תמ"א 38 החזירה את הפנטהאוזים למרכז העיר

תמ"א 38 החזירה את הפנטהאוזים למרכז העיר

ריבוי הפרויקטים של התחדשות עירונית ברחבי הארץ הביא לבניית מגוון סוגי דירות פנטהאוז, שנמכרות היטב ומשפיעות על ערך כל הדירות בבניין המחודש. מהם היתרונות הבולטים במגורים בפנטהאוז, שנמצא ממש בלב העיר שוקקת החיים?

מאת: נעם גל (צילומים: יח"צ)
נדל"ן פנטהאוזים

במחצית הראשונה של 2018 כ-21% מכלל התחלות הבנייה בישראל היו בפרויקטי התחדשות עירונית, לעומת 17% ב-2017, 13% ב-2016 ו-11% ב-2014. לדברי יו"ר לשכת שמאי מקרקעין חיים מסילתי, "ברבעון השני יצאו לדרך כמה פרויקטי פינוי-בינוי, שהביאו לזינוק בחלק היחסי של פרויקטי התחדשות עירונית מכלל התחלות הבנייה – 1,259 דירות בפינוי-בינוי, לעומת 829 דירות ברבעון הראשון".

העלייה בהתחלות בנייה של פרויקטי התחדשות עירונית הביאה לשינויים בכל הקשור לשוק הפנטהאוזים. פרויקטי התחדשות עירונית, ובעיקר תמ"א 38/1, יוצרים פנטהאוזים בני 2 ו-3 חדרים, או סוגי פנטהאוזים כמו דופלקס הפוך, מרפסת פרטית באחד החדרים ועוד.

פרויקט קרסו אונו של קרסו מבנים

מגבלות יוצרות ייחודיות

לדברי חמי שאול, מנכ"ל קרסו מבנים 38, "מגבלות התכנון בפרויקטי תמ"א 38/1 יוצרות מוצרים ייחודיים. לדוגמה, בפרויקט קרסו אונו בקריית אונו הפנטהאוזים ממוקמים בקומה השביעית ומשתרעים על פני 127 מ"ר בתוספת שתי מרפסות של כ-30 מ"ר כל אחת לאזור הציבורי, וכן מרפסת נוספת של כ-30 מ"ר למאסטר הורים – מוצר שקשה למצוא בפרויקטים מסורתיים. במסלול של תמ"א 38/2 הבניין הישן נהרס ותחתיו מוקם בניין חדש לחלוטין, לכן אין אילוצי תכנון שנובעים מצורת הבניין הישן, וקל יותר לייצר מוצרי יוקרה שלמים כפי שנהוג בכל פרויקט חדש".

הדמיית פנטהאוז בפרויקט יובל בקרית יובל של חברת צברים

הרבה יצירתיות

רוני צברי, הבעלים של חברת צברים, העוסקת בתחום ההתחדשות העירונית, מציין כי "בכל תכנון של פרויקט תמ"א אנו נדרשים להרבה מאוד יצירתיות, וכפועל יוצא גם הדירות המיוחדות כמו פנטהאוזים שמוקמים בפרויקטים מסוג זה שונים בתכנון מפנטהאוזים שקיימים בפרויקטים חדשים. מעבר לכך, מאחר שפרויקטי התחדשות עירונית כוללים לרוב לא רק בניין אחד, אלא מתחם של בניינים, אפשר לשווק מספר גדול של פנטהאוזים במרכזי הערים או בשכונות נחשקות, מוצר שכמעט וכבר לא קיים בפרויקטים חדשים.

"כך למשל בפרויקט יובל – פרויקט התחדשות עירונית בקריית יובל בירושלים, המכיל חמישה בניינים, נשווק שני פנטהאוזים בכל בניין. למעשה, מדובר ב-10 פנטהאוזים בקומה שביעית, בשטח של 109 מ"ר + 112 מ"ר מרפסת גג, מ-2.9 מיליון שקל".

מרפסת-פנטהאוז פרויקט ברנדייס בתל אביב. באדיבות החברה לחיזוק מבנים בישראל

עלייה בהיצע

ואכן בשנים האחרונות אנו עדים לעלייה חדה בהיצע הפנטהאוזים במרכזי הערים, דוגמת רמת גן, גבעתיים ורעננה. לדברי ננה חן, המשנה למנכ"ל ראדקו 38, מקבוצת רפאלי, בשל מיקומם מדובר בפנטהאוזים יוקרתיים. "בניגוד לבניינים הישנים שנבנו כולם לפי אותו תכנון ולא נבנו דירות פנטהאוז, כיום כל פרויקט של התחדשות עירונית מייצר שיעור מסוים של דירות מיוחדות. נוסיף לכך שמדובר בבניינים קטנים במרכזי הארץ, וכל פרויקט נהפך לבוטיק יוקרתי. אני מעריכה שב-2019 נמשיך לראות עלייה בהיצע הדירות המיוחדות, אבל בשל מיקומן המרכזי במרכזי הערים המחירים יישמרו אם לא יעלו במקצת".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

מוצר חדש במיקום משובח

      בני קרת

התחדשות עירונית במרכזי הערים, הן במסלול חיזוק ובינוי (38/1) והן במסלול הריסה ובנייה (38/2), יצרו מוצרים חדשים ומיוחדים שלא היו קיימים קודם לכן בשכונות ותיקות – פנטהאוזים ומיני פנטהאוזים.

בשל אופי הבינוי, כשמדובר בחיזוק ותוספת, לרוב הדירה בקומה העליונה תהא דירת דופלקס גג, שבה בדרך כלל נראה חלוקת קומות, הכוללת קומה ציבורית וקומת מגורים עם מרפסת גג, שהעלייה אליה היא מתוך הבית עצמו.

כאשר מתבצעת הריסה ובנייה (תמ"א 38/2), הדירות כולן חדשות. או אז בקומות העליונות ניתן לבנות פנטהאוז/מיני פנטהאוז מודרני וחדש, מתוכנן בקפידה, בדיוק כמו בכל פרויקט נדל"ני אחר שנבנה בישראל, במגבלות קווי המתאר של הבניין באותו אזור כמובן.

לעומת זאת, כאשר מתבצע חיזוק ותוספת (38/1), התלות הינה בקווי המתאר של הבניין, ועל כן לא ניתן לתכנן מחדש, אלא ניתן לתכנן ולעצב במסגרת אילוצי המרחב הנתון, ובמקרה שכזה מדובר אולי בהבדל ובחיסרון המשמעותי ביותר.

הבדלים נוספים הם הגובה והחנייה. מקובל לחשוב שהדירה הגבוהה ביותר בבניין מתנשאת לגובה המאפשר מבט לנוף רחב ידיים, כמו במקרים של פנטהאוז מקומה 10 ומעלה המאפשר (בהנחה שאין בניינים גבוהים יותר בסביבה) חוויית נוף אורבני, אך לא כך הוא במקרה של התחדשות עירונית. כך גם לגבי הצפי לחנייה, שבמקרה של התחדשות עירונית, בשל האילוצים במתקני חנייה המתווספים לבניין, לא תמיד מתממש או מתממש חלקית.

יחד עם זאת, לפנטהאוז במיקום שכזה ישנם יתרונות סביבתיים ברורים: מיקום מרכזי, מרחב ציבורי מפותח, תשתיות חיים קיימות, גינות, מוסדות ציבור, מוסדות חינוך, בתי כנסת וכדומה.

אם נתבונן פרטנית בהתחדשות העירונית המתרגשת על רובע 3 בת"א (מערבית לרח' אבן גבירול), הרי שמדובר בתוכנית מתאר שבמסגרתה אושרה התחדשות מסוג חיזוק ותוספת של 2.5 קומות. כלומר, במקרה הזה נוצרו וייווצרו עשרות דירות יוקרה שאף ישפיעו על עליית המחירים הארצית, משום שתל אביב מובילה את הטון במחירים בארץ.

תל אביב הוכרזה כ"עיר עולם", בדומה לערים כמו לונדון, אמסטרדם, ניו יורק, פאריס, ברלין ועוד. את המונח עיר גלובלית (עיר עולם) הטביעה פרופ' ססקיהסאסן בשנות ה-90, ובו הגדירה את הערים שעשו קפיצת מדרגה בינלאומית משמעותית. ערים אלה נהפכו למרכזים גלובליים מובילים בזכות הנכסים המקומיים, שנודעו ביתרונם בעולם. ערי עולם מתחרות ביניהן בלי הפסקה על היכולת למשוך השקעות, עסקי טכנולוגיה חדשים, הישגים במדע, יצירה, מוסדות אקדמיים, מוסדות בינלאומיים זרמי תיירות ואירועים גדולים.

בין הסיבות העיקריות שיניעו את עליית המחירים ניתן למנות:

★ היצע מוגבל של תוספת דירות יוקרה.

★ מיקום, כחלק ממתחם העיר הלבנה שתשמור על צביון גובה נמוך.

★ מוצרים חדשים, דוגמת פנטהאוזים ומיני פנטהאוזים, באיכויות תכנון וגמר גבוהים ביותר,

   עם חוויית מגורים אורבנית של ים ומטרופולין תוסס "ללא הפסקה".

★ התפתחות התשתיות עקב ההתחדשות העירונית.

★ התפתחות הסצנה הטכנולוגית ושילוב הרבה מטות של חברות בינלאומיות בקרבת מקום.

★ אופייה הייחודי של תל אביב יפו, עיר תוססת עם גיוון קהלים רב.

אם כן, אי אפשר להתבונן בדירה לבדה, אלא על חווית המגורים כולה, ולכן כשיש הגדלה של כמות הדירות, יש הגדלה של כמות דירות היוקרה, שמספקות חוויית מגורים אורבנית ייחודית מאין כמותה.


 בני קרת, מנכ"ל חברת אזימוט, המתמחה בשיווק נדל"ן

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

פנטהאוז לדוגמה בפרויקט נווה שאנן בחיפה פרשקובסקי (צילום: אוהד בדש)

בן אל תבורי רכש פנטהאוז

התחדשות עירונית לא נמצאת כיום רק במרכז הארץ. אחת הערים הבודדות בפריפריה שעוברות התחדשות מאסיבית היא חיפה. בשנים הקרובות צפויות שכונות שלמות לעבור הליך של התחדשות, הן מכוח תמ"א והן מכוח פינוי-בינוי. חברת אשי פרשקובסקי בונה פרויקט פינוי בינוי בשכונת נווה שאנן בחיפה, במתחם מתוכנן הכולל ארבעה מגדלים בני 15 קומות, ועוד שישה מגדלי בני תשע קומות.

לדברי חיים קראדי מנכ"ל אשי פרשקובסקי "הפרויקטים של התחדשות עירונית הביאו לבנייה לגובה בחיפה, עיר המאופיינת בבנייה רוויה של קומות בודדות בלבד. כתוצאה מכך, יש יותר היצע של פנטהאוזים בעיר הצופים למפרץ חיפה".

כך למשל, פנטהאוז בן 5 חדרים, המשתרע על 147 מ"ר + 60 מ"ר מרפסת, יעלה כ-3.3 מיליון שקל. הדיירים שירכשו דירת פנטהאוז יקבלו שתי חניות ומחסן. מי שהעלה את התודעה לפרויקטי ההתחדשות בחיפה הוא בן אל תבורי שרכש לאחרונה את אחת מדירות הפנטהאוז בפרויקט.

הדובדבן שבקצפת

     עופר אנגל

לדברי עופר אנגל, סמנכ"ל בחברת אנגלאינווסט התחדשות עירונית, "להבדיל מפרויקטי יזמות מגורים 'רגילים', לרוב, בפרויקטים של תמ"א 38 שבמסגרתם מחזקים מבנה ובונים תוספת דירות על הגג, דירות הפנטהאוז יהיו דירות גדולות הכוללות מרפסות ענק, תקרות גבוהות וחדרים מרווחים, מוצר המתאים לקהל יעד ספציפי. כשאנחנו מתכננים את תוספת הדירות בבניין הקיים, אנחנו מבקשים לנצל בצורה האופטימלית ביותר את תכנון הדירה.

"מאחר שבפרויקטי תמ"א, הרווח של היזם נגזר מתוספת דירות הפנטהאוז, החברות משקיעות באיכות התכנון והביצוע וטיב המוצר, ולכן נתכנן את דירות הפנטהאוז האלה כדובדבן שבקצפת. הן יכללו מפרט טכני עשיר עם היתכנות לשירותי יוקרה שלא רואים בפרויקטים אחרים, כגון בריכה או ג'קוזי. פרט נוסף שחשוב לציין הוא שמדובר בבניינים שבהם אין דירות רבות. הפרויקטים האלו שומרים על האופי של בניין קטן, עם מעט שכנים והוצאות ועד בית נמוכות".

לארח בנוחות מרבית

    עומר גוגנהיים

"בפרויקטים של תמ"א 38, חיזוק או הריסה ובנייה", מציין עומר גוגנהיים, מנהל אשדר בוטיק, "מתאפשר במקרים בודדים לתכנן דירת הפנטהאוז אחת על הגג, ולעתים גם מתאפשר לפתוח כניסה נוספת מתוך הלובי ישירות לתוך מרפסת הגג מבלי להיכנס לתוך הדירה, דבר הממקסם את אפשרויות השימוש לאירוח.

"עובדה זו כמובן משביחה את ערך הדירה, כמו גם הנוף הפנורמי המשתקף ממנה. לדוגמה, בפרויקט שבנינו ברחוב יהודה המכבי בקריית אונו דירות הפנטהאוז נהנות מכניסה נפרדת למרפסת האירוח, ששטחה 120 מ"ר. אנחנו משווקים את הדירות האלה לאנשים שאוהבים לארח, או שיש להם ילדים בגילאי העשרה שיכולים ליהנות מהמרפסת יחד עם חבריהם מבלי להטריח את יתר דיירי הבית".

וילה בשמים

    סיון פרץ

לדברי סיון פרץ, סמנכ"לית שיווק ומכירות בחברת בוני התיכון, "פנטהאוזים בהתחדשות עירונית מעניקים את החוויה העירונית במיטבה, שכן פרויקטים אלה ממוקמים בדרך כלל במרכזי הערים: השילוב בין וילה בשמים לבין היכולת להרגיש את קצב הרחוב, הופכים את חוויית המגורים בפנטהאוז בהתחדשות עירונית לאולטרה אורבנית.

"הנוף הנשקף מפנטהאוז בלב העיר משלב כמה סוגי נופים ככל שעולים בגובה. השילוב הנוצר בין האורות המנצנצים של הרמזורים, יחד עם קו הרקיע העירוני וכל זאת, בשילוב ירוק או כחול של ים, שדות ושמיים, הופך את הנוף ליצירת אמנות שמשתנה 24/7 וזמינה מכל חלון".

הדמיית פנטהאוז בפרויקט CENTRAL HEIGHTS של החברות משהב דמרי ומבני אופיר בגבעתיים (צילום: סטודיו הקוביה)

נכס תפור למידות

"במרבית בנייני הבוטיק במסלולי ההתחדשות העירונית למיניהם, ישנה אפשרות ליצור מוצר ייחודי שלא דומה ל'שטאנץ' הקבוע של דירות פנטהאוז ברבי קומות", מסבירה אורית גבאי, סמנכ"לית שיווק ומכירת בקבוצת גבאי. "קהל הלקוחות, שמחפש לרכוש את הדירות האלו, אינו תר אחרי חדר כושר בבניין או מתקנים משותפים ועמדת שומר 24/7. הוא מחפש את הייחודיות והשקט שיש בבניינים קטנים.

"מכאן, גם מאמצי השיווק למכירת דירות אלו שונים לחלוטין משיווק פנטהאוזים במתחמים גדולים, מה שמצריך יצירתיות מיוחדת כמו למשל פנייה למשרדי עיצוב פנים, אשר מחפשים עבור הלקוחות שלהם דירה התפורה לצרכים מסוימים. אנחנו עובדים עם משרדי אדריכלים שיש להם לקוחות קבועים שמשקיעים בנדל"ן או שיש להם הרבה כסף, והם בעלי דרישות ספציפיות ולא יקנו כל נכס, אלא אחד שיתאים בדיוק לצורכיהם".

מחיר נמוך יחסית

    יהודה הרציג

היזם יהודה הרציג, בעלי הרציג נדל"ן, הבונה בין היתר פרויקטי התחדשות עירונית בערי גוש דן ובפריפריה, אומר כי משקלו של פנטהאוז בהתחדשות עירונית בקביעת ערך הדירות באותו הבניין, גדול פי כמה וכמה מבניין שאינו נבנה במסגרת התחדשות עירונית. "הצרכן הישראלי מתלבט תמיד לפני שהוא רוכש דירה. הפנטהאוז בהתחדשות עירונית ממתג את הבניין ומשפיע גם על קניית דירות בנות 3,4,5 חדרים, בניגוד לבניין רגיל, שבו בדרך כלל מי שרוכש דירה רגילה אינו מביא בחשבון את מרכיב הפנטהאוזים באותו הבניין".

הרציג מביא כדוגמה את "העצמאות 22" בבת ים, הממוקם במרחק 5 דקות הליכה מהטיילת של חוף בת ים. הפרויקט הנבנה במסגרת תמ"א 38/2 כולל הריסה של בניין ישן בן 3 קומות עם 11 דירות ובנייה חדשה לגמרי של בניין בן 10 קומות שיכלול בסך הכל 28 דירות 3,4,5, ו-6 חדרים. "ישנה חשיבות לעובדה שהפרויקט כולל תמהיל דירות מגוון, ובמיוחד פנטהאוז אחד גדול הממתג את הפרויקט כאיכותי. "למרות שרוכש הפנטהאוז יזכה לדירת פרימיום, מחירה נמוך בכ-15-20% מפנטהאוז מקביל בבניין רגיל. על כן, כלכלית כדאי מאוד לרכוש פנטהאוז בעיקר במסגרת התחדשות עירונית".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

מלצ׳ט 3 תל אביב של אנשי העיר

בזכות תוכנית הרובעים

תוכניות הרובעים 3 ו-4 בתל אביב אשר תוכננו במשך זמן רב, הביאו עם אישורן להתעוררות נדל"נית באזורים שבהם הן חלות, בעיקר בפרויקטים של התחדשות עירונית – תמ"א 38-1 או תמ"א 38-2.

רון חן, מנכ"ל חברת אנשי העיר הבונה פרויקטי התחדשות רבים ברחבי תל אביב, מסביר כי "מה שקורה בשנתיים האחרונות בתל אביב, בגלל אישור תוכנית הרובעים, הוא שנוצר היצע גדול של דירות יוקרה שלא היו קיימות. מדובר באזורים שבהן הבניה הייתה של 3 קומות על עמודים, עם דודי שמש וכו' ואילו כעת, כל הבניינים האלה, למעשה יהפכו לבתים חדשים ברובם עם 2 פנטהאוזים".

ומה המשמעות בשטח?

"עד היום, מי שרצה לעזוב את הווילה לדירת יוקרה בתל אביב, היה צריך לעבור לגור במגדל, או בפרויקטים בצפון העיר – בשכונות כמו רמת אביבי וכו'. היום, בשל תוכניות הרובעים, יש את זה בבנייני בוטיק בתוך העיר – אוף רוטשילד, או אבן גבירול, זה מייצר שוק שלא היה קיים".

לדבריו, "עד עכשיו היוקרה הייתה במגדלים הגדולים, אבל אנשים אוהבים יותר את הבניינים הקטנים שאינטימיים יותר והם בלי דמי הניהול הגבוהים שמשולמים במגדלים. הם יותר מתחברים לזה".

המבחר של דירות הפנטהאוז בתל אביב רחב וכך גם המחירים. לדברי חן, "יש לנו מגוון של פנטהאוזים במחירים של מ-10 ועד 30 מיליון שקלים. לדוגמה, אנו מציעים כיום פנטהאוז בן 300 מ"ר בבניין לשימור ברחוב מלצ'ט, שמתוכנן להימכר ב-25 מיליון שקלים ברמת מעטפת".

מכירת פנטהאוזים ברמת מעטפת, הוא מרחיב, היא תופעה נוספת שמתרחשת כיום בפנטהאוזים בהתחדשות, יש לכך לדבריו 2 יתרונות עבור הרוכשים: "ראשית זה מוזיל את העלויות של הקניה עצמה ושל המיסוי בפרט, בשיעור שיכול להגיע ל-10% הנחה. עכשיו, אנחנו לדוגמה בהליך של מכירת פנטהאוז במחיר של 14 מיליון שקלים, במקום 15.2 – המחיר שהיה נדרש על רמת גימור מלאה".

מעבר לנושא המיסוי, הוא מסביר, הרוכשים נהנים גם מכך שהם יכולים לתכנן את הדירה עם האדריכל שלהם וכך להפוך אותה לדירת החלומות שלהם, ללא מגבלות.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

בריכה פנטהאוז ברנדייס בתל אביב. באדיבות החברה לחיזוק מבנים בישראל

תחושת ייחודיות ופרטיות

יוסי חסון, מנכ"ל החברה לחיזוק מבנים בישראל, המתמחה בתמ"א 38 מציין כי "ההבדלים המהותיים ביותר בין פנטהאוזים בתמ"א38 לבין פנטהאוזים מסורתיים יותר נוגעים לגודל, מיקומם בלב השכונה ולא בפאתי השכונה או העיר, והפרטיות שמעניק בניין עם מעט דיירים, לעומת מגדלים חדשים בני עשרות קומות. כיום אנו רואים כי הליבה של ההתחדשות העירונית בתל אביב וברובעים הוותיקים בפרט, נותרה בעיקרה בפרויקטים של חיזוק ומיגון. לפני שיוצאים לדרך ובוחנים היתכנות של כל פרויקט, יש להביא בחשבון את האילוצים התכנוניים של כל עיר ובפרט תל אביב, שבה נוספות מגבלות העיר הלבנה של אונסק"ו, שימור אופי השכונות ומקדמי צפיפות המשפיעים על מספר הדירות בבניין.

"לאור אילוצי התכנון, הפנטהאוזים הנבנים במסגרת פרויקטים אלו אינם מוגבלים לרוב בשטחם, בהשוואה לפנטהאוזים מסורתיים והם נדירים יחסית בסביבתם, כך שמחירם עולה. לצד זאת דמי הניהול בהם נמוכים משמעותית לעומת המגדלים, ולאורך זמן מצטברים לסכום משמעותי מאוד.

"בתל אביב ישנם פנטהאוזים המשתרעים על פני 200-300 מ"ר בלב העיר, הכוללים בריכת שחייה על הגג בניין נמוך יחסית. בסטנדרטים כאלה נבנה הפנטהאוז היוקרתי בפרויקט ברנדייס 13-15 בתל אביב, המשתרע על פני כ-300 מ"ר בנוי ועוד 180 מ"ר מרפסות, וכולל בריכה ונוף לפארק במחיר של 30 מיליון. קהל היעד של פנטהאוזים כאלו מחפש את הייחודיות והפרטיות, במקום לחלוק מעלית עם מאות דיירים נוספים במגדלים".

דירת פנטהאוז בתכנון יעקבס-יניב אדריכלים (צילום: עמית גרון)

לבלות תחת כיפת השמים

לדברי אדריכל אושרי יניב ממשרד יעקבס-יניב אדריכלים, "במסגרת התהליך המבורך של התחדשות עירונית, מורחבים ומחוזקים בניינים קיימים או נבנים תחתם חדשים. בקרב רוכשי הדירות יש ביקוש גבוה לדירות פנטהאוז ומיני פנטהאוז. בעבר, רוב הגגות שימשו בעיקר למטרות טכניות: דודי מים, חדרי כביסה וכיוצא בזה.

"היום הגג הוא שטח נדל"ני לכל דבר. שוהים בו זמן רב ולכן מקימים בו גינות, פינות ישיבה, בריכות, מטבחים, מערכות אודיו / וידאו, ג'קוזי וכדומה. מצד היזם זוהי הדירה הרווחית בפרויקט שמאפשרת לו לתת לכל דייר בבניין המקורי דירה. לרוכשי דירות הפנטהאוז מדובר בפיסת שמיים ואדמה באוויר. רבים מרוכשי דירות הם משפרי דיור שבוחרים לעזוב דירת גן או בית פרטי לטובת וילה עירונית בגובה רב.

"לא מדובר בדירות סטנדרטיות עם מרפסת שמש. דירות הפנטהאוז מרווחות משמעותית מדירות קבלן רגילות, ושטחי החוץ שלהם מאפשרים לבלות חלק משמעותי מהחיים תחת כיפת השמיים. אחוז משמעותי מהתקציב, מאמץ בתכנון ובביצוע מושקעים בגג. ישנם חומרי גמר מצוינים שעמידים בתנאי חוץ, ויש בשוק יותר ויותר מוצרים שמיועדים לגגות ולחוץ בכלל. כל אלה מאפשרים להגיע לחלל חיצוני איכותי שניתן להשתמש בו כמעט כל השנה".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

פרויקט בינוי פינוי דוניץ בקריית האמנים של חברת אחים דוניץ (צילום: מדיה V יניב רשף)

ומה קורה בפינוי-בינוי?

חברת אחים דוניץ בונה את פרויקט דוניץ בקריית האמנים בראשון לציון, הכולל 14 מגדלים בני 19-31 קומות,שמכילים כ-1,400 דירות. פנטהאוז בן 5 חדרים בקומה 23, בשטח של 183 מ"ר ו-112 מ"ר מרפסת, כולל מחסן וחנייה, נמכר ב-3.5 מיליון שקל. בפרויקט נותרו למכירה פנטהאוזים לאכלוס מיידי. רוכשי דירות הפרימיום בפרויקט הם ברובם תושבי ראשון לציון, מהסביבה הקרובה. חלקם מצמצמי דיור שמכרו צמוד קרקע ורכשו פנטהאוז או דופלקס. ניתן למצוא גם משפרי דיור, שרכשו דירה סטנדרטית בתחילת דרכו של הפרויקט, ושידרגו לפנטהאוז במגדלים החדשים.

חברת משהב, בשיתוף עם החברות דמרי ומבני אופיר, בונה את פרויקט CENTRAL HEIGHTS במסגרת פינוי-בינוי בגבעתיים של ארבעה מגדלים בני 20-31 קומות, המכילים 528 דירות. פנטהאוז בשטח של 260 מ"ר + 115 מ"ר מרפסת נמכר ב-8.36 מיליון שקל, בדומה לפנטהאוזים בפרויקטים חדשים בעיר.

בחברה מציינים שבפרויקטי תמ"א בעיר גובה הבניינים לא עולה על 10 קומות. העובדה שהחברה מוכרת פנטהאוזים בקומה 31 מהווה כלי מכירתי משמעותי. גם רמת הגימור בפנטהאוזים המוצעים בפרויקט גבוהה יותר. זה מביא לפער מחירים של 10-20% בין פנטהאוז בפרויקט לפנטהאוזים בפרויקטי תמ"א בעיר. הפרופיל של רוכשי דירות פרימיום בפרויקט הוא של מצמצמי דיור בגילי 50-60, שמוכרים צמוד קרקע ביישובים מבוססים לצד עולים חדשים.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

תגובות