הטכנולוגיה בשירות הקול

הטכנולוגיה בשירות הקול

לשיקום השמיעה יש משמעויות בריאותיות, קוגניטיביות וחברתיות המשפיעות על איכות החיים של המטופל וסביבתו. המכשירים המוצעים כיום בשוק נותנים מענה לבעיות שונות שנוצרו סביב השימוש במכשירי שמיעה בעבר, זאת בזכות טכנולוגיה מתקדמת

מאת: ענת יפה (צילומים: יח"צ סונובה)
בריאות ורפואה מגזין ביו

ליקוי שמיעה הוא גורם המשפיע באופן ישיר על איכות החיים של האדם ופוגע בה באופנים שונים. מחקרים רבים מראים כי אצל אנשים שאינם משקמים (מסיבות שונות) את שמיעתם, נמצא – בנוסף לבעיית השמיעה – שכיחות גבוהה יותר של תופעות כגון עייפות, דיכאון, הפחתה בפעילות חברתית, התבודדות וחוסר ביטחון. בידוד חברתי מרצון, הימנעות מפעילות חברתית והתבודדות נמצאו כמאיצים תהליכים דמנטיים ופוגעים ביכולות הקוגניטיביות של האדם.

לאנשים בגיל השלישי, הבוחרים להימנע משיקום ליקוי שמיעה, יש סיבות רבות ומגוונות מדוע להימנע מטיפול בבעיה. התלונה המרכזית של משתמשים במכשירי שמיעה מהדור הקודם הייתה, הקושי לסנן רעשים ולהבין דיבור בתנאי האזנה קשים, המתארים למעשה מצב לא אידיאלי שבו יש רעשי רקע מרובים, מספר גדול של אנשים הנמצאים באותו מרחב ומדברים יחד. בנוסף, הדינמיות של החיים והשינויים המהירים בין סביבות אקוסטיות שונות, הקשו על המכשירים בעבר לתת מענה הולם.

על שלוש טכנולוגיות

בעוד שמכשירי השמיעה הפשוטים אינם מספקים לכך מענה, משום שהם נוטים להגביר הכל – הן את הדובר והן את רעשי הרקע – הרי שמכשירי השמיעה הדיגיטליים מהדור החדש מתבססים על טכנולוגיות חכמות, המאפשרות להתגבר על תנאי האזנה אלה, ומסננות בין הדיבור אותו מבקשים לשמוע לבין רעשי הרקע השונים. המכשירים יודעים להיענות באופן דינמי ואדפטיבי לשינויים בסביבה האקוסטית של המשתמש. טכנולוגיות אלה כוללות הסתמכות על מיקרופונים כיווניים משוכללים, הפועלים באופן משולב בין שני המכשירים, עיבוד דיגיטלי של אותות גלי הקול ויכולת קישוריות בין שני מכשירי השמיעה בשתי האוזניים.

המיקרופונים החכמים אדפטיביים ויודעים להתכוונן אוטומטית לכיוון שבו נמצא הדובר, ובכך להפחית את השפעת רעשי הרקע. לשימוש במיקרופונים חכמים מצטרפת טכנולוגיה של עיבוד אות דיגיטלי, היודע לנקות את הצליל הנקלט כך שלאדם העושה שימוש במכשיר יגיע מקסימום דיבור ומינימום רעשי רקע. עיבוד האות המקדם מצליח גם לזהות באופן מדויק יותר את הסביבה בה נמצא האדם ולהתאים את המנגנונים השונים במכשירי השמיעה לסביבה, וכך לקבל הגברה מותאמת ואופטימלית.

לשני אלה מתחברת טכנולוגיה חכמה, המאפשרת לשני המכשירים המרכיבים את מכשירי השמיעה "לתקשר" ביניהם ולהעביר אחד לשני מידע על מיקום רעשי הרקע ביחס למיקום הדיבור. זאת באופן שמאפשר הדגשה מקסימלית של הדיבור – על חשבון הרעשים.

שילוב שלוש הטכנולוגיות החכמות האלה, במכשירי השמיעה מהדור החדש, נותן מענה אפקטיבי ויעיל לבעיית חוסר היכולת לסנן דיבור מרעשי רקע, בעיה שאפיינה את מכשירי השמיעה מהדור הקודם.

בעבר, מכשיר השמיעה נתפס כאבזר גדול, מסורבל ומיושן, שהפך את החזות של המשתמש בו לחריגה, יוצאת דופן ו"זקנה" יותר. כך נוצר ביקוש למכשירים קטנים יותר ומעוצבים – שלא יראו כלל, או שייראו כמו דיבורית, וימנעו את זיהוי המשתמש בהם כלקוי שמיעה. טכנולוגיה חדשה מאפשרת לייצר מכשירי שמיעה תוך-אוזניים מטיטניום, מה שמאפשר להקטין עד מאוד את גופי המכשיר ולאפשר הכנסתם לעומק האוזן, ועל ידי כך להעלים אותם.

מכשירי השמיעה Virto B Titanium הם מכשירים תוך-אוזניים חדשניים, הקטנים ביותר שיוצרו אי פעם בחברת פונאק. המכשירים עשויים מטיטניום (מתכת הנמצאת בשימוש נרחב בעולם הרפואה) והם קטנים מאוד, עמידים ביותר ובעלי משקל קטן. הם מתאימים לירידות שמיעה קלות עד עמוקות, וקיימים בשתי רמות. מתכת הטיטניום ממנה עשויים המכשירים ידועה בחוזק שלה, בעמידות שלה וביכולתה לא לפתח קורוזיה.

היא חזקה פי 15 מאקריליק אשר משמש לבניית מכשירים תוך-אוזניים אחרים. חוזקה של המתכת מאפשר לנו לבנות מעטפת דקה יותר ב-50% ממבנים אחרים ובכך להקטין את מכשיר השמיעה ב-26% בהשוואה למכשירים קודמים. בנוסף, בזכות הקטנה של 60% בגודל רכיבי האלקטרוניקה, הצלחנו לשפר משמעותית את שיעור ההתאמה למכשירים קטנים ביותר מסוג IIC ולהגדיל אותו ב-64%. חוזקו של הטיטניום מקטין משמעותית את הסיכוי לשבר או לפגיעה במעטפת המכשיר.

טכנולוגיה חכמה נוספת, המאפשרת ייצור של מכשירים תוך-אוזניים קטנים יותר, היא השימוש בהדפסת תלת-ממד. עבור מכשירים חיצוניים ניתן להתאים את צבע גוף המכשיר לצבע השיער ובכך להסתירם. לעומת מגמת ההסתרה, קיימת היום גם מגמה הפוכה ומבורכת – התאמת מכשירים צבעוניים, בעלי מראה של אבזר אופנתי.

צילום: יח"צ סונובה

סריקה ביומטרית

לפני מספר חודשים פונאק הציגה את Phonak Virto B, הסדרה החדשה והמתקדמת ביותר של מכשירים תוך-אוזניים, המתאימים לירידות שמיעה קלות עד עמוקות. דגמי הסדרה מטמיעים טכנולוגיות חדשניות המאפשרות שמיעה ללא מאמץ. דגמי Virto B מהווים פיתרון אולטימטיבי עבור אלה המעוניינים במכשירי שמיעה מתקדמים, המאפשרים ביצועים גבוהים לצד התאמה אישית המעניקה רמת אסתטיקה גבוהה.

בעצם, מדובר במכשיר הראשון בעולם המשתמש בטכנולוגיה של סריקה ביומטרית. תוכנת המחשב, האחראית על יצירת המבנים המותאמים, מודדת ומנתחת את המאפיינים האנטומיים הייחודיים של כל אוזן ואוזן. היא מזהה מעל 1,600 נקודות מידע ביומטריות ומחשבת אותן לתוך הגדרות ההתאמה והכיול של כל מכשירי Virto B. הגדרות אלה נשמרות בזיכרון של מכשיר השמיעה ומבטיחות יכולות גבוהות של דיוק והתאמה. באופן זה מכשיר Virto B מזהה באופן אמין יותר את מיקומו של הצליל ומעניק גישה לתפקודי שמיעה טובים יותר.

בעבר, האפשרויות הטכנולוגיות של המכשירים היו מוגבלות ולא ניתן היה להתחבר ישירות למכשירים חיצוניים (טלפון, טלוויזיה וכו'). כיום, טכנולוגיית הבלוטות' מאפשרת חיבור ישיר בין מכשיר השמיעה לבין מכשירים חיצוניים. כך, כאשר מכשיר השמיעה מחובר לטלפון – הוא הופך לדיבורית וכל השיחה מתנהלת באמצעותו. בנוסף, גם בטלוויזיה, במחשב, באייפד וכו' – השמיעה מתבצעת ישירות מהמכשיר. חיבור כזה מאפשר להתגבר על בעיות של רעשי רקע, שהיוו בעיה משמעותית בעבר.

לאחרונה חברת פונאק הציגה את מכשירי Audéo B-Direct – מכשירי שמיעה המתחברים בקלות לכל טלפון נייד ולטלוויזיה, וכמובן לעולם שסביבכם. חברת פונאק מתמקדת ביצירה מתמדת של פיתרונות שמיעה שמשנים חיים: פיתוח מכשירי שמיעה בטכנולוגיות חדשניות, המסתגלים באופן אוטומטי לכל צליל בסביבה ומאפשרים תפקוד שמיעתי וביצועים ללא תחרות בכל מצבי השמיעה ביומיום.

מכשירי השמיעה מאפשרים לכם לבצע שיחות טלפון עם ידיים פנויות, הודות לאופן פעולת המכשיר, שמתפקד בדיוק כמו אוזניות בלוטות' אלחוטיות ומשדר את הקול שלכם בשיחות טלפון, על ידי שימוש במיקרופונים המובנים של מכשירי השמיעה. כעת ניתן לשמוע את הטלפון הנייד שלכם מצלצל ישירות במכשירי השמיעה. בנוסף, יש אפשרות לענות או לדחות שיחות בלחיצה פשוטה על הלחצן במכשיר השמיעה.

נוסף על כל אלה, טכנולוגיות חכמות מאפשרות ייצור של מכשירים הניתנים להטענה שלאחריה הם יכולים לעבוד 24 שעות, בצורה מלאה. ההטענה קצרה יחסית, 3 שעות, וניתן לבצע אותה בשעות הלילה, בעת השינה. כך אין יותר צורך בהחלפת סוללות, פעולה הדורשת יכולת מוטוריקה עדינה, באופן שלעתים היווה קושי עבור חלק מהמשתמשים.

החיים כיום דינמיים יותר מאי פעם. אנחנו עוברים במהלך היום בין הרבה מקומות ובין מצבים שונים: ממקומות רועשים למקומות שקטים; מפגישות במשרד לשיחות עבודה באוטו וכו'. מעבר כה דינמי דורש אפשרות לשינוי תוכנית השמיעה, באופן שיותאם למצב. מכשירים מהדור הקודם הציעו תכנות מראש של מספר מוגבל של מצבים ודרשו העברה ידנית, ממצב למצב. כיום, הטכנולוגיה החכמה יודעת לא רק לזהות את הסביבה, אלא גם את עצם המעבר התכוף מסביבה לסביבה. הטכנולוגיה יודעת להתאים את עצמה לכל מצב באופן אוטומטי, על פי הצרכים המשתנים.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

 

שומעים חדשנות טכנולוגית

צילום: יח"צ סונובה

על קוצו של שבב

מעבדי הצלילים של מערכת שתל השבלול של חברת Advanced Bionics, יאפשרו קישור בלוטות' לטלפונים הסלולרים השונים Android ,iPhone ואפילו לטלפונים סלולריים קלאסיים.

יצרנית מערכות שתלי שבלול Advanced Bionics – AB משלבת את טכנולוגיית השבבים החדשה של סונובה לתוך המכשירים שלה. המשתמשים הנוכחיים של מעבד Naída CI Q90, כמו גם מושתלים עתידיים, יוכלו להשתמש במעבד שלהם כדי להתחבר לכל טלפון סלולרי התומך בבלוטות'.

פלטפורמת הטכנולוגיה האלחוטית החדשה מאפשרת קישוריות ישירה למכשירי אנדרואיד ואייפון, כמו גם לטלפונים סלולריים קלאסיים באמצעות בלוטות', כל זאת מבלי שהמשתמש יזדקק לאבזר נוסף כמקשר או כמיקרופון. השבב החדש אמור לעבוד בצורה חלקה עם עזרי השמיעה של חברת Sonova המשתמשים ב-2.4 GHz, כגון ™Roger לשמיעה ברעש ולמרחק, ולטכנולוגיית ™AirStream המאפשרת פתרון "חבר והשתמש", להאזנה לטלוויזיה באיכות גבוהה.

על ידי מתן פתרון לכל סוגי הטלפונים בשוק – כולל יותר מ-80% של בעלי הטלפון החכם בעולם שרכשו מכשירי אנדרואיד – סונובה הופכת לחברה הראשונה והיחידה לפתרונות שמיעה שמשחררות את הפוטנציאל העצום של קישוריות אוניברסלית ישירה.

השבב של סונובה יהיה הבסיס למגוון רחב של פיתרונות ייחודיים וחדשניים בשנים הקרובות.

צילום: יח"צ סונובה

שתל ה-ULTRA של סונובה אושר לשימוש בישראל

שתל ה-ULTRA, בדומה לקודמו ה-Advantage, כולל את מיטב הטכנולוגיה של חברת AB. השתל בא לענות על בקשות של מנתחים להקטנת הפרופיל, והתאמה טובה יותר לניתוחים פדיאטריים.

✷ הפרופיל של השתל דק יותר ב-30% והוא מאפשר קידוח שטחי ומינימלי ופחות בולטות.

✷ השתל מותאם טוב יותר לקימורי הגולגולת, במיוחד של תינוקות קטנים.

✷ לשתל עמידות גבוהה יותר.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

 

תגובות