אירוח אופנתי

אירוח אופנתי

מוטי רייף, מי שחתום על 'שבוע האופנה' בישראל, מארח בסלון שלו אושיות מתחום האופנה לשיחה אישית, אשר חושפת סודות. רגע לפני עליית תוכנית האירוח בערוץ FASHION.IL, רייף התיישב לראיון אישי בלי פילטרים

מאת: שחר בן-פורת
סגנון חיים שמנת

במסגרת ערוץ האופנה הישראלי החדש של הוט – FASHION.IL, עולה לשידור תוכנית ראיונות חדשה, "ללא פילטרים עם מוטי רייף". בתוכנית, המצולמת בביתו של רייף, סוכן הדוגמניות, היזם של "שבוע האופנה" הישראלי והדוגמן לשעבר, מתארחות אושיות מפורסמות לשיחה אישית. למעט מיקי בוגנים, מעצב השיער, כולן נשים, ואת כולן מגדיר רייף כחברות: בר רפאלי, ריטה, נועה תשבי, נועה קירל, גלית גוטמן, מרינה מקסימיליאן בלומין, מיה דגן, דורית בר-אור, טיטי איינאו, סנדרה רינגלר ועוד.

רייף מספר כי כולן הסכימו להתראיין מבלי לבקש פרטים על התוכנית, כך שהן לא היו מודעות לעובדה כי בחלק האחרון של הראיון כל אחת מהן תתבקש להסיר את האיפור מול המצלמות. "הרעיון המרכזי הוא להשתמש בכוכבות של כל אחת מהן כדי ליצור מודל חיקוי לנשים אחרות, ולעזור להן ליצור שינוי בחייהן". בתוכנית פותח רייף עבורן בקלפים, שנוצרו על ידו ואוירו על ידי שירה ברזילי, כאשר על כל קלף מוצג נושא עליו הם מדברים. "הרבה מאוד שנים אהבתי ללכת לפותחות בקפה ובטארוט ולאסטרולוגיות", מסביר רייף את הבחירה בקונספט הייחודי.

מבעד לעיניו של רייף, והיכרותו האישית עם האנשים המובילים בתעשייה, ייחשפו הסודות שמאחורי התעשייה הנוצצת, ונזכה להכיר מקרוב את הדמויות והאנשים שמשפיעים על כולנו.

אתה הצלחת להתרגש ולרגש במפגש עם דמויות שאתה מכיר כבר שנים?

"בכל אחת מהתוכניות התרגשתי בצורה כזו או אחרת, והיו פעמים רבות בהן הפסקנו את הצילומים כי התחלתי ליילל ולבכות. אני באמת מלווה אותן הרבה שנים וחלקן מאוד מרגשות בשינוי שהן עוברות ובעשייה שלהן".

מה מיוחד בתוכנית האירוח שלך?

"הכוכבות הגדולות מגיעות לסלון בביתי ומדברות, ללא פילטרים, על המורכבויות, הרגישויות והפגיעות של כל אחת מהן, ועל הדרך של כל אחת מהן לעורר השראה ולהוות מודל חיקוי לנשים אחרות. ונראה כי ההשפעות על עולם האופנה מגיעות אלינו לא רק מתחזיות אופנה משתנות, אלא ממקום עמוק ואינטימי הרבה יותר".

מוטי רייף ונועה תשבי (צילום: רפי דלויה)

רייף, בן 54, משמש כנשיא אגודת הידידות והידידים של רוח נשית, העוסקת בעצמאות כלכלית לנשים נפגעות אלימות. "רוב העשייה שלי היא חלק מתהליך כללי שמטרתו לייצר תכנים שעוזרים לנשים אחרות בשינוי בחייהן". רייף דוחף, בין השאר, לשינוי בעולם האופנה בישראל, כך שייעשה שימוש נרחב יותר בדוגמניות במידות שונות ובגילים שונים".

מדוע בעצם חשוב לך לעזור לנשים?

"זה מעבר לשליטתי, זה 'בילט אין' בתוכי מאז שאני זוכר את עצמי, והיום אני עושה זאת בחיבוק גדול. מה רע לעשות טוב לאנשים אחרים, ובמיוחד לנשים?".

אילו מסרים מעבירה כיום תעשיית האופנה לנשים?

"תעשיית האופנה בעולם מקדשת כבר יותר משלושה עשורים מודל יופי לא מציאותי, שגורם, בין השאר, לילדות בנות 20 להתחיל בכל מיני הזרקות. היום לנשים נמאס מהפנטזיה והן רוצות את הדבר האמיתי, ולתעשייה יש אפשרות להעניק לגיטימציה לכל מראה. תעשיית הניתוחים הפלסטיים היא כדור שלג, ואני מאמין שאפשר לעצור אותו. גיל זו מתנה, אין סיבה שאישה מבוגרת תעבור ניתוחים כדי להיראות צעירה יותר. על גברים כל המגמה הזו משפיעה פחות, רוב הגברים עדיין יושבים בים עם גב שעיר וכרס, מעירים על כל אחת שעוברת אבל עם עצמם מרגישים בסדר גמור".

מה אתה חושב על תעשיית האופנה בישראל?

"לדעתי היא נמצאת במצב טוב. לפני קרוב לשנתיים כתבו ב'הארץ' על התוכנית 'סיפורי בדים' והכותרת הייתה: 'עליבותה של תעשיית האופנה הישראלית', במקום 'הצלחתה'. לא כל מעצב אופנה צריך להיות ארמני ויש המון מעצבות ומעצבי אופנה שפועלים 30-40 שנה בישראל, כמו דורין פרנקפורט וטובל'ה, ויש כאלה המצליחים בעולם כמו דודו בר-אור. כישראלים, אנחנו אוהבים לבכות במקום לראות את הטוב".

רייף יצא מהארון לפני שנים ספורות, אחרי שנים ארוכות בהן היה במערכות יחסים עם נשים, המפורסמות שבהן היו רונית אלקבץ ופינצ'י מור ז"ל. בעבר סיפר על ההומופוביה של אביו, שהיוותה גורם לכך שנשאר בארון במשך שנים ארוכות. מאז היה במספר מערכות יחסים עם גברים אך כיום הוא לבד.

חסרה לך זוגיות?

"אני אדם עסוק וחיי מלאים בעניין – משפחה וילדים וחברים. זוגיות בדרך כלל באה למלא תפקיד מסוים, ואת התפקיד הזה מאיישים הרבה אנשים בחיים שלי, למעט החלק האינטימי. אני רוצה זוגיות, אבל זה לא פשוט לי. אני אדם מאוד ביישן וזה לא נראה כלפי חוץ, אנשים לא באמת רואים אותי. גברים לא מתחילים איתי בכלל אבל נשים מתחילות איתי גם בידיעה שאני גיי".

הקהילה מאוד מכוונת צעירים. אתה חושב שזה עניין של גיל?

"התשובה היא לא. אני מחפש בן זוג שיוכל להכיל אותי, והוא צריך להיות מיוחד".

איך אתה מרגיש עם הגיל והשינויים המתרחשים?

"אני מהילדים שחיכו להיות מבוגרים. הייתה נקודה שעמדתי מול המראה, וגיליתי פתאום שהתבגרתי. ריבועים בבטן לא היו לי אף פעם, ולמרות שהייתה לי תדמית של בחור שנראה טוב, לא הרגשתי ככה. זה לא שינה אז ולא משנה היום. הגיל מעניק אפשרויות גדולות שלא היו לנו כילדים, ומי שמיטיב עם עצמו בגיל הזה, נהנה מהשנים הטובות ביותר שלנו".

לרייף שני ילדים, נועה ועומרי, שניהם בני 23, אותם הביא לעולם יחד עם פנינה בריק. הוא מעולם לא גר איתם בבית אבל מספר כי הקשר שלו איתם הוא קשר יומי, מאוד קרוב ואמיתי.

איזה מין אבא הוא מוטי רייף?

"אני אבא ולא חבר, אני מהווה תמיכה, מציב גבולות, כתף וכן, גם כספומט".

והאבהות הזו, כיצד השתלבה בחייך?

"הילדים לא באו על חשבון החיים שלי, זה תמיד היה במקביל. ילדים זה דבר מקסים, חשוב, ממלא, אבל זה לא בא על חשבון שאר החיים שלי. המניע להורות בא הרבה פעמים ממקום אגואיסטי שלנו. אני רואה חברים שלי, שאין להם ילדים, אנשים שהחליטו להעניק את החיים ואת העולם לעצמם, ואין בזה שום דבר פסול. כל אחד עם מה שטוב לו ונכון לו".

תגובות