבעיית הצפיפות בתל-אביב, שעתידה להתגבר בעוד כ-20 שנה. הבניין בנוי מגרעין מרכזי המכיל מעלית, מדרגות ומערכות. הדירות מתחילות כחמישה מטרים לפחות מעל המבנים הקיימים, כך שבכל קומה ישנן שתי דירות מרווחות שניתן להרחיב על פי הצורך על-ידי חידוש טכנולוגי וגינה פרטית. הדירה מאובזרת בטכנולוגיה חדישה – קירות מסך זזים ורצפה מתרחבת. כדי ליצור קהילה והווי משותף בין המבנים, תוכננו גשרים המחברים בין הבניינים אשר יהוו מקומות מפגש ציבוריים כגון בתי קפה, חדרי כושר, בריכה, ספרייה ועוד.

תגובות