טכנולוגיה עד הבית

טכנולוגיה עד הבית

Salute, חברת הזנק ישראלית, פיתחה מכשור רפואי חדשני לשיקום ותרגול הליכה

מאת: בר רוזן
MedTech בריאות ורפואה טכנולוגיה והייטק

חברת Salute פיתחה מוצר שיקומי חדשני ויעיל לשיקום ותרגול יכולת הליכה בקרב אנשים שההליכה שלהם נפגעה בשל מחלה, אירוע בריאותי, זקנה או לקות מלידה.

המכשיר הינו כלי טיפולי המעודד תהליכי למידה מוטורית אינטואיטיביים – פתרון יעיל וחסכוני לתרגול ההליכה בסביבות שונות. ניתן לשימוש במסגרת הטיפולים עם אנשי המקצוע, וכן כטיפול ביתי. באופן זה ניתן להגדיל משמעותית את תדירות התרגול, ובכך לאפשר למידה מוטורית וביצועים טובים יותר על ידי המטופל.

הטכנולוגיה של Salute (מוגנת פטנט) עוצבה במיוחד עבור המשתמש הביתי. הטכנולוגיה אינטואיטיבית וידידותית ומותאמת לאותם סובלים מהפרעות נוירולוגית, כמו גם לאוכלוסייה המבוגרת הסובלת מהפרעות דומות. המכשיר של Salute נותן מענה אפקטיבי ונוח בתחום שיקום ההליכה, עבור ילדים ומתבגרים שהליכתם פגועה מלידה, או אנשים שהליכתם נפגעה בשל אירוע או מחלה. יתרון בולט בשימוש במכשיר הינו פרק הזמן הקצר בו המוצר מביא את הלקוחות לשיפור יכולות ההליכה שלהם.

המכשיר אותו פיתחה Salute מאפשר רצף והמשכיות בהליך השיקומי של המטופלים. הטיפול המתחיל בבית החולים, ממשיך במרכז השיקום, ובמקרה זה, לראשונה, ניתן להביא את הטכנולוגיה אל ביתו של המטופל. המכשיר מתאים לכל מטופל, ותומך בשיקום הגפיים העליונות והתחתונות כאחד.

המכשיר של Salute מחובר לחגורה ייעודית, הנכרכת סביב אגן המטופל. מהחגורה יוצא מיתר דק, המתחבר למספר נקודות אסטרטגיות בכף הרגל של המטופל. ניתן לטפל בצד השמאלי של הגוף, כמו גם בצד הימני. כמובן גם ניתן לבצע טיפול בשני הצדדים גם יחד, בהתאם לצורך. כאשר המטופל הולך, בכל תנועה של הושטת הרגל לפנים נמתח המיתר של מערכת ה-Salute, ומורגשת ההתנגדות הלינארית המסופקת על ידי המערכת. ההתנגדות קבועה ונשמרת לאורך כל התנועה וניתנת לוויסות בקלות. התנגדות זו מאפשרת את הגירוי הפרופריוספטיבי לאורך כל התנועה של הרגל, ומעודדת תהליכי למידה מוטורית פנימיים תוך כדי התרגול.

לפיזיותרפיסטים יש מספר קשיים בטיפול בחולים נוירולוגיים. קיימת חשיבות רבה להגדלת מספר החזרות המבוצעות מכל תרגול, וכן חשיבות גדולה לאפשר למטופל לתרגל במגוון רב של סביבות טיפול שונות. ברוב המקרים, כאשר המטופלים מאושפזים במחלקות השיקום השונות הם מקבלים כשעה ביום עם פיזיותרפיסט, ולעיתים גם תרגול נוסף שמתבטא בעמידה במתקני עמידה, תרגול אופניים ודומיהם, לפי יכולתו של המטופל ובהתאם לשיקול דעתו של הפיזיותרפיסט. מטופל שנמצא בביתו מקבל על פי רוב רק שני טיפולים בשבוע ואף פחות. מצב זה מגביל מאוד את היכולת להגדיל את מספר החזרות, והזמן לתרגול הליכה איכותי הינו מוגבל למדי. בנוסף לכך, מטופלים עם פגיעות נוירולוגיות נוטים לבצע פיצויים לא רצויים בשל החסרים הנוירולוגיים מהם סובלים (חולשה, ליקויי תחושה ועוד), ולכן על מנת לבצע תרגול איכותי נדרשים נוכחות וידיים של הפיזיותרפיסט. כאשר מדובר בתרגול הליכה תוך ניסיון להפחתת אותם פיצויים, לעיתים אף נדרש יותר ממטפל אחד.

"המערכת של Salute מאפשרת מענה לכל הקשיים בהם אנו נתקלים ביום-יום, נוח לקחת אותה ממקום למקום, וכך ניתן לתרגל בסביבות שונות ולא רק בתוך הקליניקה", משתפת ענבל פארן, פיזיותרפיסטית מוסמכת, המתמחה בטיפול בחולים נוירולוגיים. "המערכת פשוטה לתפעול, כך שכמעט כל מטופל יכול ללבוש אותה לבד ועל ידי כך להגדיל את מספר החזרות באופן משמעותי. יתרון זה גם מאפשר, למעשה, למטופל לתרגל אפילו בביתו לאחר הדרכה של פיזיותרפיסט".
המכשיר, ספורטיבי במראהו, לביש, נוח להרכבה, פירוק, שימוש ואחסון, בעל יתרונות משמעותיים עבור המשתמש ביחס לאביזרי השיקום הקיימים. הוא מציע פתרון מהפכני, שבא לידי ביטוי בגודלו, בנוחות השימוש בו, במחירו וביעילותו.
Salute החלה את דרכה כרעיון של היזם, אסף מנור, "חזונה של החברה – לאפשר טיפול בכל אותם מטופלים שעד כה יכולים היו לקבל את הטיפול במכוני השיקום או על ידי אנשי מקצוע. יתרונו הבולט של המכשיר הוא ביכולת השימוש בו בכל זמן ובכל מקום".

"לאחר שעבר המכשיר מספר שלבי מחקר ופיתוח עד ייצור של 100 יחידות ראשונות, הגשת בקשה להכרה כפטנט בארה"ב, התנסות במסגרות שיקומיות, אישורי FDA למכירה בארה"ב והגשה לאישור של CE האירופאי", אומרת אורלי בר, מנכ"ל החברה, "החברה עומדת בפתחו של שלב הייצור ההמוני וההפצה בחו"ל מחד, והמשך ההתנסות הקלינית מאידך. החברה נמצאת בעיצומו של סבב גיוס הכספים השני שלה".

עד כה טופלו במכשיר של Salute למעלה מ-300 מטופלים בישראל ומחוצה לה. התוצאות מראות שיפור משמעותי וניכר לעין ביכולות של המטופלים, והמטופלים מעידים על תחושה של שיפור בהליכה.

"בשנים האחרונות אני הולכת בעזרת מקל ומפחדת להיתקל במשהו או לאבד את שיווי המשקל", משתפת לאה רביש בת ה-85, ניצולת שואה המטופלת בעזרת המכשיר של Salute מזה 4 חודשים. לאה סובלת מהפרעות בשיווי משקל וחולשה בשרירים, והופנתה לטיפול על ידי פיזיותרפיסט המטפל בה באופן קבוע. "השימוש במכשיר פשוט יחסית, ובעזרתו אני מרגישה כי פעילויות היומיום קלות לי יותר, אני אפילו יכולה ללכת לשוק לבדי ולעשות קניות".

לאחרונה החלה החברה בגיוס מטופלים לניסוי קליני מבוקר במרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע, ברשותו של ד"ר יולי טריגר, מנהל מחלקת השיקום הנוירולוגי בבית החולים. בניסוי לוקחים חלק 35 מטופלים לאחר שבץ מוחי, והתוצאות מעודדות.


[email protected]www.salute.technology

תגובות